do:
Eur / hod.

Kariéra

Vybuduj si kariéru!

Zaregistruj sa a skús:

simulátor pohovoru

online kurzy

kalulačku výplaty

...a ďalšie funkcie

Ak si čítate tieto riadky, pravdepodobne chcete vedieť niečo viac o kariére. Č o to je vlastne kariéra? Ako sa dá vybudovať dobrá kariéra? A kedy vlastne ju začať budovať?

Presné odpovede na tieto otázky (hlavné posledné dve) vám nikto nepovie a ak by aj tvrdil, že je to zaručene tak, nebude mať úplne pravdu. My sa však pokúsime načrtnúť aspoň niekoľko spôsobov ako si kariéru budovať a kedy približne je vhodné začať rozmýšľať nad svojou pracovnou kariérou. Je to však individuálne, a preto to nemusí platiť na všetkých rovnako. Základ by ale mal byť rovnaký pre všetkých. Aby sme však začali postupne, popíšeme si najskôr, čo to je kariéra

Čo je to kariéra?

Kariéra je vlastne profesionálne zameranie človeka. Toto zameranie môže byť celoživotné, alebo len v istej časti života (niektorí ľudia za život vystriedajú viacero profesionálnych kariér). Kariéra začína vstupom na pracovný trh (prvé brigády, stáže). Kariéra v živote človeka je veľmi dôležitá, ovplyvňuje jeho sociálne postavenie a rolu v spoločnosti.

Kedy začať pracovať na svojej kariére?

Ak uvažujete kedy začať budovať svoju kariéru, najlepšie to bude ihneď. Už totiž od strednej, či vysokej školy by mal človek myslieť na to, akej oblasti sa bude v živote venovať a prispôsobovať tomu aj niektoré svoje aktivity. Prvá fáza budovania kariéry sa obyčajne uvádza medzi 20. a 30. rokom života, ak však mladý človek uvažuje nad svojou kariérou skôr, nič tým nepokazí, aj keď je možné, že si túto kariéru ešte niekoľkokrát rozmyslí. Je to spôsobené aj výberom strednej a neskôr vysokej školy, ktoré značne vedia ovplyvniť toto rozhodnutie. Počas 20.  a 30 roka života je dôležité najmä naberať skúsenosti, ktoré neskôr budete využívať.

Ako si vybudovať kariéru?

Pokúsime sa zhrnúť v niekoľkých bodoch, aký by mohol byť ten vhodný spôsob ako si postupne vybudovať úspešnú pracovnú kariéru:

 • budovanie pracovnej kariéry by malo začať ideálne už na strednej, najneskôr na vysokej škole

 • pracovnej kariére treba prispôsobiť ostatné aktivity v živote - veľmi dôležité je napríklad hľadať si brigády, ktoré pomôžu napredovať v kariére

 • získavať zručnosti a vzdelanie, ktoré je možné v pracovnej kariére využiť (napr. ak viete, že pri takejto kariére sa často komunikuje v cudzom jazyku, učte sa cudzie jazyky)

 • z neúspechov sa poučiť a nie si hneď kariéru rozmyslieť a hodiť ju za halvu (takto by ste mohli vystriedať niekoľko oblastí a po pár rokoch by ste zistili, že ste stále na začiatku).

 • vytrvalosť je pri budovaní kariéry veľmi dôležitá – len postupnými a malým krokmi sa viete dostať k vytúženému cieľu. Získavajte pracovné skúsenosti, zručnosti a vedomosti.

 • snažte  sa držať vždy pred konkurenciou. Nielen firmy, ale aj ľudia medzi sebou súperia (o lepšie pracovné miesto, o prestíž, status...). Snažte sa byť vždy pred nimi, to môžete dosiahnuť vašim vzdelaním, správaním, skúsenosťami, či zručnosťami.

 • ak ste si našli prácu a dlho ste na jednom mieste a nikam sa neposúvate (napriek snahe sa nie je kam posunúť) uvažujte nad zmenou práce (nie nad zmenou kariéry). Pozor zmena práce a zmena kariéry je niečo úplne iné. Zmena kariéry je veľmi náročná a vykonať takúto zmenu v neskoršom veku, môže byť veľmi náročné, až nemožné. Ak ste sa dlhé roky vypracovávali v jednej oblasti, mali by ste jej zostať verný. Niekedy zmena firmy a pracovného prostredia človeka znovu nakopne, môže sa viac realizovať, má lepší pocit, a to je to, čo by ste si v prvom rade mali každý deň z práce odnášať.

Toľko k budovaniu kariéry. Nemá zmysel písať k tomu viac, každý si buduje kariéru sám a najlepšie vie, koľko je ochotný obetovať preto, aby jeho kariéra bola úspešná. Tento krátky návod je len kostrou ako postupovať, všetko ostatné je len a len na vás! 


Ak máte záujem začať budovať kariéru hneď teraz, máme pre vás niekoľko užitočných pomôcok, ako hľadať brigády a iné pracovné príležitosti, tipy ako byť úspešný na pohovore, ako si napísať dobrý životopis, motivačný list a pod. Stačí sa len zaregistrovať na Brigada.sk a využívať bezplatne všetky funkcie, ktoré máme aktuálne v ponuke.

 • Registrácia
  • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
  • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis