do:
Eur / hod.

Ako zvládnuť stres pri hľadaní brigády

Ako zvládnuť stres pri hľadaní brigády

23.02.2015

Vo vašich reakciách, ale bežne aj v slovenských médiách, sa často stretávame s reakciami frustrovaných ľudí hľadajúcich brigádu, či trvalé zamestnanie. Situácia na Slovensku čo sa týka nezamestnanosti, nie je práve najružovejšia a v najbližíšch rokoch sa to pravdepodobne nejako výrazne nezmení. 

Máme preto pre vás niekoľko tipov ako sa zbaviť dlhodobého stresu, ktorý žiadnemu človeku určite neprospieva.

Práca a teda pravidelný príjem je v živote človeka nevyhnutný pre jeho normálne fungovanie. A tak sa nemožno čudovať, že ľudia, ktorí pravidelný príjem nemajú sú často v strese, a to aj pri hľadaní zamestnania. Trochu v inej situácii sú mladí ľudia, ktorí brigádu síce nepotrebujú nevyhnutne, ale odbremeniť svojich rodičov a začať si zarábať sám na seba a môcť si kúpiť veci, ktoré by som si bez brigády nekúpil, presvedčí viacerých, aby si začali brigádu hľadať.

Po istej dobe, desiatkach odoslaných životopisov bez akejkoľvek spätnej reakcie sa aj mladý človek stretáva s frustráciou a stresom. Problém nereagovania na žiadosti uchádzačov o zamestnanie je tu stále a stresuje viacerých ľudí hľadajúcich brigádu. Ako sme už viackrát spomínali, zamestnávateľ nie je povinný na žiadosti reagovať. Pri stovkách, či niekedy dokonca tisíckach žiadostí to ani nie je možné. Žiaľ uchádzačom zostávať len zmieriť sa s tým a skúšať to ďalej. To, že viacerí zamestnávatelia žiadosť zamietali, neznamená, že tak spravia všetci. A to je aj prvý bod ako sa zbaviť aspoň istej časti stresu pri hľadaní brigády.

Neberte každé odmietnutie osobne

Naozaj, veľa ľudí si povie, že nemajú šancu nejakú brigádu získať, keď dostali niekoľko zamietavých reakcií. Treba si však uvedomiť, že samotný výber, ako aj to, že sa vám zamestnávateľ (personalista) ozve späť je postavené aj na načasovaní odoslania vašej žiadosti, dávke šťastia, a v neposlednom rade aj tom, koľko uchádzačov bude reagovať na danú ponuku.  Tento fakt nemáte možnosť ovplyvniť, máte len možnosť skúšať ďalej.

Možno sa vám v istom čase podarí odoslať vašu žiadosť, personalista si ju hneď všimne a zároveň na danú brigádu nebude reagovať tak veľký počet uchádzačov, ktorí spĺňajú všetky požiadavky. Aj pri zamietavej reakcii máte ešte možnosť, ktorá vám môže pomôcť pri hľadaní. A to kontaktovať zamestnávateľa po tom ako nereagoval na vašu žiadosť. Zamestnávateľ by vám mal vedieť zdôvodniť kvôli čomu zamietol vašu žiadosť a neposlal vás do ďalšieho kola výberu. Môže vám to veľmi pomôcť pri ďalšom hľadaní. Môžete sa tiež spýtať čo mali viac kandidáti, ktorí postúpili ďalej (certifikáty, zručnosti, skúsenosti). Pomôže vám to odhaliť  zručnosti, ktoré by ste si mali doplniť alebo vám poradí ako inak sa zlepšiť. Len veľmi malé percento ľudí po žiadnej spätnej väzbe, kontaktuje zamestnávateľa späť. Skúste vystúpiť z tohto davu a robte viac preto, aby ste boli pri hľadaní úspešný. Niekedy stačí naozaj málo. Z momentu neúspechu tak spravíte moment, kedy máte možnosť sa naučiť niečo, čo vám veľmi pomôže pri ďalšom hľadaní.

 

V najhoršom prestaňte a robte to čo máte radi

Po dlhšom pátraní po brigáde, príde chvíľa kedy už máte toho všetkého dosť, no napriek tomu pátrate celé ďalšie hodiny ďalej, no bezvýsledne. Aby ste predišli obrovskému stresu a nervozite a nezabíjali zbytočne hodiny a hodiny času, skončite vo chvíli, keď už naozaj cítite, že to momentálne nikam nevedie. Dlhodobý stres nikomu neprospieva. V takomto momente radšej choďte robiť to, čo máte najradšej. Choďte sa prejsť na obľúbené miesto, pozrite si obľúbený film, alebo si uvarte to, čo máte radi. Ak máte chuť, robte niečo čo vám môže pomôcť zlepšiť vaše zručnosti. Stres z vás opadne a dostaví sa opäť lepší pocit. Ak sa po tejto pauze cítite lepšie, môžete v hľadaní pokojne pokračovať, vždy však len do momentu kedy to na vás znovu nepríde.

Predstavujte si všetko pozitívne

Mnohí ľudia po istom čase hľadania brigády už prestávajú myslieť pozitívne. Už pri odosielaní životopisu majú pocit, že je úplne zlý a že si ho personalista ani neprečíta. Po tom, čo uchádzača personalista pozve na pracovný pohovor, predstaví si ako bude mať trému ako sa pohovor nevydarí . Nie je dôvod myslieť dopredu negatívne. Vždy idete z rovnakej štartovacej čiary a aj po niekoľkých neúspešných pohovoroch, máte šancu uspieť. Radšej venujte ešte viac času príprave, vylepšeniu životopisu a neskôr aj prírave na pohovor. Hlavne čo sa týka pohovoru, choďte naň pozitívny naladený a tento pocit by mal vydržať počas celého trvania pohovoru. 

 

Zažívate stres? Nie ste v tom sami

Ak aj na vás platí, že po čase neúspešného hľadania brigády, či trvalého zamestnania začnete mať stres, určite v tom nie ste sami. Ak sa však budete držať vyššie opísaných tipov, je veľká šanca, že veľkú časť stresu odbúrate, príp. sa ho časom úplne zbavíte. Je prirodzené, že ak človek nemá stres, jeho reakcie sú oveľa lepšie, oveľa viac sa mu darí, čo v konečnom dôsledku vedie k úspechom. Preto sa snažte stres hodiť za hlavu, brať pozitívne aj malé kroky vpred a po čase sa úspech dostaví aj u vás.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

02.11.2020

Máme pre teba novinku: Online životopis

Brigada.sk prináša ďalšiu zo svojich praktických služieb pre brigádnikov. Práve teraz je to nová služba na tvorbu online životopisov. Čo všetko v sebe skrýva a ako ti bude nápomocná?

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis