do:
Eur / hod.

Lukáš Majzlan – Ako začínal Mladý inovatívny podnikateľ 2013?

 
Lukáš Majzlan – Ako začínal Mladý inovatívny podnikateľ 2013?

09.06.2014

Ak váhate nad tým, či začať podnikať, zbystrite pozornosť. Prinášame rozhovor s podnikateľom Lukášom Majzlanom, zakladateľom kreatívnej digitálnej agentúry Art4web, ktorý v minulom roku získal zaujímavé ocenenie – Mladý inovatívny podnikateľ 2013. Prezradil nám, ako začal s podnikaním, čo bolo preňho najťažšie, akých zamestnancov hľadá do firmy a veľa ďalšieho.

Dočítal som sa, že ste vyštudovali SPŠ stavebnú a tiež, že ste študovali informatiku na VŠ, štúdium ktorej ste však nedokončili. Prečo toto rozhodnutie?

Áno, to je pravda. Žiaľ ani jedna zo škôl ma nebavila a nenapĺňala. Mal som pocit, že sa učíme staré neaktuálne učivo a že mi tieto znalosti v živote k ničomu nebudú. Od oboch škôl som očakával niečo úplne iné. Preto, keď som sa rozhodoval po dvoch rokoch na VŠ, že či pokračovať v štúdiu alebo či sa postaviť na vlastné nohy a začať podnikať tak voľba bola jasná. A doteraz ju vnímam ako najlepšie rozhodnutie v živote.

 

Kedy sa vo vás zrodila myšlienka zaoberať sa webdesignom a grafikou? Čo vás na tejto sfére baví najviac?

S tvorbou v grafických programov som začínal už ako teenager približne v 16tich rokoch. Vtedy som sa pokúšal hlavne robiť animácie a jednoduché hry vo Flashi. Neskôr som však potreboval niekde zverejniť svoje práce a teda bolo nutné si kvôli tomu pripraviť webstránku. Objavil som teda svet Internetu a svet webstránok. Veľmi ma bavilo učiť sa všetky tieto objavené veci a nechápal som prečo je veľa webstránok na internete tak otrasne spravených - veď sa to dalo tak pekne spraviť! :) Postupom času som webstránok spravil viac a v 20tich som založil značku Art4web, ktorú vediem do dnes - a to s rovnakou filozofiou - práca ma baví.

 

Ako ste získavali všetky potrebné vedomosti a zručnosti? Boli to kurzy, či skôr samoštúdium?

Všetky znalosti som získal samoštúdiom. Nakupoval som si odbornú literatúru, čítal som rôzne návody a blogy na internete a približne po roku som vedel ako tak spraviť naozaj funkčnú webstránku. Keď to človeka baví, tak nové informácie hlce ako na bežiacom páse. Samozrejme toto samoštúdium je nekončiace, učím sa v zásade každý deň niečo nové. Momentálne napríklad to, ako riadiť firmu tak, aby efektívne fungovala.

 

Kedy prišlo rozhodnutie rozbehnúť podnikanie a založiť vlastnú digitálnu agentúru? Nebol to tak trochu risk?

Toto rozhodnutie prišlo na vysokej škole, keď som sa rozhodoval či pokračovať ďaľší rok v “trápení” na VŠ, alebo či sa postaviť na vlastné nohy a začať podnikať. Risk to bol určite, pretože o podnikaní som nevedel absolútne nič. Vedel som len robiť svoju prácu a tieto veci som sa musel veľmi rýchlo naučiť. Naučil som sa ich akosi za pochodu a hlavne na vlastných chybách. Okrem toho som sa musel naučiť pre mňa úplne novú vec a tou bola komunikácia s klientmi.

Čo bolo na úplnom začiatku podnikania najťažšie?

Najťažšie bolo prejsť si celou byrokraciou založenia firmy. Nenávidím papierovačky a povinnosti ktoré mi štát ukladá. Vtedy som si prial byť niekde v USA, kde sa tieto veci dajú zariadiť zo dňa na deň. Toto bolo pre mňa naozaj veľmi ťažké, ale vďaka internetu a informáciám ku ktorým som sa dopátral, som sa cez toto obdobie dostal.

Je nejaká šanca, že by ste do vašej firmy prijali aj nejakého mladého šikovného človeka? Aký typ zamestnancov pracuje v Art4web?

Do Art4web hľadáme jedine šikovných, mladých ľudí :) Máme programátorov, dizajnérov, copywriterov, projektového managera a niekoľko externých spolupracovníkov. Hľadať tých správnych ľudí do teamu je pre mňa veľmi ťažké. Som dosť náročný na kvalitu výstupov a nie každý človek dokáže svoju prácu odviesť tak, ako by som si predstavoval. O to viac si vážim ľudí, ktorých máme momentálne v teame, pretože viem, že sa na nich môžem spoľahnúť.

 

Lukáš Majzlan


Ako vyzerá váš bežný pracovný deň? Máte popri práci čas aj na nejaké hobby ? (:

Čas na hobby síce nemám, ale musím si ho nájsť. Bez oddychu by som nemohol kvalitne odvádzať svoju prácu. Doobedňajšie hodiny trávim vo fitku, poobede riešim chod firmy a večer (keď už mám ako taký kľud) venujem kreatívnej činnosti. Vo firme chodíme občas na airsoft, robíme teambuildingy na výletoch do zahraničia, alebo hráme sieťové hry s firmou Profitup s ktorou susedíme :) vždy vymyslíme nejakú akčnejšiu vec aby sme sa odreagovali od práce.
 

Nemožno nespomenúť vaše ocenenie „Mladý inovatívny podnikateľ 2013“. Čo podľa vás stálo za týmto úspechom? Je možno niečo iné v Art4Web, čo v iných podnikoch nie je tak bežné?

Podstatná odlišnosť od ostatných agentúr alebo podobne zameraných spoločností je tá, že nerobíme ani sme nikdy nerobili aktívnu reklamu. Nepotrebujeme takto získavať nových klientov, pretože ťažko zvládame pokryť dopyt po našich službách od klientov, ktorí k nám chodia sami. Verím tomu, že nekompromisná kvalita našej práce je našou najväčšou devízou.

Aké sú vaše podnikateľské plány do budúcna? Kde vidíte vašu agentúru o pár rokov?

“Útočíme” na zahraničné trhy. V zahraničnom prostredí máme možnosť dostať sa k veľmi zaujímavým projektom. Toto však nejde bez dostatočnej opory v teame, ktorý je zatiaľ stále dosť malý. Takže v prvom rade potrebujem nájsť ďalších šikovných ľudí, vďaka ktorým by sme vedeli pokryť viac projektov a robiť ešte kvalitnejšie výstupy. Zároveň rozširujeme aj portfólio svojich služieb, nezostávame len pri webstránkach, ale zasahujeme už aj do brandingu a full-service službách pre prezentáciu značiek.
 

Máte na záver nejaké rady, či tipy pre mladých začínajúcich podnikateľov, resp. pre tých, ktorý o podnikaní len uvažujú?

Nebojte sa skúšať nové veci, vždy pracujte iba na tom, čo vás napĺňa a skúste rozmýšľať inak ako ostatní. Pokiaľ rozmýšľate nad podnikaním a ste v tom čo vás baví dobrí, choďte do toho!

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis