do:
Eur / hod.

Neseriózni vs. seriózni brigádnici. Ako si na tom ty?

Neseriózni vs. seriózni brigádnici. Ako si na tom ty?

24.06.2013

Keďže sme v minulom článku písali o neserióznych brigádach a zamestnávateľoch povenujeme sa teda aj neserióznym brigádnikom, ktorí pre zmenu trápia všetkých serióznych zamestnávateľov :)

Predsa len je treba si priznať, že sa aj medzi brigádnikmi nájdu ľudia, ktorí svoju prácu neberú úplne vážne, prípadne ich časom úplne omrzí, ale svojej mzdy sa vzdať nechcú, tak brigádujú ďalej, no pri svojej práci už nedosahujú také výsledky, ako by sa od nich očakávalo. Brigádu vykonávajú nepoctivo a často bezohľadne nielen voči zamestnávateľovi, ale často aj voči svojim kolegom, či firme ako takej.

 

Netreba zabúdať, že zamestnávateľ alebo personálna agentúra často zveruje do rúk brigádnika časť svojho majetku, know-how a spoliehajú sa, že bude k takto zvereným pracovným povinnostiam pristupovať brigádnik poctivo. Keď už však brigádnik stratí záujem o brigádu, výsledný efekt jeho práce sa takmer okamžite prejaví aj vo výsledkoch jeho práce.

 

5 zásad seriózneho brigádnika

Zhrňme si niekoľko bodov, ktoré by ste ako brigádnici mali dodržiavať. Nejde o žiadne komplikované veci a v prípade, že ste seriózny brigádnik, ani si neuvedomujete, že všetky tieto zásady pravidelne dodržujete. Ide v podstate o celkom bežné činnosti, ktoré by mali byť pri práci samozrejmosťou, no nie vždy to tak aj je.

 

  1. Časová dochvíľnosť – veľmi častý problém je nedodržiavanie tejto zásady. Každému zamestnancovi sa môže niekedy stať, že mu príde do cesty nejaká vážna prekážka, kvôli ktorej nestíha prísť do práce načas. Niektorí však neberú ohľad na to, že je v práci potrebný a zamestnávateľ, či kolegovia počítajú s tým, že do práce príde. Čo stačí urobiť je jednoduchý telefonát s ospravedlnením, ktorý ihneď vyrieši vaše meškanie a zamestnávateľ bude vedieť odkedy môže s vami počítať.

Dôležité je však nemeškať často. Meškať môžete z naozaj adekvátnych dôvodov. Medzi mladými ľuďmi populárne „blicovanie“ už pri serióznom zamestnaní neuspeje. Totiž nie všetky neskoré príchody, vám musí zamestnávateľ ospravedlniť a pokojne môže takýto neskorý príchod považovať za porušenie pracovnej disciplíny. Pri ďalšom opakovanom neospravedlnenom neskorom príchode vám dokonca hrozí aj okamžitá výpoveď.

 

  1. Deklarované schopnosti brigádnika – taktiež veľmi podstatná záležitosť. Do vášho životopisu uvádzate vaše zručnosti, o ktorých ste naozaj presvedčený, že ich ovládate ako aj úroveň vašich zručností. Mnoho ľudí napríklad v životopise uvedie pokročilú, či dokonca expertnú úroveň ovládania MS Office. Zamestnávateľ však obyčajne zistí, že ovládajú len úplné základné funkcie oboch editorov, no MS Excel aj MS Word (ktorých ovládanie sa vyžaduje pri brigádach najčastejšie) má mnoho pokročilejších funkcií, ktoré sú podstatnou náplňou práce väčšiny brigád v administratíve. Nastáva potom problém pre zamestnávateľa, ktorý zistí, že tieto pokročilejšie funkcie neovládate. V lepšom prípade musí vynaložiť nemalé financie na vaše školenie, prípadne svoj čas, aby vás tieto zručnosti naučil. V tom horšom prípade môže uvažovať aj nad hľadaním náhrady. Veľa stredných a vysokých škôl už dnes zavádza do svojej výučby aj pokročilé ovládanie MS Word a MS Excel, študenti ich však berú na ľahkú váhu. Ak budete mať možnosť naučiť sa ovládať tieto editory, neváhajte využiť túto možnosť. Následne môžete tieto schopnosti uvádzať pokojne do životopisu.

 

  1. Serióznosť / zodpovednosť – k tomuto problému sme sa vyjadrili hneď na začiatku tohto článku. Seriózne a zodpovedné vykonávanie brigády je skutočne dôležité a malo by byť samozrejmosťou.

 

  1. Lenivosť - Vašu brigádu berte ako možnosť, ktorá vám bola daná, no ktorú môžete kedykoľvek stratiť. Neberte ju ako samozrejmosť, nie každý má v dnešnej dobe to šťastie, aby akúkoľvek brigádu dostal. Robte všetko pre to, aby ste si prácu udržali, netreba na to tak veľa. Lenivosť je vlastnosť, ktorá sa nachádza asi v každom človeku a v istých momentoch si jednoducho povieme, že tú a tú vec spravíme neskôr, zajtra, o týždeň.

Pri brigáde to je však iné, lenivosť by sme tu mali odložiť bokom  a venovať sa všetkým činnostiam, ktoré sa od nás očakávajú.

Totiž nesplnenie pracovných povinnosti je vlastne nedodržanie zmluvy a zamestnávateľ zase nemusí čakať dlho, aby vám pohrozil výpoveďou. Ak vám boli v zmluve udelené niektoré činnosti, ktoré ste lenivý vykonávať, právo je vždy na strane zamestnávateľa.

 

  1. Podvody a krádeže – azda najvážnejším aj keď našťastie nie až tak bežným problémom sú krádeže a podvody na pracovisku. Tu už ide o veľmi vážne porušenie pracovnej disciplíny a aj pri najmenšom takomto priestupku, kedy si možno poviete, že to predsa nikomu neublíži, môže to spôsobiť nie len to, že o brigádu prídete ale často aj väčšie problémy.

Je veľmi jednoduché obohatiť sa na úkor niekoho iného. Ak však máte možnosť si zarobiť niečo pre seba, nijak sa to nesnažte urýchľovať tým, že budete pri práci podvádzať, alebo dokonca obohacovať sa z majetku spoločnosti. Vo veľkej väčšine prípadov sa to brigádnikom kruto vypomstí.

 

Brigáda – vstupná brána do vašej kariéry

Všetci sme zodpovední za svoje činy a náš vlastný prístup k práci je v princípe odrazom toho ako sa všeobecne správame aj k svojmu životu. Brigáda je obvykle prvým stupňom pre budovanie svojej kariéry, svojho osobného uplatnenia sa a vstupu na trh práce. Začnite preto svoju prvú študentskú brigádu s takým prístupom, kedy si vybudujete tie správne návyky a svojou serióznosťou sa pričiníte o to, aby zamestnávateľ bol s vašou prácou spokojný a s radosťou vám za odvedenú prácu platil, či súhlasil so zvýšením mzdy.

 

Nezabudnite, že na trhu práce a burze brigád súťažíte svojou šikovnosťou, schopnosťami a serióznosťou s ostatnými mladými o voľné pracovné pozície. Veľa zdaru!

 

 

 

 

 

 

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis