do:
Eur / hod.

Šimon Šicko z Pixel Federation: Nebojte sa neúspechu

 
Šimon Šicko z Pixel Federation: Nebojte sa neúspechu

21.07.2014

Šimon Šicko je spoluzakladateľom a CEO Pixel Federation, ktorá je momentálne najúspešnejšou slovenskou vývojárskou spoločnosťou, a ktorá zároveň patrí aj medzi svetovú špičku. Ich hry na sociálnej sieti Facebook ako napr. TrainStation, Diggy’s Adventure, či Emporea hrávajú státisíce ľudí z celého sveta. Rozhovor so Šimonom Šickom o tom, ako sa dostal od štúdia architektúry k tvorbe hier, ako a kde sa vzdelávať a napríklad aj to, akých ľudí do tímu hľadá Pixel Federation a kde je možné nájsť ich pracovné ponuky.

Ako si spomínate na vaše študentské časy? Zarábali ste si v tom čase na brigádach? Aké brigády vtedy leteli?

Hneď po revolúcii som sa snažil chodiť na brigády do zahraničia. Väčšinou som chodil umývať riad do Švédska (vždy v lete). V 90tych rokoch leteli brigády v zahraničí. Pamätám si, že veľa ľudí si dokázalo v lete v USA zarobiť slušné peniaze. Neskôr som si zarábal na 3D vizualizáciách popri vysokej škole.


Vyštudovali ste architektúru na VŠVU? V čom vám najviac pomohlo štúdium tohto odboru, pri práci ktorú robíte teraz? Bolo by vaše rozhodnutie rovnaké, keby si vyberáte štúdium teraz?

Štúdium architektúry mi dalo strategický nadhľad na veci, ktorým sa venujem. Snažím sa rozmýšľať v čo najširších súvislostiach. Viem, že všetky (KPI’s) musia byt na rovnakej úrovni. (Jednoducho povedané, nestačí len funkčná stránka architektúry, musí byť aj v rovnováhe s estetikou. To platí v prenesenom význame pre všetko, čo robím). V roku 1993, kedy som nastúpil na odbor architektúra, študijné možnosti venovať sa hrám neboli. Dnes by som sa rozhodol pre tvorbu hier (pravdepodobne by som využil možnosť študovať ju v zahraničí – viď ďalší odstavec).


Šimon Šicko CEO Pixel FederationČo by ste teda odporúčali mladému človeku, ktorého zaujímajú FB hry, aplikácie a ich vývoj, príp. všeobecne vyvíjanie PC hier, či aplikácií? Akú školu si vybrať, čomu sa venovať?

Viem, že na Slovensku zatiaľ žiadna možnosť venovať sa vysokoškolskému štúdiu tvorby hier neexistuje. Dá sa jej čiastočne venovať cez rôzne prednáškové bloky na rôznych školách. Veľký  posun v tomto študijnom obore zaznamenali Švajčiari, aj keď paradoxne žiadne veľké herné štúdio u nich nevzniklo. Osobne si myslím, že najdôležitejšia je však úprimná odpoveď na otázku „Čomu sa v živote chcem venovať?“. Ja som vo veľa veciach samouk. Za veľké plus pre mňa ako kreatívca považujem, že ovládam aj základy programovania.


Máte tipy na nejaké dobré vzdelávacie kurzy, či literatúru z tejto oblasti?

Áno, všetky veľké konferencie GDC (game developers conference) z herného priemyslu prinášajú prednášky, ktoré sa dajú streamovať za poplatok z internetu (u nás vo firme napríklad prebieha dovzdelávanie tohto typu). Začiatočníkom by som odporučil paperbackovu knižku  Theory of Fun for Game Design od Ralpha Kostera a The Art of Game Design: A book of lenses od Jesse Schell.


Kde ste zbierali skúsenosti a vedomosti, kým ste sa rozhodli založiť vlastnú spoločnosť Pixel Federation?

Ja som od roku 2003 pracoval ako lead concept designer pre slovenskú dcéru nemeckého štúdia 10Tacle. Pracoval som hlavne ako tvorca herného enviromentu pre hru Elveon (AAA Xbox fantasy), kde som využíval najmä moje skúsenosti z reálnej architektonickej tvorby. Zároveň som sa zoznámil so super ľuďmi, ktorí zdieľali rovnakú vášeň pre hry ako ja. Spoznal som sa aj s bývalým producentom hier ako Fallout Tactics, Markom Tealom. Tento mix spôsobil, že keď sme sa rozhodli založiť vlastnú firmu, mali sme základnú predstavu o tom, čo znamená byť herným developerom.


Kedy prišiel moment, keď ste si povedali, že už je čas začať robiť na niečom vlastnom?

Tento moment prišiel vtedy, keď sme na základe kvalitnej B2B práce zohnali prvého investora, ktorý nám pomohol financovať prvých 5 vlastných herných projektov.


Išlo od začiatku všetko podľa plánov? Kedy prišiel prvý vážnejší úspech? Čo si momentálne ceníte v Pixel Federation najviac?

Samozrejme nič nešlo podľa plánov. Množstvo vecí, ktoré sme sa pokúsili urobiť, skončilo ako fail. Prvý úspech prišiel s vydaním nášho v poradí šiesteho herného projektu TrainStation v roku 2010 na pre nás dovtedy novej platforme Facebook.


Vždy som si najviac cenil ľudí z tímu. Ľudí, ktorí sú ochotní pre svoje ciele niečo obetovať. Ktorí urobia niečo navyše, aj keď sa to od nich nečaká. Na druhom mieste je možnosť robiť vlastné veci a venovať sa tomu, čo ma v pracovnom živote najviac napĺňa – tvorba hier.

Šimon Šicko CEO Pixel Federation


Podľa čoho vyberáte zamestnancov do Pixel Federation? Zameriavate sa skôr na expertné zručnosti, alebo prihliadate viac aj na osobnosť človeka,  jeho záujmy? (Môžete aj opísať ideálneho zamestnanca Pixel Federation :)

Ja osobne dávam prednosť ľuďom, u ktorých vidím vášeň a nadšenie pre vec. Samozrejme musí mať skúsenosti a zručnosti v obore, na ktorý sa hlási. Nie je pre mňa dôležité, či je horší ako niekto, kto nemá k hrám vzťah, pretože viem, že najdôležitejšia vlastnosť pri akejkoľvek práci je výdrž. A tú môže mať tento človek oveľa väčšiu. Core tím máme zložený práve z takýchto ľudí.


Dávate vo vašej spoločnosti príležitosť aj mladým ľuďom – študentom, absolventom?

Áno, dávame. Chápeme, že ďalšiu generáciu game dizajnérov, grafikov, herných programátorov musíme vychovať práve z nich, pretože žiadna škola u nás v tomto smere zatiaľ neexistuje.  Máme zopár stážistov na hernej analýze a veľa juniorov na level dizajnérskych pozíciách.


Kde sa môžu ľudia dozvedieť o pracovných príležitostiach v Pixel Federation? Hľadáte aj momentálne ľudí na nejaké pracovné pozície?

O otvorených pozíciách v Pixel Federation sa ľudia môžu dozvedieť na našej web stránke http://www.pixelfederation.com/, prípadne na našej FB page.  Voľné pozície tiež zdieľajú naši kolegovia na svojich profiloch na Facebooku, alebo Linkedine. Z času na čas využívame pri hľadaní nových kolegov aj pomoc personálnych agentúr. Momentálne hľadáme človeka na pozíciu Flash developera.


Čo by ste odporučili mladým ľuďom, ktorí sa chcú zamestnať v tejto oblasti, príp. uvažujú nad založením vlastného podnikania?

Nech na sebe makajú (vrátane samo štúdia). Nech sa zaujímajú, čo sa okolo nich deje. Nech sú k sebe úprimní v tom, čo by chceli v živote robiť a čo je pre nich skutočná pridaná hodnota. Je potrebné sa porovnávať s tými najlepšími v danom obore. A v neposlednom rade nech sa neboja neúspechu, pretože takmer nič v živote nevyjde na prvý krát. Pointou nie je veci robiť správne, ale pochopiť rozdiel medzi plánom a realitou.  

 

Autor fotografií: Ondřej Pýcha

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis