do:
Eur / hod.

Hoaxy, dezinformacie a konšpirácie

Hoaxy, dezinformacie a konšpirácie

16.03.2020

Tým, že sa väčšinu nášho času pohybujeme vo virtuálnom svete, dostávame sa tým jednoduchšie k informáciám. Naša súdnosť je veľakrát ľahko ovplyvniteľná a nie je vždy jednoduché tieto nepravdivé informácie odhaliť. Čo je podstatné vedieť o hoaxoch a ako odhaliť konšpiračné weby?

Ako sa šíri hoax?

Hoaxy sa môžu šíriť viacerými formami, ako obyčajná správa, e-mail alebo príspevok. Väčšinou je to forma istého poplachu, ale s nepravdivím pozadím. Inak hoax môže mať aj zábavný charakter, ide o takzvané reťazové správy alebo prosby, ktoré sa snažia útočiť na city príjemcu. Veľakrát hoax spôsobí, že naletíš na niekoho zábavu a pri najlepšom stratíš iba kus svojho času. Preto je veľmi podstatné prihliadať na zdroj, ktorý túto správu šíri a prihovoriť sa človeku, čo tieto správy posiela ďalej.

 

Hoaxy, dezinformácie a konšpiračné weby sa môžu veľmi ľahko stať účinnou zbraňou propagandy alebo politického presvedčenia. Hlavným bodom je rozvrat vedeckých alebo historických faktov, debata o nich a hľadanie súvislostí aj tam, kde by si to nečakal. Ich následky sú chaos, naštrbenie vzťahov v spoločnosti a strach.

 

Ach, tá doba...

Žijeme v dobe, v ktorej sa na teba z každej strany valia nejaké informácie. Charakter mávajú rôzny a samozrejme, je len čisto na tebe, ako s týmito poznatkami budeš zaobchádzať.  

Podľa výskumu Mladí ľudia a médiá, ktorý usporiadala Rada mládeže Slovenska (RmS), vyplýva, že väčšina mladých ľudí hľadá svoje informácie na blogoch. Druhé sa umiestnili internetové verzie denníkov a mesačníkov, ako tretie sú príspevky na internete. Alarmujúce je to, že viac ako tretina svoje informácie hľadá pomocou alternatívnych webov a iba 16 % si svoje informácie aj overí, rovnaké percento si informácie neoverí. Okrem toho však vyplýva z výskumu aj to, že mladí ľudia pri overovaní dajú väčšinou na internetové spravodajské portály a svojich kamarátov a rodinu.

 

Image

 

Ako dešifrovať falošné a konšpiračné weby?

Je možné usúdiť, že mladí ľudia potrebujú pracovať na svojej mediálnej gramotnosti. Naučiť sa ako si správne všetko overovať a na akých portáloch je to vhodné a na akých nie.

 

1.)Zdroje

Našiel si článok len tak uverejnený na ploche? Kde bol príspevok pôvodne publikovaný? Aké má článok zdroje? Ak ide človek šíriť hoaxy, konšpiračné teórie je vysoko pravdepodobné, že to objavíš hneď po dvoch klikoch navyše.

2.)Je stránka známa?

Aj keby je, nie je úplne isté, či sú všetky informácie pravdivé. Dôležité je rozlišovať aj to, na čo sa napríklad celá stránka alebo denník/mesačník najviac zameriava. Ak chceš byť pravidelne a pravdivo informovaný o dianí vo svete nájdi si web, ktorý je overený.

3.)Mená a detaily

Je za celou stránkou nejaké meno, adresa ? Treba pozerať aj na takéto veci, keďže tieto weby bývajú veľmi málo pod niekoho riadením. V modernej dobe je možné naraziť aj na sofistikovanejšie weby, kedy si ľudia mená vymýšľajú alebo pridávajú svoje prezývky.

4.)Pozor na nadpisy

Pompézne a nafúknuté nadpisy, ktoré sa snažia prísť s čo najšokujúcejším odhalením. Rovnako ako bulvár, aj konšpiračné weby radi prezentujú svoje „poznatky“ týmto spôsobom. Nikdy nedávaj iba na nadpisy!

5.)Článok či reklama?

Ako bolo spomenuté vyššie, dezinformácie, hoaxy či konšpirácie môžu byť iba druhotnou informáciou, ktorá sa ti má dostať do hlavy. Občas ich môže sprevádzať reklama na „alternatívu“ medicíny, alebo prezlečená propaganda. Podstatné je si všímať tón, ktorým sa článok písal a či je možné odčítať z neho istú objektivitu.

 

Na Slovensku existuje dnes už viacero stránok a starostlivých ľudí, ktorí podávajú stále nové a novšie weby, ktoré majú súvis s konšpiračnými témami alebo hoaxami. Stránky nie sú zakázané, žijeme v slobodnom svete a čítať môžeme skutočne čokoľvek. Ak máš však záujem niektoré stránky overovať, určite navštív:

konspiratori.sk

blbec.online

 

Image

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis