do:
Eur / hod.

Nezamestnanosť mladých ľudí

Nezamestnanosť mladých ľudí

09.09.2013

Nezamestnanosť mladých ľudí do 25 rokov v Európe v posledných obdobiach nabrala také rozmery, že sa ju štáty snažia riešiť na celoeurópskej úrovni. Pomôžu však niekoľko miliardové príspevky k tomu, aby sa skutočne medzi mladými znížila nezamestnanosť?

Nezamestnanosť mladých na Slovensku

Ani Slovensko nie je výnimkou v tejto nezávideniahodnej situácií, ktorá sa otriasa takmer celou EÚ. V roku 2012 dosahovala nezamestnanosť mladých na Slovensku už 35,3%, pričom v roku 2007 to bolo napríklad len 19,7%! Mladí ľudia po absolvovaní školy jednoducho nie sú schopní sa zamestnať.  

 

Študenti vychádzajú zo škôl bez akejkoľvek praxe v odbore, zamestnávateľom sa niekoľkonásobne zvýšili náklady, ktoré je potrebné vynakladať na zamestnávanie brigádnikov a brigádnikom zase štát zaviedol odvody, ktoré ich demotivujú si vôbec nejakú brigádu hľadať.

 

Študenti a absolventi škôl si musia sami uvedomiť, že situácia je momentálne iná ako predtým, že sa nestačí spoliehať na to, že štát vytvorí priaznivé podmienky na zamestnávanie mladých ľudí. Mladí ľudia sa musia sami prebíjať  touto zložitou situáciou.

 

Daňovo-odvodové zaťaženie brigád

Zvyšovaniu zamestnanosti mladých ľudí určite neprispelo ani novo zavedené daňovo-odvodové zaťaženie brigádnikov. Mladí ľudia zamestnaní na dohodu o brigádnickej činnosti musia od 1.januára 2013 odvádzať štátu 7% odvody z príjmu, zamestnávateľ za brigádnika po novom platí 22,8% odvody. Pre porovnanie ešte v roku 2012 brigádnik neplatil žiadne odvody a zamestnávateľ zaňho odvádzal len 1,05% odvody z príjmu brigádnika!

 

Viac o odvodoch v článku o daniach a odvodoch brigádnika pre rok 2013.

Zavedením odvodov tak štát sťažil situáciu brigádnikom a ešte viac zamestnávateľom, ktorí nie sú ochotní a mnohí ani schopní odvádzať  tak vysoké odvody za brigádnikov. Preto je jediným riešením ich nezamestnávať.

Keby sa mala podporiť zamestnanosť mladých ľudí, žiadne daňové a odvodové zaťaženie brigád by nemohlo existovať. Systém je však momentálne nastavený úplne inak.

 

Úroveň školstva a školský systém

Na Slovensku je už dlho preberaná téma školského systému. Zatiaľ sa však nikto nerozhodol spraviť nejaký radikálny krok, ktorý by túto extrémne zlú situáciu v slovenskom školstve zmenil. Stále tečú financie do odborov, ktorých absolventov nie sú zamestnávatelia ochotní už dlhšiu dobu prijímať do zamestnania. Zamestnávatelia taktiež uvádzajú, že pri výbere pracovníkov zistia, že mladí ľudia nemajú žiadne skúsenosti s prácou a vychádzajú z odborných škôl bez praxe.

 

Chybou je hlavne systém školstva, ktorý nijak nepodporuje študentov v tom, aby sa mohli už počas štúdia zamestnať, či absolvovať prax. Školenie takýchto absolventov bez praxe potom spoločnosti stojí obrovské financie, a tak si radšej rozmyslí, či zoberie mladého človeka bez praxe alebo staršieho uchádzača s niekoľkoročnou praxou. Každý absolvent má aj povinnosti v prípade, že po ukončení štúdia sa hneď nezamestná.

 

Mladí ľudia sa aj v tejto situácii snažia vynájsť. Hľadajú si prax sami, vzdelávajú sa, či dokonca zakladajú vlastné malé podniky, aby získali prax. Nie každý však má na to vytvorené podmienky a potrebné financie.

 

Riešenia nezamestnanosti mladých ľudí

Riešiť nezamestnanosť mladých ľudí je zložitý problém. Logické však je, že kladením prekážok pod nohy ako brigádnikom, tak aj zamestnávateľom sa situácia nijak nezmení, naopak môže byť ešte horšia. Odstránenie odvodovpodporovanie praxe vo firmách už počas štúdia, by sa mohlo začať vytvárať priaznivé prostredie pre zamestnávanie mladých ľudí.  To všetko by sa dalo bez akejkoľvek podpory vytýčenej v miliónoch eur.

 

Teraz majú študenti a absolventi možnosť jedine sami bojovať v tejto náročnej situácii so svojou konkurenciou, snažiť sa získavať prax, vzdelávať sa a spoliehať sa na to, že časom sa zmenia podmienky na pracovnom trhu.  Ľudia, ktorí majú možnosť o daných veciach rozhodovať, by sa mali nad danou situáciou zamyslieť čím skôr, kým ešte budú mať študenti a čerství absolventi trpezlivosť zostať na Slovensku.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis