Vytvorenie životopisu online

Dobrý životopis je polovicou úspechu pri hľadaní brigády, či zamestnania na akýkoľvek pracovný

pomer. Personalista sa najčastejšie na základe životopisu rozhoduje, či uchádzača pozve alebo

nepozve na pracovný pohovor. Vytvor si svoj vlastný originálny životopis a odlíš sa ním od ostatných

uchádzačov. Môžeš si vyberať z rôznych nastavení , aby životopis vyzeral presne podľa tvojich

predstáv. Následne už len vyplníš údaje do pripraveného formulára a svoje CVčko môžeš hneď začať

používať!

CV od Brigada.sk?

Jednoduché a prehľadné
Originálne návrhy pre tvoj štýl
Máš to zadarmo
Integrované funkcie s Brigada.sk

 

Čo je to životopis a načo slúži?

Životopis je súhrn základných a významných informácií o tvojom živote. Životopisy všeobecne poznáme dvojaké:

  • Beletrické – inak nazývané aj autobiografia alebo biografia, ktoré sa často píšu výtvarným štýlom písania.
  • Profesné –je informatívny životopis. Taký, ktorý sa posiela zamestnávateľom, keď máš záujem o brigádu alebo  stále zamestnanie.

 

Dokonca aj profesné životopisy sa dajú napísať rôznou formou (ako resumé alebo CV), ale ich hlavný účel sa nikdy nemení! V prvom rade potrebuje podať základné, signifikantné profesné schopnosti, silné stránky a vzdelanie. Potrebuje byť písaný jednoducho, aby bol prehľadný, dobre čitateľný a najmä gramaticky správny.

Životopis je vlastne prvý krok k vysnívanej brigáde. Moment, v ktorom ho zamestnávateľ alebo personalista chytí do ruky sa mnohokrát stáva rozhodným pre krok 2- čím je pohovor. Tým pádom je veľmi dôležité, aby bol napísaný správne.

 

Ako funguje náš nástroj na tvorbu životopisov? 

Online životopis, ktorý prináša naša stránka je šikovná a rýchla forma, ktorou si môžeš vytvoriť svoj originálny životopis. Tieto životopisy spĺňajú všetky základné body a obsah, ktorý by mal byť do nich začlenený. Sú prehľadné a zamerali sme sa aj na farebné variácie + aj výber z 3 fontov pre písmo. Výber vizuálnej stránky životopisu pozostáva iba z tvojho jedinečného vkusu!

 

Životopis si u nás dokonca môžeš napísať v dvoch jazykoch : slovenskom aj anglickom. Toto všetko zahŕňa prvý krok tvorby. Tu je potrebné pridať aj nadpis svojho životopisu (buď klasicky: Curriculum Vitae, Resumé alebo tvoje meno a priezvisko). Tiež si tu môžeš vybrať farbu vzoru životopisu, ktorý si si vybral. Ak sa ti vybraný typ životopisu nepáči, ešte stále ho môžeš zmeniť – kliknutím na „Zmeniť vzor“.

 

Pre pokračovanie tvorby životopisu klikni na „Vyplniť údaje“. Jednoducho napíšeš základné údaje, ktoré sa potom premietnu do konečného vzhľadu životopisu. Budeš pokračovať po hlavných bodoch – od osobných údajov až po kritéria pre zamestnávateľa, bližšie túto sekciu nájdeš popísanú nižšie.

Ak už budeš vypísané všetky kolónky, je tu tiež možnosť „Zobraziť náhľad“, ktorý sa nachádza na pravej strane. Týmto spôsobom si môžeš prekontrolovať a tiež i premyslieť, či tvoj životopis vyzerá tak ako chceš.

 

Čo všetko môžeš so životopisom robiť?

 Posledným bodom je životopis uložiť. Všetky uložené životopisy následne nájdeš v kolónke „Moje životopisy“. Ak až v tomto bode zistíš, že si niekde urobil chybu alebo chceš zmeniť niektoré informácie, tak ešte stále môžeš. Vedľa názvu tvojich uložených životopisov nájdeš aj ikonku s ozubenými kolieskami, opísané ako „Funkcie“.

„Funkcie“ ponúkajú radu ďalších možností – svoj životopis môžeš upravovať, môžeš ho duplikovať, stiahnuť si ho ale aj úplne vymazať.

 

 

Čo má životopis obsahovať? 

Do životopisu je potrebné zapísať aj základné údaje, bez ktorých je životopis nepoužiteľný. Tieto časti tiež môžeme nazvať aj sekcie, pretože pod každú je treba sa vyjadriť. Sú to:

 

Osobné údaje:

Píšu sa väčšinou do hlavičky životopisu, aby od prvého momentu zamestnávateľ videl, kto životopis napísal. Okrem mena a priezviska musí obsahovať aj bydlisko, telefónne číslo, e-mail a v niektorých prípadoch sa pridáva napríklad aj odkaz na sociálne siete.

 

Vzdelanie :

  • Škola

Pre zamestnávateľa je tiež potrebné poznať aké vzdelanie si zatiaľ dovŕšil – či si študent strednej školy, vysokej školy alebo čerstvý absolvent. Na základe toho sa môže zamestnávateľ rozhodnúť, či sa na prácu, ktorú ponúka, hodíš. Neskôr sa na základe toho rieši aj zmluva.

 

Či si stály študent alebo si absolvent, je potrebné zapísať všetky školy, ktoré máš za sebou. Najprv nezabudni na plný názov školy, potom prípadne fakultu a hlavne odbor. Zapisujú sa vždy od konca – teda prvá pôjde aktuálna alebo posledná doštudovaná škola.

 

Zapisovanie vzdelania je najprehľadnejšie vďaka uvedeniu rokov, kedy si študoval, preto je veľmi obľúbenou formou zapisovania napríklad časová os.

 

  • Kurzy a školenia

Do kolónky vzdelanie sa okrem školy zapisujú napríklad aj kurzy alebo školenia. Tiež pri každý kurz musíš uviesť kedy si ho absolvoval tiež aký certifikát ti poskytol. Funguje to rovnako ako keď zapisuješ školy – začínaš vždy od posledného kurzu. Nezabudni na názov, kto ti tento kurz alebo školenie sprostredkoval.

 

Kurzy a školenia sú skvelou príležitosťou, ako sa naučiť niečo viac. Pomocou nich môžeš zamestnávateľovi ukázať, že sa o danú profesiu naozaj zaujímaš a nemáš problém na sebe pracovať aj vo voľnom čase.

 

Pracovné skúsenosti a prax:

Vždy je dobré vidieť, že aj mladý človek za sebou môže mať mnoho pracovných skúseností. Čo je veľmi dôležité si uvedomiť je, že ktorákoľvek brigáda je pracovná skúsenosť! Sekcia pracovných skúseností tiež poukazuje na zodpovednosť voči práci. Každá brigáda alebo dobrovoľníctvo vie naučiť niečomu novému, čo ti môže pomôcť v hľadaní dobrej práce.

 

Do tejto kolónky sa tiež zaraďuje prax, ktorú ti môže poskytnúť škola. Pracovné skúsenosti a prax je treba zapisovať rovnako ako vzdelanie : teda plný názov firmy, ktorá ťa zamestnala a čo si u nich robil (názov tvojho povolania). Niekedy sa tiež pridávajú drobné poznámky s tým, čo si tam presne robil, prípadne čo si sa naučil.

Nezabúdaj tiež na to, že je treba ako poslednú zapísať aktuálnu alebo poslednú pracovnú pozíciu, rovnako ako školu.

 

 

Aktivity a záujmová činnosť:

Máš aj záujmy či aktivity, ktorým si sa venoval? Do životopisu ich môžeš pridať, potrebné je : názov spoločnosti, u ktorej si sa mohol realizovať. Tiež musíš pridať názov pozíciena čom si presne pracoval (teda opis toho čo si robil).

 

 

Cudzie jazyky a jazykové schopnosti:

Bez cudzieho jazyka sa dnes nikto nezaobíde a určite nie ani životopis. Najprv napíš o aký jazyk sa jedná (napr. nemecký). Ďalej sa pri jazyk pripisuje aj úroveň, keďže tá môže byť pri niektorých zamestnaniach alebo brigádach dôležitá. Vedľa každého cudzieho jazyka, ktorý ovládaš alebo si sa ho učil, napíšeš úroveň ( začiatočník – pokročilý – expert).

Taktiež je možné v krátkosti zhrnúť, ako si sa k svojím jazykovým schopnostiam dostal – či už učením alebo cestovaním.

 

 

Počítačové znalosti

Rovnako ako cudzím jazykom, aj počítačovým znalostiam sa vymedzuje vlastný priestor v životopise. Počítačové znalosti sú dnes veľmi potrebné – rovnako ako jazyky, aj oni môžu mať veľký dopad na to, či svoju vysnívanú prácu dostaneš alebo nie. Napríklad základ Word alebo Excel je potrebný pre administratívnu prácu. Programy ako Photoshop, Illustrator sú základom pre grafika a bez nich sa nezaobíde.

 

 

Záľuby a silné stránky

Do tejto sekcie je možné dopísať tvoje osobné záľuby. Aj napriek tomu, že sa táto sekcia nachádza na konci, neznamená, že je nepodstatná. Vďaka odprezentovaným záľubám alebo silným stránkam môžeš zamestnávateľovi predstaviť niečo viac z tvojho života. Môže to byť veľmi prospešné napríklad pre vytvorenie pozitívneho prvého dojmu, ako aj dobrá téma napríklad pri pohovore.

 

Kritéria pre zamestnávateľa

Ku koncu svojho životopisu ešte môžeš pripojiť tzv. kritéria pre zamestnávateľa. V tejto časti životopisu môžeš zamestnávateľa informovať o svojej dostupnosti – teda, kedy si schopný pracovať (cez týždeň/ cez víkend, v aké pracovné dni a podobne). Taktiež tu môžeš napísať, kde by si chcel brigádovať a aká možnosť spolupráce by ti vyhovovala (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študenta atď.)

 

Ako správne napísať životopis? 

Informácie, ktoré sú obsahom celého životopisu sú samozrejme tou najpodstatnejšou časťou. Avšak nemalo by sa zabúdať ani na estetickú stránku životopisu. Ako sa spomína vyššie – životopis musí byť dobre čitateľný, gramaticky správny a prehľadný. Nie je potrebné so životopismi prehnane experimentovať, pokiaľ to nevyžaduje samotný zamestnávateľ. Úplne stačí zaužívaný vzhľad a zaužívané pravidlá:

 

  • Životopis by mal byť vytvorený v rozmeroch A4  

To znamená, že aj keď si zamestnávateľ tvoj životopis vytlačí, uvidí všetko presne tak, ako si si to napísal a nebudú nijaké problémy (napríklad s veľkosťou písma). Najspoľahlivejšie je preto vytvárať životopis vo Worde. Avšak u nás máš všetko už dávno prednastavené a navyše sa nemusíš trápiť s farebným riešením ani fontom písma.

 

 

  • Nevadí ak bude životopis dlhší ako 1 A4

Životopis by nemal presiahnuť dĺžku jednej, max. dvoch A4. Životopis musí byť lákavý pre oči – preto sa vyvaruj dlhému textu a pracuj radšej s odrážkami, ktorými lepšie zvýrazníš najdôležitejšie informácie.

 

 

  • Výber písma a farby je podstatný

V prvom rade je dôležité dodržiavať jednoliatosť písma, to znamená, že ak zvolíš font písma (napríklad Arial) pre osobné údaje, musíš ho použiť v celom životopise. Drž sa pri klasike – ako je spomenutý Arial, Times New Roman alebo Verdana. Vyhýbaj sa okrasnému písmu, ktoré je ťažko čitateľné.

 

Pre spestrenie životopisu je tiež dobré použiť jemnú farebnosť. Určite sa neodporúča používať krikľavé farby. Ak si nie si istý svojím rozhodnutím – prezri naše VZORY životopisov, kde ti ponúkame hneď niekoľko farebných možností.

 

  • Pridaj fotografiu!

Tým, že si pridáš do životopisu fotku môžeš o dosť rýchlejšie zaujať personalistu alebo priamo zamestnávateľa. Nie – nie je to vďaka vzhľadu ale kvôli sympatiám. Všeobecne je nám bližšie zavolať si na pohovor niekoho, kto nám už pomocou fotografie ukázal tvár a teda vieme, ako vyzerá.

Fotografia by mala byť vytvorená profesionálne – spredu, zameraná na tvár s úsmevom. Nemalo by ísť o fotografiu a lá profilová fotka na sociálnej sieti, teda neformálnej pri bežnej dennej činnosti.

Naozaj stačí fotografia maximálne po ramená, zameranú na tvár a jemný úsmev.

 

  • Životopis si skontroluj aspoň 2x keď ho dokončíš

A znova na to upozorňujeme – gramatické chyby sú peklo a nemusíš si ich všimnúť hneď. Preto je treba životopis prekontrolovať min. 2x.

 

 

Aký je rozdiel medzi CV a resumé?

Ako sme spomenuli vyššie, aj profesný životopis môže mať viacero foriem – a tými sú : resumé a curriculum vitae (CV).  Sú to síce veľmi odlišné slová, no aj napriek tomu, si stále mnoho ľudí myslí, že ide o tú istú vec – ale nejde. Toto sú hlavné rozdiely medzi CV a resumé:

 

  • Resumé

Pri obyčajnom resumé ti bude stačiť iba jedna strana, maximálne sa používajú dve. Resumé je zhrnutie alebo sumarizácia doposiaľ získaného vzdelania, pracovných skúseností, úspechov a zručností. Takže je jednoduché a stručné.

 

  • Curriculum Vitae

Na rozdiel od resumé sa jedná o dlhšiu formu životopisu. Informácie ohľadom vzdelania, pracovných skúseností sa doň zapisujú detailnejšie – napríklad je tiež možné doň dopísať najúspešnejšie projekty alebo výskumy, ktoré si počas školy vykonal.

 

Je napokon asi očividné, že na Slovensku je najobľúbenejšou formou resumé, ktoré úplne stačí napríklad pre brigádnikov. Táto forma životopisu úplne stačí pretože je jednoduchá, podáva základné informácie, ktoré je pri žiadosti o zamestnanie potrebné preukázať.

 

 

Aký je rozdiel medzi životopisom a motivačným listom?

Asi si už počul o tom, že do zamestnania sa niekedy neposiela iba životopis ale aj motivačný list. Čo to je motivačný list a ako sa líši od životopisu?

 

Motivačný list je kratší text, ktorý má povedať niečo viac o tebe, ale aj o tvojej motivácii dostať tú prácu, na ktorú si sa prihlásil. Vďaka motivačnému listu môžeš v súvislých vetách odprezentovať svoje silné stránky a prepojiť ich priamo s činnosťou, ktorá by bola prospešná pre aktuálnu pracovnú pozíciu. Pozor : motivačný list nie je životopis! Nie je potrebné doň písať všetky detaily, ktoré si už zmienil v resumé.

Napíš hlavne zaujímavosti a veci, ktoré by personalistu či zamestnávateľa mohli na tebe zaujať. Správne napísanie motivačného listu je tiež tak podstatné ako dobre napísaný životopis. Oba tieto dokumenty sa väčšinou posielajú zamestnávateľovi naraz.

 

Nezabudni si motivačný list prekontrolovať aj viackrát kvôli gramatickým chybám a tiež ho nezabudni zladiť so životopisom (to znamená, že ak použiješ napríklad zelené sfarbenie životopisu , hodilo by sa aj v motivačnom liste. Taktiež, ak použiješ jeden typ písma – použi ho aj v motivačnom liste, určite to urobí lepší dojem, než keby tieto „estetické“ zásady ignoruješ.)

 

 

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

Aktualizácia našich online vzdelávacích kurzov

S radosťou oznamujeme, že sme na našom portály pre vás aktualizovali ponuku online vzdelávacích kurzov! Naša snaha o poskytovanie kvalitného vzdelania zadarmo nás motivuje neustále vylepšovať naše kurzy a prispôsobovať ich potrebám našich užívateľov.

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis