do:
Eur / hod.

3 otázky, ktoré ti pomôžu v kariérnom rozhodovaní

3 otázky, ktoré ti pomôžu v kariérnom rozhodovaní

17.03.2016

Aj v tvojom okolí sa hromadia prípady ľudí, ktorých minulo zameranie vysokej alebo strednej školy a pracujú v úplne inej sfére? Ak stojíš na kariérnej križovatke, odpovede na tri dôležité otázky ti možno ponúknu cestu za vysnívanou profesiou.

Prečítal si už mnoho článkov, ako sa rozhodnúť pre vysokú školu a stále nemáš jasno v tom, kde sa vidíš o 10 rokov? Neboj sa, nie si jediný. Mnoho ľudí nájde odpoveď na túto otázku dokonca až v dôchodkovom veku. Ak vôbec nájdu... . Ale dosť bolo „optimizmu“. I ostrieľaní odborníci sa veľa- krát rozhodnú zmeniť svoj odbor. Máš šancu objaviť v sebe skrytý potenciál skôr.

Sústreď sa na svoje schopnosti, určite vieš aspoň pripraviť chutnú kávu, pozri sa do svojho vnútra. Potrebuješ predsa, aby tvoja práca bola tvoje hobby. Dá sa to, nehádž flintu do žita. Predsa nechceš každé ráno vstávať do práce s nevôľou, čo za hrôza ťa to tam čaká. Rodič vie, že informatik nemá problém s uplatnením a lekára budú potrebovať v budúcnosti na predpis liekov proti reume, no ak majú k tebe počítače alebo biológia tak blízko, ako myš ku mačke, daj na svoju mienku. Vybrali sme tri otázky, ktoré ti pomôžu urobiť kariérne rozhodnutie a nájsť svoje vysnívané miesto. 

 

Image

 

1. Čo by si rád robil?

Kariéra nemusí bezprostredne vychádzať len z toho, na čo si bol vyučený; môžeš urobiť kariéru v niečom, čo ťa baví. Premýšľaj nad hobby, ktoré ťa napĺňajú, alebo dobrovoľníckymi aktivitami, ktoré obľubuješ. Neradi ťa sklameme, ale pozícia „Mario“ v hre Mario Kart pre Wii je už obsadená.

Samozrejme, platí podmienka, že tento sen by mal byť reálny a pravdepodobne sa premení na skutočnosť. Sústreď sa na aktivity, ktoré pretavíš do kariéry, najmä ak ich dokážeš zužitkovať vo vlastnom biznise!


2. V čom si dobrý?

Odrazovým mostíkom by mohlo byť aj vyznamenanie od učiteľa za istý projekt, či pochvala rodiča po dobrom pokosení trávy. Okrem školy a bokovky si sa určite venoval aj niečomu inému ako spaniu. Keď nie športom, umeniu či pobehovaniu po vonku, aspoň si strávil čas za počítačom. Možno ťa bude baviť práve navrhovanie hier. Ak si bol dobrý vo futbale, nemusí to znamenať, že rovno svojimi výkonmi zmažeš meno Mareka Hamšíka z histórie slovenského futbalu. Vytipuj presné body, v čom si v hre vynikal. Bola to taktika? Rýchlosť v rozhodovaní? Dobrá koordinácia spoluhráčov ako kapitán?

Pospájaním týchto bodov lepšie rozanalyzovať svoju osobu, čo ti napomôže k určeniu smeru. Neprehliadni tvoje úspechy, môžeš objaviť zónu, v ktorej si dobrý a cítiš sa úspešne.


3. Kto ti za to bude platiť?

Bláznivý nápad, však? Kde by si mohol nájsť niekoho, kto ti bude platiť za prácu, ktorú odrobíš pokým sa cítiš šťastne a úspešne? Nakoľko tu nie je jednoduchá a rýchla odpoveď, je možné to odhaliť s trochou práce a skúmania.
Pristúp k procesu, akoby šlo o hľadanie brigády, no sústreď sa na svoje prednosti.

 

Image

 

Tu je pár nápadov:

 

 • Nájdi mentora v požadovanej oblasti- či už je to učiteľ, známy alebo tvoj idol v danej oblasti, neokúňaj sa ho osloviť.

 

 • Dobrovoľne pracuj na projektoch. Veru, za vedomosti nemusíš platiť ani byť platený. Jednoducho sa zapojíš do dobrovoľnej práce a získaš mnoho informácií a praktických skúseností.

 

 • Zváž medzinárodnú stáž, ak pokukuješ po skúsenostiach zo zahraničia. Stáž ponúkajú školy, rôzne organizácie, alebo medzinárodná firma, v ktorej sa zamestnáš.

 

 • Networkinguj“ , táto anglická hatlanina ti chce povedať, aby si vytváral kontakty z „brandže“.

 

 • Urob prieskum organizácií, ktoré sa danej sfére venujú. Informuj sa a oslov ich.

 

 • Dohodni si neformálne stretnutia. Pracovný pohovor nie je jedinou alternatívou ako sa stretnúť zoči-voči s autoritou. Stretnutie môžeš zrealizovať napríklad za účelom rozhovoru do školského časopisu.

 

 • Prihlás sa na pozíciu brigádnika alebo stážistu, aby si sa dostal do „obrazu“

 

Ďalšou výbornou možnosťou je zvážiť, či nechceš byť freelancer ( ľudia pracujúci „na voľnej nohe“, zväčša v oblasti reklamy a on-line). Okrem toho, že si pánom svojho času, táto práca prináša mnoho výhod. Môžeš pracovať na plný úväzok okamžite alebo vyskúšať freelance popri inej práci.

 

 • Registrácia
  • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
  • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis