do:
Eur / hod.

10 otázok, ktoré sa nikdy nepýtajte na pohovore

10 otázok, ktoré sa nikdy nepýtajte na pohovore

04.05.2015

Určite sa často stretávate s odporúčaním, aby ste sa na pohovore spýtali aj vy nejaké otázky. Ale nie každá otázka je na pracovný pohovor vhodná a niektoré dokonca môžu výrazne pokaziť dojem personalistu. Aké otázky by ste sa určite nemali ako prvé spýtať na pohovore? Tu je desiatka z nich.

Koľko dní voľna dostanem?

Podľa zákona má každý zamestnanec v pracovnom pomere právo na dovolenku (pri brigádach nejde o pracovný pomer, preto pri brigádnikoch o dovolenke nemôžeme hovoriť)  ak odpracuje aspoň 60 dní za kalendárny rok. Základná výmera dovolenky je 4 týždne. Ak by boli nejaké výnimočné podmienky, čo sa týka dní voľna, tak ich personalista určite spomenie, lebo obyčajne ide o benefit, ak máte viac dní voľna ako je bežné určené podľa zákona. Ak chcete vedieť viac o dovolenke , nepýtajte sa na to personalistu, ale informácie si prečítajte napríklad na internete. Tátoo tázka nie je vôbec vhodná na pracovný pohovor.

Môžete mi povedať niečo o vašej spoločnosti?

Ide o jednu zo základných chýb, ktorú môžete na pracovnom pohovore spraviť. Ak sa uchádzate o pracovné miesto vo firme, mali by ste si o nej zistiť čo najviac informácií a nikdy sa nepýtať na firmu - čo vlastne robí, ako dlho už funguje a podobne. Sú to veci, ktoré sa bežne dočítate na internete alebo kdeľkovek inde. Tieto informácie by ste mali mať zistené už pred pracovným pohovorom.

Ako dlho musím byť v práci?

Pracovná doba by vám mala byť známa ešte pred pracovným pohovorom. Nie je problém si takúto informáciu zistiť. Ak sa pracuje na zmeny alebo v nejakom netradičnom čase, je to spravidla uvedené v ponuke na brigádu. V tomto prípade sa môžete spýtať na nejaké podrobnosti ohľadom pracovnej doby – ako sa striedajú zmeny a podobne. Určite však vynechajte otázku typu „Ako dlho musím byť v práci“ alebo „O koľkej končí pracovná doba“. Odpoveď na túto otázku však môžete dostať ak sa spýtať nejakú vhodnú otázku, v rámci ktorej personalista povie aj o pracovnej dobe. Vhodná je napríklad otázka typu „Ako vyzerá bežný pracovný deň v spoločnosti?

Aká je výška platu na tejto pozícií?

Asi najviac diskutovaná zo všetkých otázok, je otázka týkajúca sa platu. Niektorí ju odporúčajú nepýtať sa vôbec, iní zasa odporúčajú počkať, kým sa na predstavu o plate spýta personalista, ďalší ju odporúčajú spýtať sa na záver pohovoru. Najlepším riešením je určite s touto otázkou počkať a nechať si ju až na záverečnú časť pohovoru. Personalista by sa mal vždy spýtať na vašu predstavu o plate, a vo väčšine prípadov to tak naozaj aj je. Čo ak sa ale na plat nespýta? Vtedy je naozaj rad na vás. Personalista by nemal byť touto otázkou zaskočený. Ak sa však túto otázku spýtate hneď v úvode pohovoru, či nebodaj ako úplne prvú otázku, dávate tým jasne najavo, čo je u vás na prvom mieste.

Určite by však mala byť výška platu na pracovnom pohovore diskutovaná, keďže je prirodzené, že človek za svoj výkon očakáva aj patričné ohodnotenie.

Aké benefity ponúkate k platu?

Otázka benefitov je ďalšou z vecí, ktoré by ste mali začať diskutovať až po prijatí. Samozrejme  to platí v prípade, ak s touto témou nezačne personalista. Následne už môžete o benefitoch diskutovať a pýtať sa aj otázky ohľadom benefitov. Vždy však so skromnosťou.  Niektoré firmy už v inzeráte uvádzajú aj nefinačné benefity, ktoré ponúkajú svojim zamestnancom. Nie je preto dôvod sa na ne opäť pýtať na pohovore.

Môžem pracovať z domu?

Práca z domu sa vo väčšine firiem a na väčšine pracovných pozícií považuje za benefit. Preto by ste sa aj tejto otázke mali vyhnúť a nechať radšej na návrhu vášho nadriadeného, či bude možné vykonávať túto prácu z domu a v akej dobe.  Túto otázku nemožno považovať za úplne nevhodnú, avšak diskusiu na túto tému by ste si mali nechať až po vašom prijatí do zamestnania, vtedy sa bude hodiť určite viac.

Prečo skončil predošlý zamestnanec na tejto pozícii?

Pýtať sa na dôvody ukončenia pracovného pomeru predošlého zamestnanca je nanajvýš  nevhodné, nech už boli dôvody akékoľvek. Dôvody ukončenia pracovného pomeru sú vždy záležitosti zamestnanca a zamestnávateľa a odpoveď na túto otázku (ktorú však takmer s istotou nedostanete) by nijako nemala ovplyvniť ďalší priebeh pohovoru. Nie je preto vhodné sa túto otázku vôbec pýtať.

Musím robiť aj nadčasy?

Nadčasy sú veľmi podobné otázke s pracovnou dobou. Tieto informácie obyčajne dostávate ešte pred pracovným pohovorom, alebo sú inak dostupné a nie je problém si zistiť ako je to s podmienkami vo firme a pracovnou dobou. Pracovný pohovor by totiž v prvom rade mal vyberať správneho zamestnanca na pracovnú pozíciu a nie naopak. Ak ste poslali žiadosť o prácu, znamená to, že vám vyhovujú podmienky, ktoré boli uvedené v pracovnej ponuke. Pracovný pohovor by vás určite nemal odradiť od práci v danej spoločnosti.

Na to či je zamestnanec vhodný pre firmu, ako aj firma pre zamestnanca, slúži najmä skúšobná doba, kedy spoločnosť sleduje pracovné aktivity zamestnanca a rozhoduje sa o jeho zotrvaní na danej pozícií. Samozrejme aj zamestnanec má právo vypovedať pracovnú zmluvu v skúšobnej dobe, ak zistí, že pracovné podmienky nie sú totožné s tým ako mu boli prezentované v pracovnej ponuke a na pracovnom pohovore.

Ako rýchlo by som mohol mať vyšší plat?

Ako sme už spomenuli, otázka výšky nástupného platu by sa mala na pracovnom pohovore prediskutovať. Či už začne túto tému personalista, alebo vy v závere pohovoru, je dôležité poznať predstavu oboch strán – zamestnanca aj zamestnávateľa. Čo sa však týka platového postupu, to je už niečo úplne iné a ide o tému, ktorá by sa určite nemala preberať na pracovnom pohovore. Zvýšenie platu je otázka, ktorú môžete nadhodiť po istom čase odrobenom vo firme. V ideálnom prípade zvýšenie platu navrhne sám zamestnávateľ. Ako to však ale poznáme, takto ideálna situácia nastane len ťažko.

Ako rýchlo by ste ma mohli povýšiť?

Otázka veľmi podobná tej predchádzajúcej. Na výšku platu ani na povýšenie sa nikdy nepýtajte na pracovnom pohovore. Po prijatí a odpracovaní istého obdobia, budete mať určite príležitosť navrhnúť aj tieto témy na diskusiu. Na pracovnom pohovore, kedy sa ešte len rozhoduje o vašom prijatí, takéto otázky nerobia dobrý dojem.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis