do:
Eur / hod.

12 tipov ako byť lepší na pracovnom pohovore

12 tipov ako byť lepší na pracovnom pohovore

09.07.2013

Mnoho ľudí, obzvlášť tých, ktorí idú na pracovný pohovor po prvýkrát, mu neprikladajú takmer žiadnu váhu a ich príprava na takýto pohovor je minimálna. Nezabúdajte však, že dobre zvládnutý pracovný pohovor je asi 90% vášho úspechu pri získaní brigády alebo práce.

Ak teda prejavíte záujem o pracovnú pozíciu, nevyhorte zbytočne práve na pracovnom pohovore. Nie je tak ťažké na ňom uspieť, pokiaľ sa naň patrične pripravíte a budete dodržiavať niekoľko tipov popísaných nižšie. Nielenže presvedčíte zamestnávateľa, či personalistu, že máte naozajstný záujem o prácu, ale budete lepší ako vaša konkurencia, ktorá sa na pracovný pohovor pripravovala minimálne. Dodržať všetky tieto zásady, resp. príprava na ne vám nezaberie viac ako hodinu vášho času. Pre úspech na pohovore sa obetovať tento čas určite oplatí.

 

A teraz už konkrétne k tipom, ktoré na personalistov platia, ktoré si všímajú a ktoré by ste mali dodržiavať pri každom pohovore:

 

1. Porozmýšľajte nad údajmi v životopise – Napísať životopis nie je tak jednoduché, pokiaľ má byť naozaj kvalitný. Nad otázkou „ako napísať životopis“ sa zamýšľajú viacerí. Napísať životopis je dôležité nie len po formálnej, ale aj obsahovej stránke. Dbajte na pravdivosť údajov, ktoré do životopisu uvediete. Hlavne ak ide o pracovné skúsenosti, vzdelanie, jazykové a iné znalosti. Personalista má pred sebou váš životopis a akúkoľvek položku v životopise si môže chcieť overiť. Overuje si ich obyčajne otázkami, ktoré ho presvedčia o tom, že údaj, ktorý ste uviedli do životopisu naozaj zodpovedá skutočnosti. Hlavne ak hovoríme o jazyku, ktorý je pri brigáde vyžadovaný, môže s vami komunikovať práve v tomto jazyku.

 

2. Zistite si základné informácie o spoločnosti Mnoho záujemcov o brigádu príde na pracovný pohovor s tým, že ani nevie čomu sa daná spoločnosť venuje. Zistiť si základné informácie vám nezaberie viac ako 15 minút. To podstatné čo by ste si mali o spoločnosti vedieť je napríklad: čomu sa firma venuje, ako dlho je na trhu, aké je jej hlavné poslanie, kto sú jej zákazníci, ako komunikuje so zákazníkmi. Obyčajne zistíte ešte mnoho ďalších zaujímavostí, ktoré vám na pracovnom pohovore môžu pomôcť. Základom je si dnes pozrieť webovú stránku spoločnosti, prípadne ak vystupuje na sociálnej sieti, tak aj jej fanstránku. Dozviete sa tu všetko podstatné.

 

3. Zistite si viac o pracovnej pozícií, o ktorú žiadate – Ďalší vážny problém mnohých pohovorov, nie len pre personalistov ale aj pre kandidátov na brigádu. Mnohí až na pohovore zistia o akú pracovnú pozíciu vlastne žiadajú a že vlastne o ňu ani nemajú záujem. Venujte pár minút preštudovaniu pracovnej pozície a náplni jej práce. Ušetríte tak čas sebe aj personalistovi. Obyčajne sa pri ponukách nachádza celkom obsiahly zoznam činností, ktoré budete v práci vykonávať. Iný prípad je, ak ide o neserióznu spoločnosť a náplň pracovnej pozície, o ktorej vám hovorí osoba zodpovedná za výber pracovníkov, je úplne iná ako bola uvedená v inzeráte. Takýmto praktikám sme sa venovali už aj v našom článku o neserióznych brigádach a zamestnávateľoch. V tomto prípade sa hlavne veľa pýtajte a žiadajte o vysvetlenie nezrovnalostí.

 

4. Vyhnite sa stresuÚplne sa zbaviť stresu pred pracovným pohovorom je pre mnoho ľudí nemožné. Nie je ani chybou byť primerane vystresovaný. Ide predsa o veľmi serióznu vec a príležitosť o začiatok alebo rozvoj vašej kariéry. Ak však stres ovplyvňuje vaše odpovede, je najlepšie ho čo najviac obmedziť. Práve príprava na pracovný pohovor môže najviac prispieť k zbaveniu sa stresu. Ak budete vedieť čo vás na pracovnom pohovore čaká, pripravíte sa na otázky, ktoré vám bude personalista klásť a zistíte si informácie o spoločnosti a pracovnej pozícii, pôjdete na pohovor sebavedomý a už nič vás neprekvapí.

 

5. Pripravte sa na otázkyOtázky na pracovnom pohovore sa veľmi často opakujú. Máte teda super možnosť pripraviť sa na ne vopred. Samozrejme nie doslova sa naučiť odpovede na jednotlivé otázky, ale pouvažovať nad niektorými trochu hlbšie. Jednak vám takáto príprava pomôže aspoň sčasti odbúrať stres, a taktiež ak o sebe viete, že improvizácia nie je vaša silná stránka, budete mať záchytné body, ktorých sa pri odpovediach budete držať. Pre príklad niekoľko otázok z pohovorov, ktoré môžete očakávať aj na tom vašom:

 

Prečo by sme mali prijať práve vás?

Kde sa vidíte o tri, päť, desať rokov?

Aké sú vaše silné a slabé stránky?

Aké sú vaše najväčšie úspechy a neúspechy?

Aká je vaša očakávaná mzda?

 

Povedzte mi o vás... (nie je to síce otázka, ale na pohovoroch sa vyskytuje táto veta často) – pripravte si niekoľko viet o vašom vzdelaní, predchádzajúcich skúsenostiach, úspechoch a záľubách.

 

Na otázky týkajúce sa vášho osobného života alebo zdravotného stavu nemusíte odpovedať, ani v prípade, že sa na ne personalista spýta.

 

6. Oblečte sa vhodne a dbajte na výzor Oblečenie na pracovný pohovor by malo byť konzervatívne, nijak vyzývavé. Dôležité je prísť na pracovný pohovor upravený, aby ste nevyvolávali dojem, že ste si na pracovný pohovor len odbehli.

 

7. Pripravte si otázkyÁno, aj vy by ste mali klásť otázky. Personalista vám obyčajne dá aj priestor na vaše otázky, málokto ho však využije. Pripravte si niekoľko otázok, ktoré vás utvrdia v tom, že brigáda vám vyhovuje. Uistíte sa tak, že pracovná pozícia je pre vás vhodná a personalista uvidí váš skutočný záujem o spoločnosť. Otázok nemusí byť veľa, ide o najzákladnejšie otázky napr.:

 

Aká je možnosť kariérneho rastu?

Prečo sa otvára táto pozícia? 

Ako vyzerá typický deň v práci?

 

Prípadne nejaké iné vhodné otázky, ktoré vás skutočne zaujímajú a mohli by ovplyvniť váš záujem o ponúkanú brigádu.

 

8. Usmievajte sa  - Aj takýto nebadaný prejav, na ktorý netreba žiadnu prípravu, môže zvýšiť vaše šance na úspech. Nezdá sa to, ale pozitívne ladený pracovný pohovor s trochou vtipu je pravidelne úspešnejší, ako vážne pracovné pohovory bez akéhokoľvek náznaku úsmevu z oboch strán. Pozitívny, usmievavý človek, zanechá vždy lepší dojem. S úsmevom však nepreháňať, nie každá situácia je vhodná na úsmev.

 

9. Vyhnite sa jednoslovným odpovediam – Jednoslovné odpovede typu „áno“, „nie“ alebo „neviem“ nezanechávajú dobrý dojem, hlavne v prípade ak ide o pracovnú pozíciu, pri ktorej je vyžadovaná komunikácia. Snažte sa svoje odpovede obohatiť a odpovedajte rozvitými vetami.

 

10. Nevymýšľajte si – Pri pracovnom pohovore si nevymýšľajte. Vaše odpovede by mali byť premyslené, preto radšej chvíľku počkajte kým na otázku odpoviete, ako by ste si mali vymýšľať.

 

11. Nepýtajte sa hneď na plat, dovolenku a bonusy – Na plat ani rôzne iné benefity (dovolenky, stravné lístky a pod.) sa nepýtajte hneď na začiatku pohovoru. Najlepšie je počkať si, kým o plate nezačne hovoriť personalista. Ak by túto tému personalista nenadhodil, pred koncom pohovoru sa samozrejme informovať môžete.

 

12. Na záver sa poďakujte – Aj v poslednom okamihu ešte môžete vylepšiť dojem personalistu z vás a to tým, že sa mu za pracovný pohovor poďakujete. Prípadne ho môžete utvrdiť v tom, že o pracovnú pozíciu máte naozaj záujem.

 

Ak si nie ste po týchto tipoch ešte celkom istý, máte možnosť vyskúšať si ako to asi na pracovnom pohovore vyzerá. Simulátor pracovného pohovoru na Brigada.sk obsahuje najčastejšie otázky na pracovnom pohovore pre rôzne pracovné pozície. Jeho pravidelným opakovaním sa jednoducho naučíte ako reagovať na otázky personalistu.

 

V tomto článku sme zhrnuli niekoľko najzákladnejších tipov, ktoré vám pomôžu pri príprave na pracovný pohovor a určite vás aspoň sčasti zbavia stresu, ktorý ho môže výrazne ovplyvniť. Dôkladnou prípravou taktiež prejavujete aj skutočný záujem o brigádu. Personalista túto snahu ocení, keďže firma vždy hľadá aktívnych ľudí so záujmom o spoločnosť. Snažte sa dodržiavať aspoň niektoré z týchto zásad, najlepšie však úplne všetky. Ak absolvujete pracovných pohovorov viac, zistíte, že tieto tipy naozaj fungujú a  sami prídete na niektoré ďalšie. Tak veľa úspechov na pracovnom pohovore!

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis