do:
Eur / hod.

Čo robiť, ak naletím na inzerát podvodníka

Čo robiť, ak naletím na inzerát podvodníka

09.02.2015

V poslednom období sme dostali niekoľko dotazov na to, ako postupovať v prípade, že naletím na podvodný inzerát ponúkajúci lákavo vyzerajúcu prácu s veľmi slušnou odmenu. Po krátkom čase sa však ukáže, že ide len o dobre premyslený podvod na ľudí hľadajúcich zamestnanie

Ako ďalej postupovať v prípade, že som naletel a dokonca zaplatil takémuto „zamestnávateľovi“ aj nejaké peniaze? Je možné sa k týmto peniazom ešte dostať?

Hneď na úvod pripomíname: Buďte vždy ostražití a nikdy, ale naozaj NIKDY NEPRACUJTE BEZ PRACOVNEJ ZMLUVY!


Určite by bolo pre ľudí aj inzertné portály s ponukou práce, akým je aj ten náš, keby sa takéto ponuky vôbec neobjavovali. Veľmi nám záleží na tom, aby sa u nás objavovali len seriózne ponuky, a preto je na portáli zavedených hneď niekoľko bezpečnostných prvkov, vrátane overovania firiem zadávajúcich brigády ako aj manuálnou kontrolou ponúk na brigády.

 

Podvodné inzeráty ako aj ľudia, ktorí ich zadávajú, však majú stále premyslenejšie taktiky, a tak sa za nevinne vyzerajúcou pracovnou ponukou, môže skrývať brigáda s úplne inou náplňou práce. Toto však už zistí až samotný uchádzač pri pracovnom pohovore, ale najčastejšie až pri výkone práce . Často si ani neuvedomí, že to čo mu je v skutočnosti prezentované už nezodpovedá podmienkam, ktoré mu boli prezentované na začiatku v ponuke. Premyslenou stratégiou  a sľubovaním nadpriemerného platu a výborných pracovných podmienok, podvodník presvedčí uchádzača, že ide o jedinečnú šancu na prácu.

Uchádzač sa nakoniec rozhodne prácu prijať a podvodník má uchádzača presne tam kde chcel. Často sa nástup spája s uhradeným úvodného poplatku v niekoľkých desiatkach, či dokonca stovkách eur (veľmi časté pri ponukách na brigádu na doma, alebo pri brigádach pre modelky / hostesky). Samostatnou kategóriou sú sprostredkovatelia brigády v zahraničí. Tí sú schopní vypýtať aj stovky eur, napriek tomu, že na to nemajú právo. Tento poplatok už môžu pýtať len od zamestnávateľa.

Ak ste si práve povedali, že vám sa to stať nemôže a pri hľadaní brigády na podvod nikdy nenaletíte , môžete sa mýliť. Ak sa do takej situácie dostanete, často budete pod časovým tlakom, ktorí sú na vás podvodníci schopní vyvinúť. Pod vyhrážkou, že ak sa hneď na mieste nerozhodnete, majú na vaše miesto iného človeka, sa snažia od vás vypýtať vstupný poplatok (poplatok za sprostredkovanie) alebo sa snažia, aby ste podpísali pracovnú zmluvu. Téme odhalenia podvodníka a podvodnej ponuky sme sa podrobne venovali v článku o neserióznych brigádach a zamestnávateľoch.

Je pravda, že na prvý pohľad je podvodných ponúk  menej a aj uchádzači už celkom rýchlo vedia odhaliť, že ide o podvod. Preto sa tieto ponuky výrazne zmenili a dnes už sa podvodné inzeráty skrývajú aj za nevinne vyzerajúcimi ponukami. Tu sa podvod prevalí na pracovnom pohovore, ale ešte častejšie až priamo pri práci. Veľké riziko je najmä v čase, keď je nezamestnanosť vysoká. Podvodníci dobre vedia, že ľudia sú vtedy ochotní spraviť takmer čokoľvek, aby prácu získali.

Napriek všetkým výstrahám a vašej ostražitosti sa môže stať, že na podvodnú ponuku naletíte. Vtedy by ste nemali rezignovať a nechať to len tak. To najmenej čo v danom momente môžete urobiť, je upozorniť na takúto ponuku ostatných uchádzačov o prácu. Síce sebe tým nepomôžete, ale pomôžete predísť nešťastiu množstvu ďalších uchádzačov a podvodníka tak obrať o obete podvodu. Podvodník sa nikdy neuspokojí len s jedným uchádzačom, ktorý na jeho brigádu naletel

Postup po odhalení neserióznej brigády

Ak si prišiel na podvodný inzerát s ponukou brigády, tu je niekoľko bodov, ktoré by si mal hneď spraviť:

  • so zamestnávateľom viac nekomunikuj a nereaguj na jeho výzvy

  • podvodný inzerát čo najskôr nahlás (u nás napr. prostredníctvom funkcie nahlásiť neserióznu brigádu)

  • nezabudni uviesť aspoň krátky popis, prečo inzerát považuješ za podvod

Ak ste už na ponuku podvodníka naleteli a bola vám spôsobená aj nejaká škoda, (úhrada vstupného poplatku, poplatku za sprostredkovanie) čítajte ďalej.

A predsa som naletel. Čo robiť?

Ak ste sa dostali do situácie kedy vám podvodný zamestnávateľ spôsobil nejakú škodu (finančnú / nefinančnú), či už ste museli zaplatiť nejaký registračný poplatok, alebo ste odpracovali niekoľko hodín a očakávanej mzdy ste sa nedočkali, nemali by ste to nechať tak a okamžite začať konať a nahlásiť podvod na polícii.

Ešte skôr ako tak spravíte, dajte si pozor na niekoľko podmienok, bez ktorých získanie vašich peňazí a obvinenie podvodníka z podvodu, nebude možné a dokonca si vy sami môžete zapríčiniť problémy. Prvou a základnou otázkou, ktorú vám pri zisťovaní skutočností podvodu položia je, či máte podpísanú platnú pracovnú zmluvu so zamestnávateľom a zároveň bude požadovaná aj ako dôkaz pri súdnom konaní. Ak  takúto zmluvu nemáte, vaše  peniaze už takmer s istotou späť nedostanete. Zároveň sa vystavujete riziku, že budete obvinený z nezákonnej práce (práca načierno bez zmluvy).

Taktiež veľmi dôležitý je aj obsah pracovnej zmluvy. Niekedy totiž uchádzač o brigádu podpíše takú zmluvu, ktorá je pre neho absolútne nevýhodná a uvedomí si to až po odpracovaní prvého mesiaca, či iného dlhšieho obdobia. V tejto veci sa zase môžete obrátiť na políciu a v prípade súdneho konania až súd rozhodne, či podmienky pracovnej zmluvy sú v súlade so zákonníkom práce.

Pracovnú zmluvu si vždy pozorne čítajte! Aj v prípade ak zamestnávateľovi plne dôverujete. Máte na to plné právo a musí to chápať každý zamestnávateľ. Pracovná zmluva je veľmi dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvňovať vaše pracovné (ale aj životné) podmienky aj na najbližšie roky. 

Prípady podvodu polícia obyčajne rieši len ako priestupky, keďže podvodníci si dávajú pozor na to, aby svojim konaním nespôsobili škodu vyššiu ako 266 EUR, ktorá je hranicou medzi priestupkom a trestným činnom. Takto sú chránení tým, že nemôžu byť stíhaní za trestný čin podvodu, ale len za priestupok.

 

Pri hľadaní práce, buďte vždy ostražitý

Na prvom mieste platí, že by ste mali byť za každých okolností ostražitý, a to ako pri komunikácií so zamestnávateľom pred pracovným pohovorom, tak na pracovnom pohovore, ako aj po ňom ak nastupujete do nového zamestnania. Pri každom náznaku zvláštnych praktík zamestnávateľa, zbystrite pozornosť, aby ste nenaleteli na podvodné inzeráty, tak ako už mnohí pred vami.

 

O podvodných inzerátoch na brigády sme písali už aj v článku o práci na doma ako aj v článku o audiotextových číslach a neseriózných pracovných ponukách.

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis