do:
Eur / hod.

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a osobným životom?

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi prácou a osobným životom?

19.05.2022

Ak máš problém vytvoriť balans medzi osobným životom a zamestnaním, nie si sám. V prvom rade musíš pochopiť, ako lepšie manažovať svoj čas, odpútať sa telom i mysľou od práce a viac sa o seba starať.

Kedysi boli hranice medzi prácou a osobným životom ešte celkom jasné. Dnes však práca často narúša súkromie. Dovŕšiť balans medzi ním a zamestnaním je veľmi náročný proces

To platí najmä vtedy, ak pracuješ dlhé hodiny, dni či týždne. Umožňuje to hlavne moderná technológiaa neustále internetové prepojenie, ktoré umožňuje pracovať aj neustále, bez prestávky. O to ťažšie je hľadať rovnováhu ak pracuješ z domu. Práca je tak reálne vždy prítomná i v tvojej domácnosti. 

 

Balans medzi osobným životom a prácou je však možné dosiahnuť. Popremýšľaj nad vzťahom k svojmu zamestnaniu a nad spôsobmi,ako sa dostať k pravej rovnováhe.

 

Image

 

Pracuješ neustále? Zváž riziká

Ak tráviš priveľa času pri práci, tvoj osobný, ale aj kariérny život môžu byť vo vysokom ohrození. Prezri si, aké riziká so sebou non-stop práca prináša:

 

 • Únava a vyčerpanie. Neustála práca vyčerpáva. Keď si unavený tvoja schopnosť produktívne pracovať sa automaticky znižuje a myseľ ochabieva. To sa dokáže odzrkadliť na tvojom výkone a profesionálnej reputácii, za čo neskôr môžeš trpieť neskôr.

 • Oslabené zdravie. Priveľa stresu zdraviu neprospieva a taktiež sa s ním spája mnoho zdravotných komplikácií a chorôb. 

 • Prídeš o čas s priateľmi a rodinou. Ak budeš pracovať priveľa, môžeš premeškať dôležité a cenné momenty so svojimi milovanými. Práca ťa bude izolovať a dokonca môže poškodiť i vzťahy s tvojimi blízkymi.

   

Tired The Middle GIF by ABC Network

Posnaž sa o zdravý balans!

Pomocou stanovenia limitov a dôkladnej starostlivosti o seba samého môžeš dosiahnuť dokonalý balans!

 

Urči si svoje limity

Ak si nedáš limity, práca ťa pohltí a nenechá ti nejaký čas pre priateľov, blízkych ani seba samého. Zváž tieto možnosti:

 • Rozumne si rozlož čas. Na deň si naplánuj aktivity a prideľ im príslušne časové ohraničenie. Nepreháňaj to a nepridávaj si toho na jeden deň priveľa. Môžeš si dokonca spraviť plán na celý týždeň. 

 • Nauč sa hovoriť nie. Asertivite sa za život v niektorých situáciách musí naučiť každý. Neboj sa, nebudeš nepríjemný, ani neslušný, povedať “nie” bude prospievať najmä tebe. Niektoré úlohy proste z dňa odstráň, alebo požiadaj o pomoc svojich kolegov. 

 • Odosobniť sa od práce. Práca z domu, neustále pripojenie k internetu a kontrola nových správ od kolegov a nadriadených  môžu viesť k chronickému stresu.  Keď dopracuješ, jednoducho sa odpoj a oddychuj. Ak pracuješ z domu, obleč sa tak akoby ides do práce, venuj sa práci, ale po uplynutí pracovného času sa prezleč a užívaj si oddych. Môžeš sa ísť prejsť alebo navštíviť svojich kamarátov.

 • Zváž svoje možnosti. Je v tvojej práci flexibilný pracovný čas? Čím viac voľnosti budeš mať v manažovaní svojich pracovných hodín, tým sa budeš pravdepodobne menej stresovať. 

   

 Image

 

Staraj sa o seba

Mať zdravý životný štýl je základom pre boj so stresom a pre dosiahnutie rovnováhy medzi súkromím a zamestnaním. Začni zdravšie jesť, do svojho dňa začleň nejakú fyzickú aktivitu a dopraj si potrebné množstvo spánku. K tomu celému nezabudni: 

 • Odpočiň si. Do svojho každodenného rozvrhu nezabudni začleniť aj oddych. Každý má svoj spôsob relaxácie, najčastejšie sú to naše hobby. Prípadne sa môžeš v tento čas povenovať svojim najbližším a vyraziť s nimi na zmrzlinu a malú prechádzku. 

 • Dobrovoľníctvo. Viete, čo vie potešiť človeka ešte viac ako peniaze? Predsa pomoc tým, ktorí to naozaj potrebujú. Dobrovoľníctvo ti síce peniaze nezarobí, zato zanechá uspokojivý, dobrý pocit na srdci. 

 • Vytvor si podporný systém. V práci je skvelé mať dobré vzťahy so svojimi kolegami. Najlepšie je, ak si medzi sebou viete pomôcť, dovysvetlovať si úlohy, ktorým ste presne nerozumeli, alebo si viete vymeniť zmeny v práci podľa potreby. Ide vlastne o takú priateľskú výpomoc. Mať oporu a niekoho komu môžete v ťažších chvíľach dôverovať ti môže prísť veľmi vhod. Nebudeš sa cítiť na všetko sám a osamelý. 

   

  Happy Best Friends GIF by Hallmark Channel

   

 • Registrácia
  • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
  • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis