do:
Eur / hod.
Ivan Korčok

Jesenná depresia? Poradíme ti, ako sa jej vyhnúť

Jesenná depresia? Poradíme ti, ako sa jej vyhnúť

15.10.2019

Jeseň prichádza a s ňou aj kratšie dni, zima a tma. Niektorým ľuďom táto zmena vôbec neprospieva. Čo jesennej depresii vlastne predchádza a aký to má dopad na naše fungovanie?

 

Jeseň je milovanou časťou roka mnohých ľudí, no aj napriek jej obľube robieva viacerým ľuďom problémy. Nie si sám, pokiaľ ťa ráno chytajú pocity úzkosti a stres mávaš konštantne. Možno patríš práve medzi vysoko citlivých ľudí a možno ide o sezónnu afektívnu poruchu.

Sezónna afektívna porucha (Seasonal Affective Disorder/ SAD) je porucha, ktorá vyskytuje najmä počas jesene alebo zimy. Pri tejto poruche sa ľudia sťažujú na únavu a melancholickú náladu. Je to logické, keďže po krásne slnečnom a horúcom lete odrazu prichádzajú kratšie dni a začína sa všetko meniť a pripravovať na zimu. Tým, že pociťujeme málo slnečného žiarenia, prichádzame o vitamín D, čo nám k lepšej nálade naozaj nepridáva.

 

Ak si senzitívnejší na zmeny počasia nie je divu, že sa jeseň na tebe podpíše. A nejde iba o prírodu, ktorá sa s nami hrá, samozrejme je to aj nástup do školyuvedomovanie si povinností, ktoré ťa čakajú. Po bezstarostnom lete prichádza štúdium a stres. Podstatné je nenaberať naraz všetky povinnosti, často to nevedie nikam. Veci by mali byť riešené postupne a nie impulzívne.

 

Image

 

Ako bojovať proti sezónnej depresii?

 

Aj počas zimy sa snaž hýbať

Jednou z vecí, ktorá podporuje sezónnu depresiu je práve strata pohybu a vyhľadávania príležitostí, kam sa vybrať. Je to pochopiteľné, so zimnými mesiacmi prichádza nehostinné počasie a ľuďom sa automaticky nikam chodiť nechce. To je celkom problém, potrebuješ prekovávať svoju lenivosť a niekam ísť. Pohyb nemusíš vyhľadávať iba pomocou túr po prírode, no aj jednoduché cvičenie doma by ťa mohlo naštartovať.

 

Neber to tak vážne

Začiatkom septembra sa asi väčšine ľudí začína pevné pracovné nasadenie, žiadne dovolenky, práca a tešenie sa na sviatky. Aby si mohol všetko stíhať, snažíš sa toho stihnúť možno až moc naraz. Je to pre teba iba viac stresu a je veľmi ťažké sa ho zbaviť, stres sa postupne odzrkadľuje aj na tvojom zdravý. Naplánuj si veci a postupne nimi prechádzaj len na ich základe. Naplánuj si aj voľné dni a daj si pauzu.

 

Image

 

Zmeň svoju stravu

Tým, že postupne strácaš vitamín D, potrebuješ si ho nejako dopĺňať. Navyše práve počas jesene prichádza najviac chrípkových období a tým sa chceš určite vyvarovať. Pre svoju imunitu sa odporúčajú práve sezónne potraviny, teplé jedlá. Zariaď si pravidelnú stravu a nepodliehaj stresu tak, že nebudeš jesť alebo naopak jesť až priveľa. Vitamín D doplníš najvhodnejšie z vaječného žĺtku, rýb a rybieho oleja a z hovädzej pečene.

 

Usporiadaj si veci

Jeseň ako reštart, ber to tak. Zmena tvojho bezstarostného kolobehu (ak si študent) skončila. Preto je veľmi podstatné prijať túto zmenu a adaptovať sa. Skús si dať veci do poriadku tým, že upraceš alebo zorganizuješ veci, získaš tak do nich nový náhľad.

 

Image

 

Vyhľadávaj svetlo

Bohužiaľ, počas jesene sa veľa prirodzeného svetla nachytať nedá, jedine, že by si zamieril južnejšie. Nezaťahuj závesy na celý deň, neostávaj v tme. Neodporúča sa to práve pre ľudí, ktorí môžu trpieť poruchou sezónnej depresie, práve na jeseň a v zime.

Vetraj, odostieraj závesy a nechaj, aby aspoň trochu svetla dopadlo do tvojej izby. Možno si to neuvedomuješ, ale náš mozog automaticky zaznamenáva svetlo a mení chemické zloženie, čo potom vedie v niektorých prípadoch do spavosti alebo dokonca úzkosti.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis