do:
Eur / hod.

5 vecí, ktoré do životopisu nepatria

5 vecí, ktoré do životopisu nepatria

19.08.2013

V kontakte so zamestnávateľom po krátkom čase dôjde aj na životopis. Tento formálny dokument má svoju predpísanú úpravu. Zamestnávateľ, respektíve personalista dostane do rúk desiatky, často až stovky životopisov, ktoré žiadajú o totožnú študentskú brigádu, preto je dôležité, aby bol životopis prehľadný, bez zbytočných informácií navyše.

Ak by v nich mal hľadať informácie, ktoré ho zaujímajú a neboli by na mieste kde sa nachádzať majú, vybranie tých správnych ľudí s požadovanými vlastnosťami a zručnosťami by mu zabralo týždne až mesiace. On má však na to len pár dní prípadne hodín. Rozmýšľate teraz nad tým čo je dôležité a čo zbytočné v životopise uviesť? Pomôžu vám v tom nasledujúce odseky.

 

Personalista, každej personálnej agentúry má na výber budúceho zamestnanca len krátky a presne vymedzený čas. Prvý krok, tzv. screening je najrýchlejším procesom, na ktorom však obyčajne končí najväčšie množstvo kandidátov, ktorý nespĺňajú kritériá požadované v inzeráte.

 

 

Preto ak personalista nenájde v životopise okamžite to, čo hľadá, životopis jednoducho odloží a označí ako nevhodný . Môže sa to stať pokojne aj v prípade, že v životopise sa požadované zručnosti nachádzajú, no zanikajú medzi ostatnými, možno aj zbytočnými informáciami.

 

Takisto je dôležité si uvedomiť, že mnoho spoločnostiam už dnes pomáha softvér, ktorý v životopise hľadá kľúčové slová, ktoré sa stotožňujú s inzerátom na pracovnú pozíciu. Ak tieto kľúčové slová v životopise nenájde, kandidáta označí ako nevyhovujúceho kritériám. Ak sa v životopise požadované kľúčové slová nachádzajú, kandidát postupuje do ďalšieho kola výberu.

Aj pre životopis v anglickom jazyku platia zásady, ktoré je potrebné dodržať, týkajúce sa názvu, jednotlivých položiek a označenia úrovní znalostí.

 

Čo má obsahovať dobre vyzerajúci životopis?

Čo by teda správne napísaný a sformulovaný životopis mal a čo naopak nemal obsahovať? Keďže nadpis článku hovorí o veciach, ktoré do životopisu nepatria, dôležité je spomenúť ako prvé práve tie. Po ich prečítaní si ušetríte čas, ktorý by ste inak strávili premýšľaním nad zbytočnosťami. 5 vecí, ktoré by sa v  životopise objaviť nemali:

 

1. Pravopisné a gramatické chyby. Ide o veľký problém viacerých životopisov. Po napísaní vášho životopisu si dajte váš životopis skontrolovať niekomu kto ovláda gramatiku. Napriek tomu, že ste si životopis kontrolovali viackrát, niektoré chyby môžete jednoducho prehliadnuť. To, že vyhýbanie sa chybám v životopisoch a pri žiadostiach o brigádu je dôležité, stretávame sa stále so žiadosťami plnými gramatických chýb. Podrobnejšie sme sa tomuto problému ako aj možnostiach ako ho riešiť venovali už v článku GramatYka, brYgadi a komunYkacJa so zamestnávateľom.

 

2. Nepravdivé informácie. Uvedením klamlivých údajov v životopise si nijak nepomôžete. Keďže svoj životopis ešte budete neskôr konzultovať s personalistom pri osobnom pohovore, to že ste uviedli klamlivé údaje by vám mohlo viac uškodiť ako pomôcť. Okrem neuvádzania klamlivých zručností a skúseností si dajte pozor aj na precenenie svojich znalostí. Tie by sa mohli prejaviť hneď po nástupe do práce, s čím by váš zamestnávateľ rozhodne nebol spokojný.

 

3. Príliš osobné informácie. V životopise v žiadnom prípade neuvádzajte svoje osobnejšie údaje, hoci ste na ne právom hrdý. Môže ísť napríklad o odkazy na zdieľanie vašich fotografií alebo videí, likeovanie vašej fanpage a podobne, ktoré personalistu skôr odradia ako upútajú.

 

4. Prehnaná farebnosť. Ako už bolo spomínané na začiatku, zachovajte v životopise jednoduchosť a prehľadnosť. Životopis nie je umelecké dielo, ale formálny dokument. Má svoju predpísanú štruktúru, ktorú je potrebné dodržať. Dovolené sú isté malé vylepšenia, ale v žiadnom prípade to nepreháňajte s farbami, ozdobným písmom ani so striedaním rôznych štýlov písma. V životopise by mal byť použitý jednotný typ písma, maximálne dva typy písma pokiaľ to nenarušuje prehľadnosť a celkový dojem. Farba by mala byť taktiež jednotná (odporúča sa písať celý životopis čierny na bielom). Na internete nájdete množstvo šablón, ktoré vám načrtnú ako by mal životopis vyzerať.

 

5. Negatívne veci. Akékoľvek negatívne postoje, záľuby alebo zručnosti do životopisu nepatria. Životopis by vás mal predstavovať v pozitívnom svetle, negatívne informácie by mohli spôsobiť zlý prvý dojem z vašej osoby.

 

Ukážku životopisu, ktorý dodržuje všetky tieto zásady môžete nájsť aj v našej poradni. Tento vzor si môžete taktiež stiahnuť a upravovať.

 

Fotografia v životopise

Okrem týchto piatich úplne základných vecí je dôležité spomenúť v skratke aj niektoré ďalšie, ktoré sa v životopise síce môžu vyskytovať, avšak treba byť opatrný pri ich zakomponovaní do životopisu. Jednou z vecí, o ktorej veľa ľudí a dokonca aj personalistov polemizuje, či je do životopisu vhodná alebo radšej nie, je fotografia. Naše odporúčanie je, ak fotografia v životopise, tak jedine reprezentatívna (najlepšie vyhotovená v ateliéri). V žiadnom prípade do životopisu nevkladajte momentku z nejakej životnej situácie (hoci je to napríklad udalosť, na ktorú radi spomínate). Nič však určite nepokazíte pokiaľ fotografiu v životopise mať nebudete (samozrejme v tých prípadoch kedy sa v inzeráte vyslovene nežiada priloženie fotografie).

 

Záľuby v životopise

Ďalšou sekciou v životopise, ktorá by v istých prípadoch mohla viac uškodiť ako pomôcť sú záľuby. Ak nejaké záľuby uvediete mali by sa aspoň čiastočne týkať pracovnej pozície, o ktorú sa uchádzate. V žiadnom prípade do životopisu neuvádzajte nejaké veľmi uletené záľuby.  V životopise záľuby povinne nemusíte uviesť, takže si ich môžete odložiť aj na pracovný pohovor, kde sa im povenujete viac.

 

Keďže personalista by sa nemal ani pri pracovnom pohovore pýtať na váš vzhľad, váhu výšku ani iné telesné parametre, vierovyznanie, politickú orientáciu a kopec ďalších osobných postojov, v životopise ich radšej neuvádzajte. Takisto by vám mohli len uškodiť, napriek tomu, že by na ne personalista nemal brať ohľad, zbytočne robia váš životopis menej prehľadným.

 

Správne napísaný životopis by mal pravdivo a v čo najlepšom svetle opisovať vašu osobu. Okrem toho by mal životopis obsahovať len relevantné informácie. V opačnom prípade by podstatné údaje pre pracovnú pozíciu mohol personalista prehliadnuť. Pred odoslaním životopisu si skontrolujte či údaje v životopise sú relevantné s brigádou, o ktorú žiadate. Neposielajte úplne totožné životopisy všetkým zamestnávateľom, ale upravte ich do podoby, ktorá najviac zodpovedá pracovnej pozícií, na ktorú sa hlásite. V tom prípade bude životopis obsahovať len naozaj podstatné informácie a personalista tak nebude mať ťažkú úlohu vás posunúť do ďalšieho kola výberu, ktorým je pracovný pohovor.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis