Kedysi boli hranice medzi prácou a osobným životom ešte celkom jasné. Dnes však práca často narúša súkromie. Dovŕšiť balans medzi ním a zamestnaním je veľmi náročný proces.
To platí najmä vtedy, ak pracuješ dlhé hodiny, dni či týždne. Umožňuje to hlavne moderná technológiaa neustále internetové prepojenie, ktoré umožňuje pracovať aj neustále, bez prestávky. O to ťažšie je hľadať rovnováhu ak pracuješ z domu. Práca je tak reálne vždy prítomná i v tvojej domácnosti.
Balans medzi osobným životom a prácou je však možné dosiahnuť. Popremýšľaj nad vzťahom k svojmu zamestnaniu a nad spôsobmi,ako sa dostať k pravej rovnováhe.
Pracuješ neustále? Zváž riziká
Ak tráviš priveľa času pri práci, tvoj osobný, ale aj kariérny život môžu byť vo vysokom ohrození. Prezri si, aké riziká so sebou non-stop práca prináša:
-
Únava a vyčerpanie. Neustála práca vyčerpáva. Keď si unavený tvoja schopnosť produktívne pracovať sa automaticky znižuje a myseľ ochabieva. To sa dokáže odzrkadliť na tvojom výkone a profesionálnej reputácii, za čo neskôr môžeš trpieť neskôr.
-
Oslabené zdravie. Priveľa stresu zdraviu neprospieva a taktiež sa s ním spája mnoho zdravotných komplikácií a chorôb.
-
Prídeš o čas s priateľmi a rodinou. Ak budeš pracovať priveľa, môžeš premeškať dôležité a cenné momenty so svojimi milovanými. Práca ťa bude izolovať a dokonca môže poškodiť i vzťahy s tvojimi blízkymi.
Posnaž sa o zdravý balans!
Pomocou stanovenia limitov a dôkladnej starostlivosti o seba samého môžeš dosiahnuť dokonalý balans!
Urči si svoje limity
Ak si nedáš limity, práca ťa pohltí a nenechá ti nejaký čas pre priateľov, blízkych ani seba samého. Zváž tieto možnosti:
-
Rozumne si rozlož čas. Na deň si naplánuj aktivity a prideľ im príslušne časové ohraničenie. Nepreháňaj to a nepridávaj si toho na jeden deň priveľa. Môžeš si dokonca spraviť plán na celý týždeň.
-
Nauč sa hovoriť nie. Asertivite sa za život v niektorých situáciách musí naučiť každý. Neboj sa, nebudeš nepríjemný, ani neslušný, povedať “nie” bude prospievať najmä tebe. Niektoré úlohy proste z dňa odstráň, alebo požiadaj o pomoc svojich kolegov.
-
Odosobniť sa od práce. Práca z domu, neustále pripojenie k internetu a kontrola nových správ od kolegov a nadriadených môžu viesť k chronickému stresu. Keď dopracuješ, jednoducho sa odpoj a oddychuj. Ak pracuješ z domu, obleč sa tak akoby ides do práce, venuj sa práci, ale po uplynutí pracovného času sa prezleč a užívaj si oddych. Môžeš sa ísť prejsť alebo navštíviť svojich kamarátov.
-
Zváž svoje možnosti. Je v tvojej práci flexibilný pracovný čas? Čím viac voľnosti budeš mať v manažovaní svojich pracovných hodín, tým sa budeš pravdepodobne menej stresovať.
Staraj sa o seba
Mať zdravý životný štýl je základom pre boj so stresom a pre dosiahnutie rovnováhy medzi súkromím a zamestnaním. Začni zdravšie jesť, do svojho dňa začleň nejakú fyzickú aktivitu a dopraj si potrebné množstvo spánku. K tomu celému nezabudni:
-
Odpočiň si. Do svojho každodenného rozvrhu nezabudni začleniť aj oddych. Každý má svoj spôsob relaxácie, najčastejšie sú to naše hobby. Prípadne sa môžeš v tento čas povenovať svojim najbližším a vyraziť s nimi na zmrzlinu a malú prechádzku.
-
Dobrovoľníctvo. Viete, čo vie potešiť človeka ešte viac ako peniaze? Predsa pomoc tým, ktorí to naozaj potrebujú. Dobrovoľníctvo ti síce peniaze nezarobí, zato zanechá uspokojivý, dobrý pocit na srdci.
-
Vytvor si podporný systém. V práci je skvelé mať dobré vzťahy so svojimi kolegami. Najlepšie je, ak si medzi sebou viete pomôcť, dovysvetlovať si úlohy, ktorým ste presne nerozumeli, alebo si viete vymeniť zmeny v práci podľa potreby. Ide vlastne o takú priateľskú výpomoc. Mať oporu a niekoho komu môžete v ťažších chvíľach dôverovať ti môže prísť veľmi vhod. Nebudeš sa cítiť na všetko sám a osamelý.