do:
Eur / hod.

Mzda, výplata brigádnika a iné radosti

Mzda, výplata brigádnika a iné radosti

15.07.2013

To čo asi teší každého brigádnika najviac a čo je jeho hlavnou motiváciou pri práci je určite mzda. Určite si mnoho z vás spomína na svoju prvú brigádu a taktiež na svoju prvú výplatu. Výška mzdy je tiež jedným z hlavných faktorov pri rozhodovaní medzi brigádami.

To čo asi teší každého brigádnika najviac a čo je jeho hlavnou motiváciou pri práci je poväčšine mzda. Určite si mnoho z vás spomína na svoju prvú brigádu a taktiež na svoju prvú výplatu. Výška mzdy je tiež jedným z hlavných faktorov pri výbere brigády.

 

Na výšku mzdy študentských brigád vplýva niekoľko faktorov. Dlhodobo môžeme hovoriť o pravidelnom no relatívne pomalom zvyšovaní miezd brigádnikov. Mzdy brigádnikov sú odlišné v jednotlivých regiónoch Slovenska ako aj podľa toho, čo je náplňou práce brigádnika. Náročnejšie brigády, ktoré od brigádnika už vyžadujú isté zručnosti a vedomosti, sú všeobecne lepšie platené ako pomocné práce, či iné práce kde sa okrem chuti pracovať, nevyžadujú iné zručnosti. Kde sú teda mzdy najvyššie z pohľadu miest, a ktoré brigády sú všeobecne najlepšie platené ?

Mzdy pri brigádach

Ako vám už je možno známe, najlepšie platené brigády sú už dlhodobo v bratislavskom okrese, najmä však v hlavnom meste, kde je zároveň najviac brigádnických ponúk. Problémom však sú pre brigádnikov náklady, ktoré sú v hlavnom meste v porovnaní s ostatnými okresnými mestami najväčšie. Napriek tomu sú pre študentov ponúkané rôzne možnosti ako získať brigádu v Bratislave a nemať vysoké náklady. V ubytovniach a na internátoch sa dá ubytovávať aj v letných mesiacoch za primeranú cenu.

 

Minimálna mzda pre brigádnikov neexistuje, všetko je len vecou dohody so zamestnávateľom. V súčasnosti sa mzdy pohybujú od 2 po 4 eurá, môžete však natrafiť na horšie, ale aj lepšie platené brigády.

 

Niektorí mladí ľudia sa neradi viažu zmluvami na dlhé obdobie a vyhľadávajú skôr dočasné, jednodňové brigády, ktoré sú obyčajne dobre platené, zaujímavé a nenáročné. Ide o brigády roznášačov letákov, anketárov, maskotov a rôzne iné. Pracovať bez zmluvy však nikomu neodporúčame.

 

Dobre platené brigády sú obyčajne z oblasti promo a hostesingu, tu však ide prevažne o nepravidelný príjem z rôznych akcií a podujatí. Mzda pri týchto brigádach sa obyčajne pohybuje od 3 eur po 5 eur/hod. Najlepšie platené brigády s pravidelným príjmom sú dlhodobo IT brigády – programátor, vývojár hier a aplikácií a pod. Mzdy sú taktiež 3-5 eur/hod, niekedy viac. Ponuka brigád z tejto oblasti je stabilne veľká. Pri týchto brigádach však už treba mať dostatočne zručnosti, skúsenosti a znalosti z tohto odboru.

 

Menej hodnotené brigády, t.j. 2-3 eur/hod. sú napríklad rôzne pomocné práce, práce v sklade, administratívne práce, či práce v hotelierstve a cestovnom ruchu ako napríklad čašník, či rôzne letné brigády na kúpaliskách.

Výplatný termín

Ak už sa vám podarí brigádu nájsť, v istej chvíli dôjde k okamihu, kedy si za svoju prácu zaslúžite odmenu. Týmto veľmi očakávaným okamihom každého zamestnanca je výplatný termín. Je to dátum, v ktorom vám má byť vyplatená mzda na účet alebo v hotovosti za čas odpracovaný v predchádzajúcom mesiaci. Zákon jednoznačne stanovuje dokedy má byť táto mzda zamestnancovi vyplatená: „Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.“ (§ 129 ods.1).

 

Čo však znamená, že výplata vám môže byť pridelená aj úplne posledný deň nasledujúceho mesiaca, čo by mohlo v krajnom prípade znamenať, že by ste výplatu nedostali takmer celé 2 mesiace. Preto je vhodné so zamestnávateľom dohodnúť pevný termín vyplácania mzdy.

 

Zákon taktiež ustanovuje čo robiť v prípade, ak zamestnávateľ resp. personálna agentúra ani po tomto období výplatu zamestnancovi neodovzdá. Tento častý problém rieši nasledovne: „Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti“ (§69 ods.1b).

 

To znamená, že ak vám zamestnávateľ nevyplatí napríklad mzdu za júl do 31.augusta, od 1.septembra mu začína plynúť 15 dňová lehota na vyplatenie mzdy. Ak túto nevyužije, môžete pracovný pomer okamžite skončiť a plat si nárokovať súdnou cestou.

Výplatná páska

Výplatná páska je veľmi dôležitou súčasťou každého pracovného pomeru. Ide o jediný možný spôsob, ako si overiť ohodnotenie za vykonanú prácu počas stanoveného obdobia (spravidla mesiac). Výplatné pásky by sme nemali ihneď odkladať bez povšimnutia, ale po každom mesiaci dôkladne skontrolovať jej jednotlivé položky. Väčšina ľudí však obyčajne prečíta len poslednú položku, ktorou je mzda, ktorá vám bude vyplatená. Pri zostavovaní takejto výplatnej pásky môže však dôjsť ku chybe a je v prvom rade na vás, aby ste ju odhalili. Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi výplatnú pásku obsahujúcu všetky údaje týkajúce sa jednotlivých zložiek mzdy, odvodov a celkovej cene práce.

 

Napriek tomu, že ju každý mesiac číta veľké množstvo ľudí, mnoho z nich sa v nej nevyzná, čo je spôsobené jej neprehľadnosťou a malou zrozumiteľnosťou. Výplatná páska vlastne vyjadruje pomer medzi čistou mzdou pracovníka (brigádnika) a odvodmi, t.j. povinnými platbami odvádzaných štátu.

Vo výplatnej páske sa objavujú údaje ako:

 

  • Super hrubá mzda - náklady organizácie, teda hrubá mzda + odvody zamestnávateľa. Táto suma vyjadruje náklady na zamestnanca – aký drahý je zamestnanec pre zamestnávateľa.

 

  • Odvody zamestnávateľa – výška odvodov je rôzna pre rozdielne typy pracovných zmlúv. Novelou zákona z roku 2013 je však už aj za dohodárov (pri istej vekovej skupine študentov) zamestnávateľ povinný odvádzať odvody v celkovej výške 22,8% z príjmu dohodára. Pri zamestnancovi zamestnanom na trvalý pracovný pomer, zaňho zamestnávateľ odvádza odvody vo výške 35,2% z celkového príjmu zamestnanca.

 

  • Hrubá mzda zamestnanca - celková mzda (vrátanie odmien a prémii) od ktorej sa neskôr odčítavajú odvody a daň

 

  • Dane a odvody zamestnanca – závisia od druhu pracovného pomeru ako aj od veku zamestnanca (brigádnika). 

 

  • Čistá mzda zamestnanca = Hrubá mzda (minus) Odvody (minus) Nezdanená.čiastka (minus) Daň (bez zrážok)

 

Zamestnanecké výhody - benefity

Niektoré z brigád ponúkajú okrem mzdy aj rôzne benefity – zamestnanecké výhody, ktoré sú pre zamestnancov dôležitými motivátormi pri brigáde, zvyšujú ich lojalitu k spoločnosti a nepriamo aj pracovný výkon. Ak ste sa ešte s pojmom „benefity“ nestretli, máme na mysli hlavne výhody ako stravné lístky, mobilný telefón,  príspevky na športové alebo kultúrne podujatia, alebo preplácanie rôznych vzdelávacích aktivít, seminárov, školení, či kurzov. Obyčajne sa s týmito benefitmi stretnete až pri trvalom pracovnom pomere, avšak pri nejednej brigáde ponúkajú zamestnávatelia nejaký z týchto benefitov.

 

V prípade, že sú vám okrem platu ponúkané aj takéto výhody, napriek tomu, že s platom nie ste veľmi spokojný, môžu takéto výhody nepriamo zvyšovať vašu odmenu, preto by ste mali nad nimi dobre pouvažovať.

 

Okrem hmotných výhod, niektoré práce ponúkajú aj nehmotné výhody, ktoré môžu byť pre každého brigádnika iné. Niektoré brigády sú sami o sebe zážitkom, sú pre brigádnikov zaujímavé a je o ne veľký záujem. Môžu to byť rôzne letné brigády na festivaloch, v putovných divadlách, na kúpaliskách, v zábavných parkoch a podobne.

 

Ak sa teda budete rozhodovať akú brigádu si vybrať, nepozerajte výhradne len na výšku mzdy. Môžete tak odmietnuť veľmi dobrú brigádu, ktorá vám okrem výplaty prinesie bohaté skúsenosti, zamestnanecké výhody, veľa zážitkov, známostí a iných radostí Smile

 

Spokojný brigádnik sa samozrejme rád podelí o svoje skúsenosti. Čo o nás povedali brigádnici si môžete prečítať v jednej zo sekcii portálu.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis