do:
Eur / hod.

Povedzte mi niečo o sebe. Ako odpovieš?

Povedzte mi niečo o sebe. Ako odpovieš?

30.07.2020

Príprava na pohovor sa nemá podceňovať. Väčšina ľudí sa snaží pripraviť aspoň na tie základné otázky, ktoré mu nový zamestnávateľ môže položiť – medzi nich samozrejme spadá aj otázka – Viete mi povedať niečo o sebe? Ako by sa malo správne reagovať?

Ako by sa malo správne reagovať?

Hovoriť o sebe by malo byť to najjednoduchšie, no nie? Veď kto ťa lepšie pozná, ako ty sám? Opak je však pravdou, takéto „otvorené“ otázky viacerým ľuďom naháňajú skôr hrôzu a nevedia ako správne odpovedať. Možno ťa hľadanie „správnej“ odpovede pekne trápi. Nemusí to byť až tak zlé – pochop, že táto otázka je naozaj veľmi prospešná, pretože ti dovoľuje povedať o sebe čokoľvek chceš. Samozrejme, dnes sme napísali tento článok na to aby sme ti vysvetlili, čo by bolo najlepšie povedať.

 

Prečo sa personalisti pýtajú tieto otázky?

Myslíš, že túto otázku alebo dotaz personalisti podávajú iba na to, aby hlbšie preskúmali tvoj život? Nie, sú v tom praktické dôvody. Samozrejme, to čo odpovieš poukazuje aj na to, čo si na tebe najviac vážiš a na čo si hrdý. Druhý dôvod je ten, že táto otázka vie zaskočiť – či si na ňu pripravený alebo nie. Takže druhý dôvod pre pokladanie tejto otázky je to – ako veľmi ťa zaskočia nečakané situácie a ako si schopný na nich reagovať.

Je možné, že práca, na ktorú sa chystáš  bude zahŕňať viacero nečakaných situácií – samozrejme tvoje schopnosti neotestuje iba jedna otázka na pohovore. Každopádne sa pokladá za dôležitú a odpoveď na ňu môže o tebe mnohé napovedať.

 

Napríklad pri položení tejto otázky personalista môže vidieť, či si uvedomuješ, aké kvality sú skutočne potrebné pre prácu, ktorú chceš. Takže, ak bude práca zameraná na predaj – bude jednou z požiadaviek komunikatívnosť – takže práve o tejto svojej vlastnosti by si mal rozprávať.

 

Image

 

O čom netreba rozprávať

Zhrnutie životopisu a všetkých úspechov

Personalista si tvoj životopis naštuduje ešte predtým, ako sa na pohovor dostaneš, takže nie je potrebné celý životopis opakovať. Rovnako tak motivačný list. Pozdvihnutie tvojich úspechov je samozrejme dobrá vec, avšak nie všetkých! Firmu budú zaujímať iba tie úspechy a prednosti, ktoré sa priamo spájajú s pracovnou pozíciou, o ktorú sa zaujímaš.

 

Životný príbeh

Na pohovore nebude nikoho zaujímať, kde si sa narodil a kde si vyrastal. Ako sa píše vyššie, jediné, čo na pohovore personalistu bude zaujímať sú tvoje pracovné skúsenosti, schopnosti a úspechy, ktoré sa viažu na danú pozíciu. Navyše – je dôležité dávať pozor na čas. Dlhými príbehmi zaberieš veľa času a tým môžeš druhú stranu nudiť. Snaž sa rozprávať tak akurát – nebuď ani príliš ticho a ani neprekrikuj druhú stranu.

 

„Čo by ste o mne chceli vedieť?“

Možno, že viacero ľudí by na túto otázku išlo takto, ale nie je to správne. V podstate tým zabiješ voľný priestor a čas, ktorý ti personalista vyhradil. Je to síce otázka, ktorá vie zaskočiť – ale potrebuješ mať aspoň predstavu o tom, ako ju zvládneš a čo povieš. Dôvody prečo túto otázku personalisti dávajú sme si už vyložili – takže by malo dať zmysel prečo nereagovať spätnou otázkou.

 

 Image

 

Čo povedať?

To, že sa vo viacerých radách pre pohovor hovorí – Preštuduj si informácie o firme, nie je len tak. Neinformuješ sa iba o tom, kedy firma začala podnikať, keď tak kto tam pracuje a podobne – ale aj aké kvality vo svojich zamestnancoch hľadá. Vďaka tomu sa napokon môžeš pripraviť aj na takéto „zákerné“ otázky. Môžeš sa lepšie priučiť tomu, čo firma od teba požaduje.

 

Už si asi pochopil, že tajomstvo úspechu spočíva v tom, aby si si svoje odpovede spracoval podľa firmy a ich požiadaviek.

Ak sa ti stalo, že ešte nemáš skúsenosti v danej oblasti – práve si doštudoval a hľadáš si brigádu/ prácu, alebo meníš prácu a presúvaš sa do inej oblasti, nevešaj hlavu. V každej práci, alebo aj v škole, je možné nazbierať nejaké skúsenosti ako sú napríklad – rečnícke schopnosti, manuálne zručnosti, dobrovoľníctvo, športové úspechy a podobne. Hlavne si musíš uvedomiť, že to musí pasovať pre pracovnú pozíciu.

 

Zdroj: theinterviewguys.com

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis