do:
Eur / hod.

Brigáda vs. stáž. Čo sa oplatí viac?

Brigáda vs. stáž. Čo sa oplatí viac?

13.11.2013

Lepšie platená študentská brigáda alebo neplatená pracovná stáž, ktorá umožní lepšie uplatnenie v budúcnosti? Aj to je otázka, ktorú si kladú mnohí vysokoškolskí študenti, ale aj celkom veľká časť stredoškolákov. Túto dilemu riešia od nástupu na štúdium, keďže práve náklady na štúdium nie sú dnes najmenšie.

Veľká časť študentov teda nemá priveľmi na výber a vyberajú si cestu lepšie platenej brigády, hoci sa vôbec netýka ich odboru a do budúcnosti pre nich nebude mať ani sčasti taký prínos ako by mala študentská pracovná stáž. Riešením by boli platené stáže, no v súčasnosti len veľmi malá časť firiem ponúka študentom platenú stáž, kvôli nákladom s tým spojených. Na Slovensku ide prevažne o veľké spoločnosti, ktoré si vyberajú len tých najlepších študentov.

Pre dobrodružnejšie typy, ktoré majú záujem na sebe pracovať je ideálnym riešením hľadať si stáž v zahraničí. Takéto zahraničné stáže sú skoro všetky platené a v porovnaní so slovenskými platmi, dokonca veľmi dobre. Pri hľadaní takejto zahraničnej stáže sú nápomocné aj školy, ktoré ponúkajú svojim študentom rôzne programy zabezpečujúce druhy stáží podľa odboru a podľa krajín.

Stáž nezíska hocikto

Dostať sa na stáž, však nie je tak jednoduché. Spoločnosti si vyberajú len tých najlepších a najsnaživejších študentov. Dôležité je preukázať záujem a schopnosti, hlavne čo sa týka jazykových znalostí a študijných výsledkov študenta. Výber stážistov prebieha rovnako ako výber brigádnikov. Obyčajne sa začína telefonickou predselekciou, pokračuje sa pracovným pohovorom s personalistom a neskôr aj samotným manažérom spoločnosti.

 

 
V prípade, že to daná stáž vyžaduje, môže sa robiť ešte ďalšie testovanie v hodnotiacich centrách, tzv. assessment centers zameraných na zručnosti a schopnosti potrebné pri práci.

Predošlá prax nie je rozhodujúca

Výhodou oproti brigáde je, že firma neberie taký ohľad na prechádzajúce skúsenosti. Pozvaní na pracovný pohovor sú aj študenti, ktorí nemajú žiadnu prax, avšak na pohovore sa musia prejaviť skutočný záujem a svoju šikovnosť. Mať skúsenosti s nejakou stážou, brigádou, či absolvovaný študijný pobyt v zahraničí je každopádne výhodou, keďže študent vie lepšie reagovať a prispôsobiť sa pracovnému prostrediu v novej spoločnosti. Niekde však treba začať, najlepšie čo najskôr.

Po ukončení stáže je každý stážista ohodnotený jeho nadriadeným a v prípade, že s jeho prácou bol veľmi spokojný, často sa stáva že študentom tieto spoločnosti navrhnú po skončení alebo popri štúdiu aj trvalý pracovný pomer.

 

Brigáda v zahraničí vs. stáž na Slovensku

Podobne dobre sa však dá zarobiť aj na  brigáde v zahraničí. Obľúbené sú hlavne brigády v Nemecku a brigády v Británii. Študenti si tu majú možnosť vybrať z niekoľkých dobre platených pracovných pozícií. Výhodou je, že výberový proces nie je až tak náročný ako je to pri stážach a možnosť získať brigádu v zahraničí má takmer každý, kto prejaví skutočný záujem a je aktívny v hľadaní.


Pre pracovnú pozíciu sa taktiež v každom prípade bude vyžadovať znalosť nejakého cudzieho jazyka, avšak môžete si vybrať pozície, ktoré ho vyžadujú ovládať len na mierne pokročilej úrovni (zber ovocia, pomocné práce). V prípade, že sa po prvej skúsenosti s brigádou v zahraničí v jazyku zdokonalíte, ďalší rok už môžete hľadať pracovné pozície s pokročilejšou úrovňou jazyka (čašník, personál v hoteli, sprievodca, atď.).

V súčasnosti pre mladých ľudí nie je vôbec ľahké rozhodnúť sa medzi brigádou a stážou. Študenti, ktorí si musia hradiť štúdium zo svojho a nie sú sponzorovaní svojimi rodičmi, to majú o to ťažšie, že musia hľadať riešenie, ktoré im zabezpečí nie len rozvoj ich pracovnej kariéry a možnosť lepšieho uplatnenia v budúcnosti, ale zároveň aj zabezpečiť financie, potrebné na štúdium. Riešenia a pomoc sa však vždy ponúkajú, treba byť aktívny, usilovný a snažiť sa dosiahnuť svoje ciele. Najviac stáži na Slovensku momentálne ponúkajú spoločnosti so sídlom v Bratislave. Študent resp. absolvent by mal preto zvážiť aj dochádzanie do iného regiónu, kde je možností viac.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis