13.10.2022 V tomto období sa každému hodí zopár rád, ako začať šetriť. Ani študenti nie sú výnimkou. Ako vyžiť na Slovensku ako študent? Tu je zopár tipov na ušetrenie peňazí, keď si študent. |
Väčšina študentov odchádza kvôli štúdiu do väčšieho mesta a teda odchádza od svojich najbližších. Táto nová kapitola života so sebou nesie nielen veľa vzrušenia a nepoznaného, ale aj veľkú dávku zodpovednosti. Rodičia možno pristúpili na to, že ti budú posielať mesačné vreckové, peniaze ti ale musia vydržať aspoň do konca mesiaca.
Máme pre teba pripravených niekoľko rád, ako sa môžeš zabávať a zároveň zodpovedne zaobchádzať so svojim vreckovým.
Prehľad vo svojich financiách
Na začiatok je dobré vedieť, aké sú tvoje mesačné výdavky a aké množstvo peňazí ti prináleží na celý mesiac. Ak ti to akosi nevychádza, dostávaš sa do mínusu alebo si na konci mesiaca na nule, je čas popremýšľať, kde by sa dali urobiť škrty.
Pre tento dôvod je dôležité ovládať základy finančnej gramotnosti. Ak tento výraz ešte nepoznáš, urob si online kurz Finančnej gramotnosti zadarmo a ihneď.
Nakupovanie vecí z druhej ruky
Na internete nájdeš množstvo bazárov, sú na to špeciálne vytvorené samostatné weby alebo ich objavíš aj na rôznych sociálnych sieťach.
Z druhej ruky sa dá kúpiť množstvo vecí, napríklad oblečenie. Čo je však pre študenta podstatné sú knihy. Navštív antikvariáty alebo prezri ponuku kníh z druhej ruky na nete.
Ak však nechceš míňať peniaze vôbec, veľmi populárnym sa stáva aj swapovanie. Je to udalosť, pri ktorej sa stretne viacero ľudí a navzájom si vymieňajú veci, ktoré už nepotrebujú alebo nechcú. Udalosť sa môže odhorávať aj online.
Nakupovanie počas zliav
Ak sa rozhodneš ísť nakupovať jedlo, ubezpeč sa, že si sa predtým dobre najedol. Nakupovať jedlo hladný je zabíják pre peňaženku.
Pravidelne prezeraj letáky, aspoň najbližšieho supermarketu, čo máš poruke. Veci v zľave môžeš nakúpiť aj vo väčšom množstve, aby si efektívne ušetril a nemusel íst do obchodu o dva dni neskôr.
Priprav si aj nákupný zoznam a počas nákupu sa ho do body drž, nenakupuj zbatočnosti a veci, ktoré na zozname nie sú.
Var si sám alebo využívaj obedy
Pre študentov bývajú zriadené jedálne, kde sa dá obed kúpiť za malú cenu. Ponuka je široká a jedlo je veľmi chutné, tak prečo to nevyužiť?
Ak už na teba príde hlad mimo prevádzkových hodín jedální, navar si radšej sám. Míňanie peňazí za predražený street food alebo reštaurácie je pre študentov zbytočné. Na internete objavíš kopu receptov na študentské jedlá, ktoré ťa ani nebudú toľko stáť.
Von nos iba hotovosť
Ak rád chodievaš so svojimi kamarátmi a spolužiakmi von, pokojne to rob ďalej. To, že šetríš peniaze neznamená, že večer nemôžeš skočiť do mesta.
Míňanie peňazí v meste však dobre zváž. Prepočítaj si koľko asi môžeš vonku minúť a koľko hotovosti budeš potrebovať. Neodporúča sa so sebou brať kreditnú kartu, keďže svojou nepozornosťou môžeš minúť viac, než si chcel. Bez karty vonku nebudeš mať na výber, jedine minúť to, čo si si predom pripravil.
Na zábavu a kúpu nových vecí využívaj študentské zľavy
V študentských mestách, kde sú hlavne vysoké školy, sú študentské akcie časté a veľmi obľúbené. Ak budeš hľadať program na víkend a budeš sa chcieť po namáhavom štúdiu uvoľniť a prísť na iné myšlienky, pohľadaj miesto, kde majú študenti nejaké výhody.
Nemusia to byť iba zábavy, ale aj divadlá, kiná, múzeá a galérie, kde platia študentské zľavy.
Študentské zľavy sa však dajú využiť na rôzne iné veci - ako napríklad na dopravu, kúpu oblečenia, topánok, elektroniky, rôznych pomôcok pre štúdium alebo ich využiješ v knižniciach.
Šetrenie peňazí neznamená, že teraz budeš mať nudný život a celý čas presedíš na intráku. Musíš len hľadať súčasne zábavu a rozumný kompromis vo svojich výdavkoch.