do:
Eur / hod.

Asertivita ako zručnosť brigádnika

Asertivita ako zručnosť brigádnika

07.08.2013

Asertivita je jedna zo zručností, ktorú by mal mať každý brigádnik. V dnešnej dobe sú aj na brigádnika kladené vyššie nároky, čomu zodpovedá aj ich výber. S dobre zvládnutým pracovným pohovorom bezpochyby súvisia dve vlastnosti: sebapresadzovanie a sebaistota. Obe sú základnými znakmi asertívneho správania.

Môžete byť akokoľvek skúsený, môžete mať akékoľvek znalosti, pokiaľ sa neviete presadiť a nebudete mať vyrovnaný vnútorný postoj, vaše šance na získanie študentskej brigády budú nížšie. Asertivitu však môžete využiť aj v akejkoľvek inej situácii bežného dňa a samozrejme aj po nástupe do práce. Čo to vlastne asertivita je? Aké sú jej výhody a kde sú hranice asertívneho správania?

 

Čo je to asertivita

Asertivita je komunikačná zručnosť, ktorá umožní človeku presadiť sa v rôznych situáciách. Zahŕňa v sebe schopnosť komunikovať, žiadať, súhlasiť, nesúhlasiť, ale aj kritizovať bez manipulácie, pasivity a agresivity. Asertívny človek vie vyjadriť svoje názory, ale aj akceptovať názory ostatných. O asertívnom človeku môžeme hovoriť ako o človeku, ktorý sa vie zdravo presadiť za každej situácie.

 

Slovo asertivita pochádza z latinského slova „asercio“ resp. z anglického „to assert“ – tvrdiť, požadovať.

 

Človek, ktorý nie je asertívny sa obyčajne správa agresívne alebo pasívne. Oba tieto typy správania sú však nezdravé, aj keď oba úplne iným spôsobom. Každý kto si chce asertívne správanie osvojiť, musí si uvedomiť príčinu svojho agresívneho, resp. pasívneho správania.

 

 

Pri akejkoľvek študentskej brigáde je asertívne správanie zamestnávateľom cenené, keďže brigádnik, ktorý sa správa asertívne nerobí v spoločnosti problémy a udržuje dobré pracovné vzťahy. Avšak aj asertívne správanie má svoje hranice ktoré ak zamestnanec prekročí nastáva problém a prechádza k agresívnemu alebo pasívnemu správaniu. Preto je dôležité vedieť ovládať svoje asertívne správanie a kontrolovať ho vo všetkých situáciách.

 

Záleží tiež aj od typu práce a brigády, do akej miery je asertivita žiadaná pre výkon práce samotnej. Ak niekto vykonáva prácu na call centrách alebo zákazníckej podpore, asertivita je na túto pozíciu priam nutnosťou, oproti napríklad práci upratovačky.  Ďalšími kategóriami brigád kde sa vyžaduje asertivita sú napríklad: doučovanie, predaj produktov, či finančné poradenstvo.

 

Prečo by mal byť každý asertívny

Ak by bol každý zo zamestnancov a brigádnikov asertívny, vrátane vedenia spoločnosti, na pracovisku by vládli pokojné pracovné vzťahy, každý by presadzoval svoj názor, ale len do takej miery, aby tým neohrozil ostatných. Spoločnosť by tak jednoznačne napredovala vďaka sústavnej práci svojich zamestnancov a dobrej pracovnej morálke, ktorá by na pracovisku vládla.

 

Výhody asertívneho správania

Osvojenie si asertívneho správania prináša pre brigádnika rôzne výhody.

 

  • Viete zdravo presadzovať svoje názory. Z bojazlivého a plachého človeka alebo drzého a arogantného sa stanete asertívnym človekom, schopným komunikovať, súhlasiť, ale aj nesúhlasiť, no len do takej miery, aby ste tým niekomu neublížili.

 

  • Nadobudnete pocit citovej úľavy. Tento pocit je dôležitý hlavne pre voľné vyjadrovanie myšlienok. Takéto vyjadrovanie vám umožní lepšie argumentovať, vyjednávať a presadzovať názory aj v nezáväznej diskusii.

 

  • Zvýši sa psychická odolnosť a vyrovnanosť. Je dôležité vedieť vyjadriť svoj názor s rozvahou, bez zbytočného stresu a zvyšovania hlasu. Asertívne správanie pomôže korigovať vaše konanie aj vo vyhrotených situáciách. Nedáte sa ľahko zmanipulovať názormi iných ak o nich nebudete presvedčený, budete presadzovať svoje názory, ale nie na úkor ostatných. Ak by ste nevedeli v hraničných situáciách ovládať svoje správanie voči kolegom, či dokonca nadriadeným, spôsobovalo by vám to nemalé problémy na pracovisku.

 

Hranice asertivity

Asertivita má svoje hranice. Ťažko ich presne stanoviť, no ľahko ich prekonať. Asertívne správanie je akási zlatá stredná cesta medzi agresívnym a pasívnym správaním.

 

Ak prekonáte hranice asertivity stávate sa buď agresívnym alebo pasívnym (plachým). Svoje názory tak už nebudete presadzovať s ohľadom na kolegov a nadriadeného, ale budete ich presadzovať za každú cenu, hoci aj zvýšením hlasu, aroganciou a drzosťou. To už však nemôžeme hovoriť o asertívnom správaní, ale o agresivite. Agresívne správanie totiž nie je sprevádzané len útočením a nadávaním, ale je to presadzovanie seba samého a svojich myšlienok a názorov za každú cenu, a taktiež nerešpektuje práva a požiadavky ostatných.

 

Ako brigádnik by ste sa mali agresívnemu správaniu zďaleka vyhýbať. Pre každého zamestnávateľa je totiž zamestnanec s agresívnym správaním článok, ktorý narušuje pracovnú morálku, hoci napríklad jeho výkony sú postačujúce. Agresívne správanie na pracovisku môže byť pokojne dôvodom k výpovedi, pokiaľ po upozornení nedôjde k náprave.

 

Naopak zamestnanec, ktorý je plachý – pasívny nenarušuje pracovnú morálku, ale môže sa ľahko stať, že jeho výkony budú výrazne ovplyvnené jeho správaním. Nedokáže dostatočne presadiť svoje názory, a tak hoci by mohol byť veľmi prínosným, jeho názory a myšlienky zostanú len v jeho hlave.

 

Čo nie je asertivita

Niektorí mylne opisujú asertivitu ako formu agresívneho správania sa, teda snahu presadenia seba a svojich cieľov neohľaduplne a agresívne. Skutočný význam asertivity je pozitívny. Asertivita je jedným z troch spôsobov medziľudského správania (ďalšie dva sú agresivita a pasivita). Asertívny človek dáva rovnaký priestor svojim názorom a myšlienkam ako aj tým cudzím. Dokáže pozitívnym spôsobom ovládať a riadiť ostatných, a zároveň im načúvať.

Problémy

 

Pôvodne sa tréningy asertivity určovali len ľuďom, ktorí mali skutočné problémy s komunikáciou s ľuďmi. Išlo o zamestnancov spoločnosti, pre ktorých bola komunikácia s ľuďmi nevyhnutnou činnosťou alebo ľudí, ktorým robilo problém si zamestnanie nájsť práve kvôli nízkej sebadôvere a schopnosti presadiť sa. Podstupovali osobnostné testy, ktoré tieto problémy odhalili, a až na základe zistení boli zaradení do tréningu asertívneho správania.

 

Neskôr sa stali tieto tréningy populárne a komerčné a na akékoľvek testy, alebo zisťovanie problémov sa zabúda. Pre človeka, ktorý však nemá dostatok empatie, alebo je ľahko zmanipulovateľný, môžu asertívne techniky podporovať manipulatívne a agresívne správanie.

 

Asertivita. Áno, či nie?

Naša odpoveď je jednoznačne áno. Asertívne správanie sa vyžaduje od každého zamestnanca spoločnosti. Nespôsobuje žiadne problémy, ale naopak napomáha výborným výsledkom firmy, inováciám a pracovnej morálke. Každý asertívny človek má väčšiu šancu nájsť si brigádu, či trvalé zamestnanie skôr ako ten, ktorý asertívny nie je. Zdravo sa vedieť presadiť je v dnešnom svete kľúčové. Už nestačia len vedomosti a skúsenosti, treba niečo viac. A tým niečím je práve asertivita.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis