do:
Eur / hod.

Najväčšie chyby mladých pri hľadaní zamestnania

Najväčšie chyby mladých pri hľadaní zamestnania

30.07.2013

Hľadanie študentskej brigády je pri súčasnej situácii na trhu práce a odvodovom zaťažení dohôd  problémom veľkej časti mladých ľudí, či už ide o absolventov stredných a vysokých škôl, alebo ich študentov. Keďže nájsť dnes brigádu a privyrobiť si je pre mladých ľudí veľmi zásadný problém, treba sa zamyslieť nad jeho koreňom.

Dôvody neúspešného procesu hľadania brigády môžu byť len dva. Prvým je všeobecne známy fakt, že počet pracovných pozícií je dnes na Slovensku malý, na tak veľké množstvo mladých ľudí hľadajúcich prácu. Na strane druhej, ak hľadám brigádu a nedarí sa mi, môže byť chyba aj v spôsobe ako a kde brigádu hľadám. Obyčajne ak už hľadáte brigádu niekoľko mesiacov, prekážka môže byť aj niekde inde ako len v tom, že brigád je málo.

 

Ďalej uvádzame najčastejšie dôvody a chyby, prečo sa mladým ľuďom nedarí dlhšiu dobu nájsť brigádu. Samozrejme takýchto dôvodov môže byť viac, ale toto sú tie základné a najbežnejšie z nich:

 

1. Neskoré hľadanie brigády. Veľmi častým problémom mnohých mladých ľudí je obdobie, kedy začnú brigádu hľadať. Väčšina študentov a absolventov škôl končí školský rok až koncom júna, kedy je šanca na nájdenie brigády menšia ako v apríli a máji. V júni, prípadne začiatkom júla je nával brigádnikov najväčší. Brigádu hľadá takmer každý mladý človek. Ak si študent hľadá brigádu už počas roka, teda po konci letných prázdnin až do apríla, má oveľa väčšiu šancu zabezpečiť si napr. brigádu v zahraničí v predstihu.

 

 

Je len na prioritách a možnostiach študenta, či bude zvládať brigádu popri škole, alebo je odkázaný len na študentskú brigádu cez letné prázdniny. V prípade že si hľadáte brigádu na leto, odporúčame hľadať brigádu skôr ako koncom júna a začiatkom júla.

 

2. Nevyužitie svojich kontaktov (rodiny, známych). Hľadajúci študent či absolvent obyčajne využíva mnohé spôsoby ako nájsť brigádu. Väčšina využíva najjednoduchšie spôsoby ako sú brigádnické portály na internete, inzercia na internete či v tlači, personálne agentúry a pod. Tu sú však ďalšie stovky záujemcov o brigádu. Veľa z nich pritom zabúda na svojich známych a rodinu. Práve tých by ste mali ako prvých osloviť s tým, či nehľadajú niekoho konkrétneho, prípadne nepoznajú niekoho, kto hľadá brigádnika. V regiónoch ako napr. Humenné alebo Michalovce s malou ponukou brigád je opýtanie sa strýka alebo tety, či nepotrebujú pomôcť u nich na prevádzke, dielni, v obchode jedinou šancou nájsť si brigádu.

 

Až v prípade, že vám nepomôžu s hľadaním brigády vaši známi, obráťte sa na inú možnosť hľadania brigády spomínanú vyššie.

 

3. Zlý životopis / motivačný list. Životopis má jasne predpísanú štruktúru. Okrem formálnej úpravy je dôležité, aby ste uvádzali len relevantné údaje, t.j. údaje ktoré súvisia s brigádou, o ktorú žiadate. Veľmi vhodné je preto životopis upraviť vždy tak, aby sa čo najviac týkala pracovnej pozície a nie posielať úplne totožné životopisy na všetky brigády, o ktoré máte záujem. Taktiež veľmi dôležité je brať ohľad aj na gramatiku, teda vyhýbanie sa pravopisným chybám v životopise. O tom ako písať životopis sa môžete dočítať aj v poradni Brigada.sk.

 

Rovnako to platí aj pre motivačný list. Motivačný list je akýmsi sprievodným dokumentom vášho životopisu. Uvádzate doňho podrobnejší popis zručností a vedomostí a reagujete na všetky body, ktoré sa vyskytujú v inzeráte na pracovnú pozíciu. V motivačnom liste sa venujte teda len podstatným a dôležitým informáciám pre vašu brigádu. Po prečítaní vášho motivačného listu by malo byť personalistovi jasné, či ste vhodný pre pracovnú pozíciu a či o ňu máte skutočne záujem. Ak sa to z motivačného listu nedozvie, prípadne je mu hneď jasné, že nie ste vhodný, z výberového procesu vás musí vylúčiť. Pozrite si aj vzor motivačného listu, aby ste videli ako vyzerá správne formulovaný motivačný list.

 

4. Nezvládnutie pracovného pohovoru – nedostatočná príprava. Súčasťou výberu brigádnika je takmer vždy aj pracovný pohovor, preto by ste mu mali prikladať podstatnú dôležitosť. Nezanedbajte vašu prípravu naň, keďže dôkladná príprava môže byť kľúčom úspechu pri pracovnom pohovore. O tom ako sa čo najlepšie pripraviť na pracovný pohovor sme už písali aj v článku 12 tipov ako byť lepší na pracovnom pohovore.

 

Veľmi jednoduchá forma prípravy bez toho, aby ste k tomu potrebovali nejakého personalistu je aj simulátor pracovného pohovoru. Simulátor  vás naučí ako reagovať na časté otázky personalistov na pracovnom pohovore.  Častou chybou uchádzačov sú práve odpovede, ktoré nie sú nijak premyslené, či kreatívne. Úlohou simulátoru nie je ukázať odpoveď, ktorú keď sa uchádzač o prácu naučí spamäti, uspeje, ale naviesť ho na správnu cestu k dobrej odpovedi.

 

5. Nevhodný obsah v profile sociálnej siete. Na prvý pohľad vám môže byť zvláštne, prečo by vášho zamestnávateľa mal zaujímať váš profil na sociálnej sieti. Ten však často dokáže povedať oveľa viac ako akýkoľvek iný zdroj. Vždy sa zamyslite nad tým, kto všetko vidí vaše príspevky a fotografie a aké nepríjemnosti by vám mohli spôsobiť. Bežne sa stáva že okrem životopisu, si personalista pozrie aj váš profil na sociálnej sieti.

 

6. Necielené hľadanie brigády. Skôr než začne mladý človek hľadať brigádu, musí si uvedomiť, čo vlastne hľadá. Či hľadá brigádu len kvôli zárobku, alebo chce naštartovať svoju kariéru. Tomu musí prispôsobiť aj svoje hľadanie. Pokiaľ ide len o zárobok, obyčajne hľadanie nie je tak ťažké a reaguje takmer na akúkoľvek brigádu. Ak však myslíte aj na budúcnosť a rozvoj kariéry, vaše hľadanie by malo byť premyslenejšie a cielenejšie.

 

7. Nedostatočné sebavedomie. Veľa mladých ľudí si pri vyberaní brigády neverí a vyberá skôr pozície, ktoré nevyžadujú žiadne zručnosti navyše. Nevyhýbajte sa aj náročnejším brigádam, môžete mať šťastie, že vyberú práve vás. Zdravé sebavedomie je taktiež dôležité pre úspešné zvládnutie pracovného pohovoru. Zvýšiť sebavedomie napr. pri pracovnom pohovore, si môžete dôkladnou prípravou naň. Vtedy vás nič na pohovore neprekvapí a na otázky budete odpovedať jasne a sebaisto.

8. Hľadanie nevhodnej brigády. Dôležité je spomenúť aj to, že uchádzači často hľadajú brigádu, na ktorú nemajú predpoklady a nespĺňajú ani základné podmienky. Takéto "skúšanie šťastia" je v podstatou stratou času pre mladého človeka, rovnako aj pre zamestnávateľa. Ak máš napríklad 15 rokov, hľadaj brigády vhodné pre 15 ročných študentov a nie brigády, pri ktorých sa vyžaduje vek minimálne 18 rokov. Žiadosť o takúto brigádu, zamestnávateľ či personalista okamžite zamietne. Rovnako ak hľadáš brigádu napríklad v tvojom okrese a si z Bratislavy, nezádavaj do vyhľadávača len všeobecné slovo "brigáda", ale konrétne napíš brigáda Bratislava. Dostaneš oveľa relevantnejšie výsledky a ušetríš tak množstvo času.

Ak ste zistili, že presne na vás platí niektorý z týchto siedmich bodov, kým začnete hľadať ďalšiu brigádu, snažte sa daný problém vyriešiť. Zaručene vám to nezaberie veľa času, no podstatne zvýši vaše šance pri hľadaní brigády.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis