do:
Eur / hod.

Prvý rok na vysokej? Poradíme ti, ako to zvládnuť

Prvý rok na vysokej? Poradíme ti, ako to zvládnuť

11.09.2019

Vysoká môže byť pre teba úplne iný svet, aký si doteraz poznal. Zatiaľ čo niekto to berie veľmi flegmaticky, sú študenti, ktorých to vie pekne rozhodiť. Je vysoká to čo stredná? Ako to je s brigádou? A čo internát? Hlavne zachovaj pokoj a radi ti povieme, na čo je podstatné sa sústrediť najviac.

Stredná ti skončila a hor sa do života! Rozhodol si sa pre vysokú školu a tým pádom pre ďalšie roky štúdia. Veríme, že všetci sú ešte zmätení a nevedia, čo a ako robiť. Každá vysoká škola má svoj vlastný systém a preto nie je úplne ľahké rozpísať, čo ťa bude čakať. Každopádne, ide o vysokú, podľa mnohých najlepšie roky života. Vykroč do štúdia bez obáv.

 

Prednášky musia byť tvoja priorita

Možno budeš na začiatku počúvať, ako tam aj tak nikto nepôjde, iné školy majú prednášky povinné a vynechávať sa nemôžu. Pokiaľ áno, tak len s ospravedlnením alebo čiernym bodíkom, ktorý ťa neskôr nemusí pustiť na skúšky.

Prednášky sú podstatnejšie, ako si mnoho ľudí myslí. Okrem toho, že budeš počúvať vyučujúceho výklad, prídeš s ním aj osobne do styku, a teda lepšie spoznáš na čo dáva pri učive dôraz najviac. Od toho sa môžeš potom sám odraziť pri svojom samoštúdiu.

 

 Image

 

Žiadne vodenie za ručičky

Na vysokej škole panuje úplne iný systém, na aký si mohol byť zvyknutý na strednej škole. Samostatnosť je prvá vec, čo si musíš osvojiť. Ak si nedáš veci poriadne dokopy, nebudeš si ich zapisovať, zaujímať sa, veľmi rýchlo sa môže stať, že bez mihnutia oka tvoj prvý semester dopadne úplne inak než si si predstavoval.

 

Uč sa dvakrát viac, ako si myslíš, že musíš

Vie to klamať, hlavne pokiaľ si už naozaj vyčerpaný a nevládzeš sa naďalej na text sústrediť. Úspech je v organizovanosti, preto si dávaj pozor, aby si si vždy vyhradil dosť času na odpočinok a štúdium. Veľakrát to býva náročné ak máš k tomu celému aj brigádu. Ako to zvládať? To sa dozvieš v našom inom článku.

 

Image

 

Pero a papier

Áno, žijeme v dobe, kedy máme všetky možné technologické vymoženosti a nikomu sa so sebou nechce brať ešte aj pero a zošit. No nezavrhujme staršie riešenia robenia poznámok. Je dokázané, že písanie vlastnoručných poznámok je pre náš prospešnejšie, čo sa týka zapamätania si poznámok a učiva celkovo.

 

Žiadny plagiát!

Vysoká škola ťa má naučiť premýšľať vlastnou hlavou. Okrem učiva, ktoré by si sa mal naučiť za roky svojho štúdia, ide aj o vlastné hodnoty. Možno sa to nezdá, ale vysoká škola dopomáha aj v seba rozvíjaniu a možno aj preto si tam prišiel. Kopírovanie prác, ktoré už boli vytvorené ti naozaj v ničom nepridá. Svoj čas by si mal v prvom rade vložiť do učenia a vytvárania vlastných ideí alebo riešení.

 

Image

 

Každý, koho stretneš, ti má čo ponúknuť

ČI už to bude priateľstvo, či jednoducho ponaučenie, ľudí, ktorých stretneš by ti mali niečo dať. Rovnako je to aj s internátom, na ktorom budeš možno ubytovaný. Vytváraj si vzťahy a kamarátstva, nikdy nevieš, čo z toho môže v budúcnosti byť. Je to dobré najmä kvôli zdieľaniu záujmov, rozhovorom a najmä aj učeniu.

 

Zožeň si diár

 Diár je vec, ktorú určite nemôžeš vynechať pri balení  si vecí na internát. Do neho si môžeš zapisovať všetky podstatné veci a budeš mať v tom lepší prehľad. Ani nevieš na koľko vecí môžeš po čase zabudnúť.

 

Podstatné je udržať si chladnú hlavu. Aj keď sa ti niektorá zo skúšok na prvýkrát nevydarí, nie je to koniec sveta. e to prvý rok a ten je naozaj ťažký iba pre množstvo informácií a stresu.Vysoká škola ťa má pripravovať aj na takéto situácie, najmä sa drž svojich zásad, s ktorými prvýkrát nastúpiš.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis