do:
Eur / hod.

Ako vypočítať čistú mzdu z brigády

Kalkulačka výplaty a odvodov!

Vypočítaj si rýchlo a jednoducho výšku tvojich odvodov a výplaty z brigády

Deň výplaty je sviatkom pre všetkých pracujúcich. Mnohí zamestnanci však neraz zostávajú prekvapení, keď uvidia sumu na výplatnej páske. Najmä ak ide o brigádnikov, ktorí práve dostali svoju prvú výplatu. Mnohí v domnení, že dostanú sumu o akej hovoril personalista na pohovore, sú z výslednej čiastky značne sklamaní. Nepočítali totiž, že z ich hrubej mzdy musia ešte odviesť odvody a zaplatiť daň. Zrazu sa tak dostaneme k úplne inej sume.

Skôr ako prejdeme k samotnému výpočtu čistej mzdy z brigády, mali by sme si aspoň čo to povedať o tom, čo to vlastne je hrubá mzda a čistá mzda. S týmito pojmami sa určite pri brigáde stretneš, možno už na pohovore. Mal by si teda vedieť, čo týmito pojmame zamestnávateľ myslí.

Hrubá mzda

Takáto mzda sa nazýva aj brutto (mzda). Ak použije zamestnávateľ alebo personalista tento výraz, má na mysli hrubú mzdu. Hrubá mzda je v skratke mzda neočistená od odvodov a zdanenia.

Čistá mzda

Je to čiastka, ktorú vám zamestnávateľ skutočne vyplatí. Čistá mzda už je očistená od odvodov a dane (ak si neuplatňujete výnimky z platenia odvodov a odpočítateľnú daňovú položku).

Mali by ste si vždy vedieť aspoň približne vyrátať koľko skutočne zarobíte. Zamestnávateľ alebo personalista vám bude na pracovnom pohovore vždy hovoriť o hrubej mzde. Tú však v skutočnosti nikdy neuvidíte (resp. len ako číslo na výplatnej páske). To čo vás zaujíma je čistá mzda, tú skutočne dostanete na účet alebo vám je vyplatená v hotovosti.

Výpočet čistej mzdy

Najlepšie sa výpočet čistej mzdy ukáže na konkrétnom príklade. Ak budete  chcieť byť pri výpočte naozaj presný, budete potrebovať pero a papier a ideálne aj kalkulačku. Približný výpočet dokážete spraviť aj v hlave.

Treba si uvedomiť, že výpočet čistej mzdy je iný pri brigáde ako pri trvalom pracovnom pomere. Aj pri dohodách a trvalých pracovných pomeroch sú ešte rozdiely vo výpočte, najmä  kvôli rôznej výške odvodov, ktoré sú zamestnancovi odpočítané z výplaty. Pri študentskej brigáde bude výška mzdy závisieť od toho či si uplatňuje odpočítateľnú daňovú položku a výnimku z platenia odvodov. Od roku 2015 už nie je potrebné rozlišovať, či ide o študenta strednej alebo vysokej školy. Pri výpočte je teda potrebné myslieť hneď na niekoľko podstatných faktorov, ktoré ovplyvňujú výšku čistej mzdy. Viac o odvodoch z brigád je popísané v článku o platení odvodov z brigády v roku 2015.

Tu je príklad pre výpočet čistej mzdy z brigády:
* POZOR! Výpočet platí, ak si čistú mzdu rátaš v roku 2015.

PRÍKLAD 1: Na brigáde som zarobil 300. Aká je moja čistá mzda, ak som študentom strednej alebo vysokej školy, mám do 26 rokov a uplatňujem si zároveň odpočítateľnú daňovú položku ako aj výnimku z platenia odvodov?

Vychádzam z toho, že  som zarobil viac ako 200 (čo je hranica pre výnimku z platenia odvodov) Zároveň to je menej ako 316,94, čo je hranica pre odpočítateľnú daňovú položku. V prvom rade si vyrátam odvodové zaťaženie mzdy. Vypočítam si z akej sumy budem platiť 7-percentné odvody (300€ -200 = 100). Takto si viem ľahko vyrátať výšku odvodov (100€ x 7%= 7,00).

Keďže sa mi mzda nezdaňuje, sú odvody jediná položka, ktorá sa mi z výplaty odráta. Takže moja čistá mzda bude 300 – 7 = 293. Čistá mzdy z brigády je 293.

Pozn. V roku 2014 by som pri takom istom zárobku (300) mal čistú mzdu 290,13.

 

PRÍKLAD 2: Čo ak by som na brigáde za mesiac nezarobil 300€, ale 350 v hrubom. Nastala by pri výpočte nejaká zmena? (Stále si uplatňujem odpočítateľnú daňovú položku aj výnimku z platenia odvodov).

 

Výpočet v tomto prípade by sa trochu líšil, keďže musíme pri mzde počítať aj s jej zdanením (mzda presahuje nezdaniteľnú položku 316,94). Vypočítam najskôr odvody (obdobne ako v príklade 1). Odvody budem platiť zo sumy (350€ -200 =150). Výška odvodov zo mzdy je potom 150€ x 0,7% = 10,50.


Ak poznám výšku odvodov, následne si viem vyrátať ako bude hrubá mzda zdanená. Od hrubej mzdy odpočítam odvody a nezdaniteľnú časť vo výške 316,94€ (350 - 10,50 - 316,94 = 22,56). Z tejto sumy vypočítam daň 22,56€ x 19% = 4,29.

 

Čistá mzda teda bude 350 - 10,50 - 4,29€  = 335,21. Čistá mzda z brigády je 335,21€.


Pozn. V roku 2014 by som pri takom istom zárobku (350€) mal čistú mzdu 332,90€.

 

Výpočet je úplne jednoduchý, keďže na výslednú čiastku vždy vplýva veľký počet faktorov. Aby sme ti to uľahčili, pripravili sme pre kalkulačku pre výpočet odvodov a výplaty z brigády. V kalkulačke sa jednoducho zaradíš do kategórie, nastavíš či si budeš uplatňovať výnimku z platenia odvodov a odpočítateľnú daňovú položku a necháš kalkulačku rátať. Vo výsledku sa ti ukáže aj podrobná analýza odvodov.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis