20.06.2013 Brigádovať znamená vstúpiť do zmluvného vzťahu (pokiaľ nepracujete bez zmluvy, čo je prvá veľká chyba) so zamestnávateľom, z čoho vyplývajú aj isté rizika. Veľkej väčšine sa dá však ľahko predísť, treba však vedieť ako neseriózne brigády, či zamestnávateľov odhaliť. |
Obzvlášť mladý človek, ktorý ešte nikde nepracoval má prirodzený strach, a to nielen z toho, čo bude robiť, ale aj, aby sa nepopálil a vlastnou chybou neprišiel o peniaze ešte skôr ako začne brigádovať.
Klasickými otázkami študenta hľadajúceho brigádu sú otázky typu.:
Dá mi zamestnávateľ šancu, ak chcem brigádu?
Je táto brigáda seriózna?
Je zamestnávateľ v pohode?
Dostanem vyplatenú mzdu?
Je pracovné prostredie zdraviu škodlivé?
Zvládnem pracovnú úlohu?
Nie sú nároky na mňa privysoké?
Je bežné platiť poplatok ešte pred nástupom na brigádu?
Každý by mal vedieť zodpovedať na tieto otázky. Práca je odovzdaný čas pre zamestnávateľa, za čo brigádnik prirodzene očakáva spravodlivú mzdu. Ako teda zistiť či je brigáda seriózna?
Domnievame sa, že väčšine problémov sa dá predísť vykomunikovaním si všetkých problémových otázok so zamestnávateľom a obojstranne vyváženou zmluvou s povinnosťami zmluvných strán – brigádnika a zamestnávateľa. Keďže každý brigádnik má právo prečítať si zmluvu vytvorenú zamestnávateľom ešte pred jej podpísaním, veľkou chybou by bolo si ju neprečítať a v prípade nejasností sa ihneď spýtať zamestnávateľa na niektoré z bodov zmluvy.
Taktiež jednu kópiu zmluvy dostávate pre seba, takže v prípade, že by sa vám zdalo niečo podozrivé, čo nebolo v zmluve uvedené (napr. oveľa nižšia mzda, či oveľa dlhší pracovný čas aký je v zmluve), zmluvu si znovu prečítajte a v prípade, že naozaj je v zmluve niečo inak ako v skutočnosti, neváhajte upovedomiť s touto skutočnosťou zamestnávateľa. Nezabúdajte, že zo mzdy sa platia odvody a daň už aj z brigád, preto môže byť vaše sklamanie z nízkej mzdy spôsobené aj týmito poplatkami štátu, ktoré musí zamestnávateľ za vás odviesť a čo teda neznamená, že je neseriózny. Vypýtajte si výplatnu pásku a nechajte si "nižšiu mzdu" vysvetliť.
Preveriť zamestnávateľa odporúčame (obzvlášť ak ide o brigády v zahraničí) jednoduchými krokmi:
- skontrolujte si údaje uvedené v inzeráte brigády s údajmi o firme vo verejných registroch na internete - obchodný register, živnostenský register, povolenia na činnosť na úrade práce
- navštívte ich web stránku – prečítajte si všetko o ich ponuke, aké podmienky uvádzajú.
- zatelefonujte do firmy viac krát a informujte sa – Zdvíhajú telefóny? Ako s vami komunikujú? Koľko majú zamestnancov? Ako dlho fungujú na trhu? Ako je vyplácaná mzda? Čo všetko je s prácou spojené?
- napíšte im email a vyžiadajte si písomne znenie zmluvy a podmienok – ako rýchlo reagujú? dôsledne si všetko prečítajte a nezabudnite ani na tie podmienky písané drobnými písmenkami.
- vyhľadajte si na internete referencie o firme a čo sa o nich píše, skúsenosti predošlých zamestnancov. Sú skúsenosti brigádnikov s touto firmou všeobecne zlé? Jeden nespokojný brigádnik neznamená, že ide o neseriózneho zamestnávateľa. Každý má iné priority a požiadavky na zamestnávateľa.
- navštívte firmu aj osobne a stretnite sa s personalistom, položte mu tie isté otázky a komunikujte, zaujímajte sa o všetko.
- urobte si celkový obraz o ponuke (napr. čo vám povedali, čo uvádzajú na webe a čo je v zmluve) a zvážte všetky riziká predtým ako niečo podpíšete alebo zaplatíte zálohu za sprostredkovanie práce alebo iné služby
- hlavne nepracujte bez písomne uzatvorenej zmluvy a pri brigáde v zahraničí sa poistite
Hoci sa zdá, že odhaliť takéhoto zamestnávateľa nie je ľahké a hlavne, že je to proces časovo veľmi náročný, obyčajne stačí prejsť len niektorými z týchto krokov a už po pár minútach odhalíte niektoré nejasnosti, ktoré jednoznačne nasvedčujú, že ide o neseriózneho zamestnávateľa. Ten krátky čas, ktorý prevereniu zamestnávateľa venujete, vám môže stáť za to. Môžete predísť veľkým problémom, najmä tým finančným.
Ak sa vám napriek dôkladnému pátraniu o zamestnávateľovi nepodarilo nájsť žiadne informácie, nemôžete sa dovolať na žiadne telefónne číslo, a komunikácia mailom je veľmi neurčitá, môžete mať oprávnené podozrenie, že ide o neserióznu brigádu. Seriózny zamestnávateľ totiž nemá čo skrývať, jedná priamo a otvorene, poskytuje záruky a má dobré referencie.
Veľmi rýchlo sa dá podozrivého zamestnávateľa odhaliť práve prostredníctvom ponúkanej brigády. Pozorne si ponuku na brigádu prečítajte. Znakom neserióznych brigád sú najmä nadštandardné pracovné podmienky a vysoko nadpriemerný plat, či odmeny. Zamestnávatelia sa práve týmto snažia prilákať čo najväčšie množstvo mladých ľudí. Obyčajne za týmito brigádami však stojí nejaký vstupný poplatok, ktorý musíte uhradiť, kým so zamestnávateľom podpíšete zmluvu. Na takéto ponuky radšej vôbec nereagujte.
Napriek tomu, že ste sa snažili zamestnávateľa dostatočne „preklepnúť“ nemuseli ste pred podpísaním zmluvy odhaliť žiadne podozrivé praktiky. Tie sa však môžu objaviť veľmi rýchlo hneď po nástupe do brigády. Zrazu môžete zistiť, že mzda je úplne iná ako ste sa domnievali, prípadne sa zamestnávateľ z nejasných príčin rozhodne vám mzdu nedať vôbec a taktiež ďalšie pracovné podmienky sú úplne iné ako ste očakávali.
V tomto momente by ste mali rýchlo reagovať a v prípade, že ste dodržali úplne základnú vec a máte so zamestnávateľom písomnú pracovnú zmluvu, právo je na vašej strane. Zamestnávateľ vám je povinný uhradiť takú mzdu aká je uvedená v zmluve. Ak však písomnú pracovnú zmluvu nemáte, máte jednoducho smolu a spravodlivej mzdy sa pravdepodobne nedočkáte.
Ďalší problémom môže byť pracovný čas, ten je však taktiež v písomnej zmluve uvedený. Ak zamestnávateľ od vás vyžaduje pracovať oveľa viac ako je v zmluve uvedené a mohlo by to dokonca nepriaznivo vplývať na vaše zdravie, máte právo zamestnávateľa upovedomiť o pracovnom čase uvedenom v zmluve.
Buďte teda ostražitý pri hľadaní brigády, venujte pár minút overeniu zamestnávateľa a budete tak mať istotu, že sa pri hľadaní brigády nepopálite.
Máte skúsenosti s neserióznymi agentúrami, zamestnávateľmi a brigádami? Napíšte nám svoju story!