do:
Eur / hod.

Ako mladí zdravotníci pomáhali na testovaní

Ako mladí zdravotníci pomáhali na testovaní

15.02.2021

Situácia je taká aká je, celoplošné testy môžu byť dobrou voľbou, ako objaviť tie najväčšie ohniská nákazy, avšak je treba do nich vynaložiť mnoho financií ako aj ľudskej sily. Celoplošné testovanie sme na Slovensku mali už minulý rok a prebiehalo tiež nedávno. Avšak nemusia to byť iba lekári a sestričky, kto pomáha testovať, ale aj dobrovoľníci v administratíve.

 

Už si premýšľal, ako by si mohol pomôcť momentálnej situácii? Pretože veľa mladých ľudí o tom premýšľa a pokiaľ majú dostatok voľného času a uvedomujú si akútnosť aktuálnej situácie, tak hľadajú príležitosť, ako sa realizovať. Týmito skutkami najviac pomáhajú najmä vyčerpaným lekárom či sestričkám. Dnes sa nie len ľudia z oboru musia realizovať, ale aj ty!

 

Zdravotnícky personál je dnes to najpotrebnejšie, preto sa stále zháňa mnoho aj mladých ľudí, ktorí by s pacientmi s Covid-19 vedeli pomôcť. V našej ponuke brigád už teraz môžeš nájsť aj takéto brigády.

 

Každopádne, radi by sme ti priblížili, ako sa k dobrovoľníctvu dostať :

Testovanie, ako určite vieš, prebiehalo všade na Slovensku, potom sa testovalo najmä v regiónoch, kde bola miera nakazenia vírusom najvyššia. Po zavedení Covid automatu sa pre niektoré regióny stalo povinným nosiť so sebou do práce najviac 7 dní staré antigénové testy. Takže testovanie je aktuálne! Stále je potrebné spájať sily a pomáhať zdravotníkom.

Vybrali sme teda niekoľkých dobrovoľníkov, aby ti mohli zodpovedať niekoľko otázok v rámci testovania, ktorého sa sami zúčastnili. 

 

Image

Je potrebná prax zdravotníka alebo lekárnika?

Aby si mohol testovať, resp. priamo pracovať s testovaným a pichnúť mu paličku do osa, musíš mať za sebou štúdium medicíny. Avšak obyčajný smrtľník sa môže podielať, ale len v administratíve, tým pádom vypĺňať doklad o absolvovaní testu. 

 

Aké sú kritéria na prijatie zdravotníkov, ktorí testujú a na dobrovoľníkov, ktorí robia administratívu? 

Zdravotníci: Den vopred sa konalo stretnutie kde nas otestovali, vysvetili ako bude testovanie prebiehať a taktiež zaskolili na danú prácu v odbernom tíme. Vyštudovala som LFUK odbor zubný lekar. 

 

Administratíva: Nebolo potrebné prejsť kurzom, Iba sme si s veliteľkou odberového miesta povedali ako to bude prebiehať, rozdelili sme si úlohy, otestovali samých seba a na druhý deň už testovali ľudí.

 


Ako dlho si sa zdržal na odberovom mieste za jeden deň?

15 hodín denne počas dvoch víkendov, z toho jedna polhodinová a dve 5 minútové prestávky. Prvý deň bol vždy vyčerpávajúci, pretože ľudia sa hneď nahrnuli ráno hodinu pred otvorením odberového miesta a vyčkávali do poslednej minúty pred odberovým miestom. Nedeľa bola podstatne kľudnejšia, ľudia sa chodili dávať otestovať priebežne do poobedia, potom už skoro nikto nechodil.

 

 

Nebáli sa dobrovoľníci nákazy?

Aká je asi pravdepodobnosť toho, že môžeš vírus chytiť pri testovaní? Určite nie je nulová, avšak ak budeš dbať na správnu hygienu, pritom budeš mať celý deň kombinézu, ochranu očí a respirátor, je určite o dosť menšia.

 

Nákazy som sa nebála keďže sme na mieste mali k dispozicii všetky potrebné OOPP. Každý deň som ošetrujem pacientov a testovanie mi prislo určite menej rizikové z hľadiska nákazy.

 

Nákazy som sa nemal prečo báť, väčšia nákaza hrozí v práci.

 

Nie, nemal som strach.

 

Čo ich motivovalo a môže aj teba?

Testovanie som považovala za dobrý nápad a chcela som aby sa úspešne uskutočnilo. Keďže do poslednej chvíle nebolo dostatok zdravotníkov na pokrytie odberných miest rozhodla som sa prihlásiť.

 

Bola to veľmi zaujímavá skúsenosť aj som bol rád že som si to skúsil, strelí sme sa dobra partička a videl som že dokážeme spolupracovať s armádou obcou a vieme sa spojiť aj pri iných akciách podobného typu. Bol som testovať tri dni, a momentálne netestujem mám služby v práci takže sa mi nedá.

 

Pomôcť vyťaženému zdravotníckemu personálu aj bez celoplošného testovania.

 

Ako sa im pracovalo v kombinézach? Bol nejaký problém?

Problém s pohybom nebol žiadny kombinézy si dostatočne veľké a voľne. Mne osobne bolo v nich veľmi teplo takže pri pauze a výmene overalu som si dala dole vrstvu oblečenia.

 

Nie, nie, na ten oblek som zvyknutý z roboty, pre niekoho je to možno nové, ale my sme už zvyknutý.

 

Podľa typu ochranného oblečenia, napr. ochranné kombinézy značky crevit boli najlepšie. Ochranné okuliare sa vôbec nedali nosiť, lepší bol ochranný štít, hlavne značky optomed. Respirátory FFP3 mali hrozné tesnenie, lepšie boli FFP2.

 

Image

 

Oslovení mali všetci  zdravotnícke vzdelanie a ako je možné vidieť, nikto nemal nijaký strach z nákazy počas výpomoci. Väčšina z nich bola alebo prípadne chce pomáhať znova, čo si veľmi vážime. Veľmi pekne ďakujeme všetkým, ktorí sú ochotní sa podielať na testovaní a pomoci našim ľuďom. Spoločnými silami sa snáď, čoskoro z tejto situácie dostaneme!

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis