do:
Eur / hod.

Ktoré zamestnania pretrvali od staroveku až po dnešok?

Ktoré zamestnania pretrvali od staroveku až po dnešok?

04.10.2019

Vieš, ktoré zamestnania sa zachovali od starovekých čias až po dnes? Máme pre teba prichystaných 10 povolaní, ktoré ani čas ani technológie úplne neodstránili.

Kedysi existovali práce, ktoré nám možno prídu až bizarné. V dnešnej dobe však máme mobily, rádia, tablety... mnoho technologických vymožeností, je jasné, že zanikli. Dnes si však povieme o  prácach , čo sú natoľko nenahraditeľné, že obstáli celé stáročia.

 

Doktori

Dobrého doktora bude treba vždy. A pravdepodobne to vedeli už od staroveku, išlo o liečiteľov, ktorý sa starali napríklad o samotného panovníka alebo vojakov. Zo starých čias poznáme Otca medicínyOtca plastickej operácie Sushruta, ktorý žil v Indii okolo 6. až 7. storočia. Vďaka nemu poznáme niečo také ako chirurgický zákrok.

 

Učitelia

Ak si ešte na škole, rešpektuj svojich učiteľov. Celý svet sa bez nich práce nezaobišiel už tisícky rokov. Trpezlivý prístup a vysvetlenie ti vedia dopriať práve oni. Síce je táto pozícia chápaná ako veľmi dôležitá, stále je málo ľudí, ktorí ju chcú vykonávať.

 

Image

 

Spisovatelia

 Už od staroveku bola pozícia spisovateľa alebo zapisovateľa veľmi podstatná, rovnako ako dnes pre nás. Bez nich by sme nikdy nemali také poznatky, ktoré máme dnes. Odraz doby pozorujeme najmä v ich dielach, zápiskoch, poézií alebo dokonca v textoch piesní. Z antického Grécka to bol napríklad známy Platón alebo Aristoteles. Dnes sa táto práca zachovala v podobe autorov kníh, poézie, ale aj v žurnalistoch.

 

Rozprávači príbehov

Ešte predtým, ako bolo vymyslené písmo, príbehy a diania sa podávali iba hovorovo. Práve k tomu boli dobrí rozprávači. A veru, že to nie je iba tak, upútať toľko ľudí v pozornosti si vyžaduje veľa praxe. Napríklad také rozprávky sa nepredávali nijako inak, väčšina z nich putovala svetom a dostala sa v každom regióne k inej forme.

 

Okultisti/ Médiá

Ich história siaha až 3000 rokov pred naším letopočtom do Číny, Babylonu a Egypta. V podstate išlo o veľmi vysokú hodnosť, ktorou tento človek disponoval. Predpovedanie budúcnosti alebo zhováranie sa s bohmi bola veľmi dôležitá úloha. V dobách kedy bolo náboženstvo na najvyššom piedestály, sa nikto neopovážil týmto osobám odporovať.

 

 Image

 

Architekti

Pyramídy v Gíze či Parthenon? Áno, na to všetko boli potrebné tieto múdre hlavy a vieme o tom aj dnes. Pozícia architekta sa stále posúva a občas je to číre umenie! Medzi známych architektov patrili napríklad Kallikrates a Iktinos, z rímskych je to Appolondros z Damasku, ktorý vybudoval plán slávneho Trajanovho fóra v Ríme.

 

Maséri

Kto by si nedal masáž v rímskych kúpeľoch? Bol by to skutočný zážitok. Pôvod masérov však siaha ešte hlbšie. Ostali nám tu dokonca doteraz a pomáhajú nám s rôznymi zdravotnými problémami.

 

Hudobníci/ Tanečníci/ Umelci/ Herci

Výskumníci veria, že prvá hudba sa začala tvoriť už pred vyše 50 000 rokmi dozadu. Tance, hudba a samotné umenie nemuselo pôsobiť iba ako zábava. Samozrejme, neskoršie kultúry ich využívali najmä pre propagáciu moci alebo zabavenie. Starším kultúram však tieto činnosti slúžili pri rituálnych či náboženským obradoch.

 

Image

 

Mäsiar

V podstate sa toto povolanie môže datovať už od praveku, kedy prvý ľudia začali loviť. Lovenie a následne spracovávanie mäsa bola jedna z dôležitých vecí, čo sme sa za evolúciu naučili. V dnešnej dobe sa táto práca dostala až do podoby klasického mäsiara.

 

Farmári

Na čom sa budovala celá ľudská civilizácia? Toto povolanie sa začalo rozvíjať už pred 20 000 rokmi pred naším letopočtom v oblasti juhozápadnej Ázie, kde bola pôda najúrodnejšia. Podnes je možné vidieť osvojené techniky pestovania potravín, ktoré sa v nás formovali celé storočia. Síce sa doba automatizovala, stále je mnoho poctivých farmárov, čo si svoje potraviny pestujú na prírodnom základe, vlastnými rukami.  

 

Samozrejme, nespomenuli sme všetky zamestnania, ktoré s malou úpravou dodnes fungujú. Ľudské vedomie a manuálna činnosť sa stále veľmi cení, dokonca sa za ňu platí najlepšie! Automatizácia je síce prospešná pre náš komfort, ale ako môžeme vidieť, pri niektorých týchto prácach sa človek vymeniť len tak nedá.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis