do:
Eur / hod.

Na čo je dobrý stres?

Na čo je dobrý stres?

15.07.2020

V hovorovej reči si pod pojmom stres predstavíme nechcený pocit, tlak na hrudi, spotené dlane alebo koktanie. Spája sa tým pádom väčšinou s negatívnymi pocitmi a snažíme sa mu čo najviac vyhýbať. Avšak je stres iba neblahý pocit, alebo je niečomu nápomocný? 

 

V prvom rade je dôležité povedať, načo stres vlastne máme- čomu pomáha? Stres je naša prirodzená reakcia na nebezpečnú situáciu. Informácia z vonkajšieho sveta sa nám pomocou zmyslov dostane do mozgu, kde sa spracuje. Táto reakcia spôsobí stres, na ktorý musíme nejakým spôsobom reagovať – to je tzv. „fight or flight effect“ (bojovať alebo utiecť/ uletieť). Náš mozog danú situáciu prehodnotí a vyšle signál, čo je treba robiť. Veľakrát sami nemusíme presne vedieť alebo si uvedomovať, čo sa stalo, ale zareagujeme! A to práve vďaka stresu.

 

Stres nám je úplne prirodzený, dokonca nám zachraňuje život! Samozrejme, stres nespôsobujú iba situácie akými sú napríklad autonehoda, alebo útok medveďa. Ide aj o oveľa bežnejšie situácie – v práci, v škole, v rodine... Stresové situácie u človeka vyvolávajú psychologické zmeny, akými je rýchlejšie dýchanie, zrýchlený tep, rozšírené zreničky, potenie a napätie svalstva – stresové hormóny „posadnú“ naše telo a zbystria nám zmysly. V podstate funguje ako hnacia sila.  Stres je síce dokonalou obranou, ale vôbec nie je dobrým pánom.

 

Nepriaznivé účinky

Stres sa z nášho života nedá úplne vymazať. Potrebujeme ho. Avšak priveľa stresu škodí – a vedia to najmä tí, ktorí v strese žijú každodenne. V čom je problém?. Už sme si vyššie prirovnali stres k hnacej sile a teda pokiaľ je ho veľa, náš organizmus nemusí stíhať - preto je dôležité "pribrzdiť" a uvoľniť sa. No veľa ľudí nevie ako a nech sa snažia ako chcú, stres je stále prítomný. To spôsobuje mnoho nepriaznivých účinkov. Vysoký level adrenalínu môže spôsobiť reálne zdravotné komplikácie a nie iba po psychickej stránke, ale aj fyzicky, to je upchanie ciev, zvýšený krvný tlak a zvyšuje šancu infarktu a mŕtvice. Z psychologického hľadiska, ktoré je taktiež veľmi dôležité pre zdravé fungovanie, vie vysoký level stresu spôsobiť úzkosť a depresiu.

 

Čo pomáha, ak je človek dlhodobo vystavený stresu a nejde ho znížiť?

Pre zbavenie sa prebytočného stresu sa odporúčajú najmä 3 veci:

  • RELAXÁCIA
  • FYZICKÉ AKTIVITY
  • SPOLOČNOSŤ

 

Nie je úplne zdravé, ak sa snažíme stresovým situáciám vyhýbať. Naopak – čím viac si ich zažijeme, tým lepšie sa ich naučíme zvládať. Poznáš to, keď ideš prezentovať projekt pred celou triedou a tebe sa zatmie pred očami a vyschne ti v hrdle? To všetko sa tréningom zlepší.

 

Image

 

Priaznivé účinky

Okrem toho, čo sme si o strese povedali na začiatku, musíme si priznať, že vďaka stresu sme sa veľakrát dostali až za hranicu svojich síl. Či sa to týkalo práce alebo školy – ak prišlo nejaké ťažké zadanie a deadline bol do nasledovného dňa, pravdepodobne, hlavne stres nám to umožnil celé dokončiť načas. Stres vlastne prospieva našej produktivite.

Trik je v tom, že stres nás núti niečo robiť, so zvýšeným adrenalínom v tele je nemožné iba nečinne sedieť. Podobne je to napríklad so športom alebo inou fyzickou aktivitou. Napríklad, ak máš zadaný deadline, tlačí ťa čas a vieš, že to musíš stihnúť. Z toho vznikne stres, ktorý ti pomôže zadanie napríklad spraviť rýchlejšie – funguje to úplne rovnako, ako keď sa ocitneme v nebezpečnej situácii. Naša myseľ všetko prebytočné alebo povedzme sekundárne z našej hlavy odstráni a sústredí sa iba na to najdôležitejšie – čo je v tomto prípade dokončenie zadania.

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis