do:
Eur / hod.

Keď je čas povedať nie!

Keď je čas povedať nie!

23.07.2020

Asertivita má viacero pozitív. Ľudia, ktorí nie sú asertívny sa môžu cítiť viac vystresovaný, môžu mať problém s riešením dôležitých úloh a samozrejme nemajú poriadne na nič čas. Ako byť v práci asertívny a ako mi asertivita pomôže v bežnom živote? Skús povedať nie!

 

Kto by v svojom živote neuvítal o niečo viac odvahy alebo sebavedomia? Asertivita je presne to, čo pravdepodobne hľadáš. Ide o schopnosť presadzovať rozdielny názor od druhej osoby. Avšak aj napriek tomu, že by asertivita mala byť chápaná skôr pozitívne, na prvý dojem pre viacerých ľudí asertívny človek pôsobí skôr ako agresívny. Je však podstatné uvedomovať si rozdiely medzi nimi:

Asertivita: je o balanse a uvedomí si svojej vlastnej ceny, ale aj o dbaní a pochopení potrieb ostatných.

Agresivita: na druhej strane je o vyhrávaní za každú cenu. Agresívny človek nedbá na svoje okolie alebo na pocity svojich kolegov alebo známych.

 

Stanov si hranice

Už si od niekoho počul, že si až príliš zhovievavý a ľudia ťa iba využívajú? Pravdepodobne sa naozaj snažíš iba všetkým vyhovieť, ale máš z toho rovnaký osoh ako druhá strana? Ak si uvedomuješ, že vo vzájomných vzťahoch a nie len medzi tebou a kolegami či šéfom, ale aj medzi tvojimi známymi, neprebieha spätná väzba, musíš sa prosto proti tomu postaviť.

Hranice, ktoré si vytvoríš, by ti mali pomáhať v rýchlom rozhodnutí a premyslení, komu, kedy a s čím pomôžeš a tiež ako ľudí okolo budeš prijímať a jednať s nimi. Asertivita nás má hlavne učiť, ako prezentovať svoj vlastný názor, aj keď nie je vo vzhode voči okoliu. Ako sa spomína vyššie, je tiež potrebné porozumieť potrebám druhej strany. Síce nechceš vyznieť, ako agresor, ale je potrebné v istých situáciách povedať „nie“.

Najviac preferovaná technika asertívnej komunikácie je tzv. pokazená platňa. Áno, svoje požiadavky stále opakovať a pripomínať.

 

Image

„Ja“ a „Ty“

Je potrebné trénovať frázy, ktoré budú viac prejavovať tvoje potreby. Najlepšie je skúsiť začínať vety s „Ja by som chcel...“, „Podľa mňa...“. Najmä ak budeš niekomu vysvetľovať, prečo nie si ochotný za nich zastúpiť na zmene, alebo urobiť prácu, ktorá bola zadaná im, pretože jej máš ty sám dosť. 

 

Zrozumiteľne, pomaly – ale isto !

Keď sa budeš niekomu snažiť vysvetliť tvoju momentálnu situáciu, snaž sa rozprávať, čo najjednoduchšie a priamo. Nemusíš rozvíjať celý príbeh, ktorý je za tým. Dôležité je, aby druhá strana pochopila, prečo nie a bližšie a osobnejšie dôvody si nechaj pre seba.

Taktiež je dôležité ostať kľudný. Asertivita so sebou niekedy prináša pocit moci a sebavedomia – ak ju raz pochopíš a naučíš sa s ňou pracovať, pochopíš, že iba ty sám dokážeš byť sám sebe pánom. Ako sa spomína vyššie, asertivita mnohým ľuďom v  krajných prípadoch pripomína agresivitu – preto rozprávaj pomaly a zrozumiteľne. Tiež je dôležité pracovať s očným kontaktom a dávať si pozor aké signály vysiela reč nášho tela. Hlavne sa neboj povedať, čo skutočne chceš povedať.

 

Image

 

Rozdielnosť názorov

Necíť sa zle, ak s tvojimi názormi nebude niekto súhlasiť. Kritika je všadeprítomná a nikto sa jej nevyhne. Lepšie je ak sa ju naučíš prijímať a vždy si z nej niečo vezmeš. Dokonca sa odporúča sa na ňu aj pýtal – ak ti dá niekto kritický komentár (aj v negatívnom znení) opýtaj sa, prečo presne.

Asertivita ti má v prvom rade pomôcť pochopiť svoje vlastné miesto (či už v práci, v rodine, v škole..), pomôcť ti v uvedomovaní, že aj tvoj názor má váhu. Nie vždy sa tvoje názory stretnú s pochopením u druhých ľudí a to je okay – nič sa nedeje. Podstatné je, aby si sa nenechal zbytočne vykoľajiť a šiel si za tým, čo skutočne chceš. Asertivita však učí o rovnováhe medzi názormi - tvojím ako aj názorom okolia, o dbanie na okolie a empatiou rovnako ako osobné ambície ambicie. 

 

 

Asertvita je veľmi prospešná nielen v domáckom prostredí a medzi kamarátmi, ale aj v práci a v škole. Prezentovanie svojho názoru a pritom chápať názory a pocity iných je veľká výhoda. Hľadanie brigády alebo práce môže byť pre teba o dosť jednoduchšie, ak sa naučíš pracovať s asertivitou. 

 

Ak by si mal záujem, vyskúšaj náš ONLINE vzdelávací kurz zameraní na SOFT SKILLS a spoznaj svoje schopnosti pracovať v tíme, o emočnej inteligencii alebo aj o schopnosti komunikovať.

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis