do:
Eur / hod.

Kedy začať hľadať brigádu na leto 2015

Kedy začať hľadať brigádu na leto 2015

16.02.2015

Každý rok sa stretávame s názorom, že nie je možné si nájsť pred letom brigádu. Je na tom kus pravdy, hlavne ak si začnete hľadať brigády na leto, v deň začiatku letných prázdnin. Aby ste predišli problémom s hľadaním, máme tu niekoľko tipov ako si hľadanie uľahčiť a zabezpečiť si dobrú brigádu na leto 2015 v predstihu.

Veľká väčšina študentov začne rozmýšľať nad letnou brigádou, prinajlepšom začiatkom júna, kedy sa už letné prázdniny nezadržateľne blížia, ostatní až deň po odovzdávaní vysvedčení. Presne tento nárast potvrdzujú aj naše štatistiky. Tento zvýšený záujem trvá ešte prvý týždeň letných prázdnin, následne už záujem o letnú brigádu klesá, a to aj v prípade, že sa ju študentovi nepodarilo nájsť.


Dostali sme však aj niekoľko podnetov už koncom minulého roka, kedy si študenti hľadali brigádu na najbližšie leto. Ak patríte medzi tých, ktorí v hľadaní brigády na leto nie sú vždy úspešní, tento článok vám môže pomôcť túto situáciu zmeniť.


Ako môžete podstatne zvýšiť šancu, že si nájdete brigádu na leto 2015?

 

Začnite hľadať brigádu na leto (oveľa) skôr

Ako už bolo spomínané, nápor posledný mesiac pred letnými prázdninami je veľký a v posledných dňoch školského roka, príp. v prvých dňoch letných prázdnin si nájsť brigádu môže byť naozaj problém. Nemusí to znamenať, že by ste mali nedostatočné zručnosti alebo skúsenosti, v tomto bodobí je to už skôr o šťastí a správnom načasovaní.

Ak sa chcete tomuto náporu vyhnúť, začnite hľadať podstatne skôr. Prvé brigády na leto sa začínajú objavovať už aj koncom januára. Tento počet začína podstatne stúpať v marci, apríli a pokračuje aj v máji. Čím viac chcete šancu na nájdenie brigády zvýšiť, tým skôr by ste sa mali do hľadania pustiť. Ak máte čas, môžete pokojne hľadať už aj vo februári, najneskôr však začnite s hľadaním v marci alebo apríli. Máj už začína byť kritickým obdobím, kedy počet záujemcov stúpa podstatne rýchlejšie ako počet letných brigád.  

 

Ponuky sledujte pravidelne

Čo to je pravidelne? V ideálnom prípade každý deň, alebo aspoň raz za dva, či tri dni. Ponuky totiž pribúdajú naozaj dennodenne. Prirodzene však nie je možné, hľadať si brigádu úplne každý deň. Pri brigádach je proces výberu zamestnancov často iný ako pri pracovných ponukách na trvalý pomer. A tak už dnes môže byť obsadená brigáda, ktorá ešte včera bola voľná. Zamestnávatelia potrebujú nájsť brigádnika v krátkom čase, a tak uverejnia brigádu len na niekoľko dní a vyberajú si z uchádzačov, ktorí sa na brigádu prihlásili. Podmienky výberu uchádzačov ovplyvniť nevieme, rozhodnuje o nich samotný zamestnávateľ, ktorý brigádu inzeruje.

Na ponuky reagujte okamžite

V nadväznosti na predošlú vetu, je okamžité reagovanie naozaj dôležité. Z vlastných skúseností vieme, že niektoré brigády sú obsadené v priebehu dňa, či dokonca v priebehu niekoľkých hodín. Je to však menšia časť, pri väčšine ponúk si zamestnávateľ stanoví dátum, do ktorého prijíma žiadosti na brigádu.

Váhanie nad pracovnou ponukou by nemalo trvať dlhšie ako niekoľko minút. Vašou reakciou na ponuku nemáte čo stratiť, hlavne ak spĺňate požiadavky uvedené v inzeráte na brigádu. V opačnom prípade sa vám môže stať, že si dnes odložíte napríklad odkaz na brigádu, ktorú vám vlastne úplne vyhovuje a rozhodnete sa na ňu reagovať zajtra alebo pozajtra. Ak si ju však zajtra otvoríte, nájdete už len odkaz, že inzerát už na portáli nie je umiestnený. Znamená to, že zamestnávateľ už brigádu obsadil a vy ste premeškali vašu šancu.

Ako hľadať brigády na leto a reagovať na ne

Postup pri reagovaní na brigádu by mohol vyzerať nejako takto:

1. Vyprofilujem si brigády, ktoré spĺňajú moje požiadavky (môžete použiť filter, ktorý nájdete v hornej časti každej stránky). Zvolím si napríklad lokalitu / lokality, v ktorej / ktorých chcem pracovať, oblasť / oblasti v akej chcem pracovať, mzdu pod ktorú nemám záujem brigádovať a dátum.

Filter brigád na Brigada.sk

 Obr. Ako filtrovať brigády na leto

 

2. Zobrazia sa mi už len výsledky, ktoré spĺňajú moje požiadavky.

3. Prejdem si všetky brigády, ktoré ma oslovili (ak je ich veľmi veľa, tak tie ktoré ma oslovili najviac).

4. Prečítam si popis práce a požiadavky.

5. Ak mi popis práce vyhovuje a spĺňam požiadavky, môžem odoslať žiadosť o brigádu, obyčajne zamestnávateľ hneď žiada aj životopis, tak pripojím aj ten. Pozorne si prečítajte či nemá zamestnávateľ aj iné požiadavky, napr. zaslanie motivačného listu a pod. (Nezaslať motivačný list, či iný dokument, ktorý zamestnávateľ vyžaduje, je veľkou chybou a vaša žiadosť nemusí byť vôbec vzatá do úvahy. Prinajlepšom vás na tento fakt zamestnávateľ upozorní, obyčajne však takúto žiadosť hneď zamietne.)

6. Tento postup opakujem aj pri ostatných brigádach.

7. Takto môžete zareagovať na niekoľko brigád za deň. (Nereagujte na všetky brigády bez premyslenia a hlavne netrávte dlhé hodiny prehľadávaním brigád a reakciami aj na také brigády, kde nespĺňate základné požiadavky).

8. Následne už len čakám na reakciu zamestnávateľa a jeho pozvanie na pracovný pohovor.

9. Ak sa mi zamestnávateľ do 1-2 dní neozve, kontaktujem ho telefonicky a požiadam ho o vyjadrenie a spätnú väzbu na životopis (v prípade, ak by sa nerozhodol vás prijať).

10. Ak som náhodou nebol úspešný, nič sa nedeje, môžem hneď skúsiť osloviť ďalších zamestnávateľov rovnakým spôsobom. (Keďže stále je ešte niekoľko mesiacov do leta, momentálny neúspech pre vás nie je problém).

Bonusové tipy pre vyhľadávanie brigády 

Tip 1: Hľadaniu a reagovaniu na ponuky venujte niekoľko minút denne (určite by ste čas vyhľadávania brigády nemali počítať v hodinách). Medzi hľadaním si spravte aj pauzu, robte niečo čo vás baví a následne sa k hľadaniu a reagovaniu na brigády vráťte. Budete mať z hľadania oveľa lepší pocit, vyhnete sa stresu a sklamaniu.

 

Tip 2: Neprehľadávajte všetky ponuky. Je medzi nimi množstvo takých, ktoré sú v inom regióne, či pracovnej oblasti, ako v tých, v ktorých ste ochotný pôsobiť. Nastavte si email agenta - zvoľte si kritériá brigády, ktorá by vám vyhovovala - na email budú chodiť už len ponuky, podľa zvolených kritérií. Ak napríklad hľadáte len brigády v Bratislave, navolíte si okres Bratislava, vyberiete si pracovné oblasti, v ktorých máte záujem brigádovať, výšku mzdy (budú vam zasielané len brigády s vyššou a rovnakou mzdou ako uvediete) a nakoniec periodicitu zasielania (ideálne raz za 3 dni).

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis