do:
Eur / hod.

Pracovné prostredie budúcnosti

Pracovné prostredie budúcnosti

09.02.2024

Zaujíma vás kam bude v budúcnosti smerovať pracovné prostredie ? Spolu sa pozrieme na smer, ktorým sa bude uberať, a preskúmame, ako tieto zmeny ovplyvnia spôsob, akým pracujeme.

V dnešnej rýchlej dobe majú spoločenské zmeny ale aj zmeny v technológiách obrovský vplyv na pracovný život. Tradičné pracovné prostredie začína ustupovať do úzadia a prichádza doba digitalizácie, automatizácie a nových foriem prác. To čo bolo ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné, sa dnes už považuje za takmer bežné.

1. Home Office

Ešte pred pár rokmi úplne neznámy pojem sa dnes v oblasti moderného pracovného života stáva štandardom a neoddeliteľnou súčasťou toho, akým spôsobom vnímame a vykonávame prácu. Práca na diaľku poskytuje zamestnancom obrovskú flexibilitu, nezávislosť a možnosť pracovať z akéhokoľvek kúta sveta. Už nie je nutné aby sa pracovné hodiny viazali na konkrétne miesto. Každý zamestnanec si môže na prácu zvoliť miesto, ktoré pre seba považuje za to najproduktívnejšie.

 

Pre súčasnú generáciu pracovníkov je možnosť práce z domu a s tým súvisiaca flexibilita takmer nevyhnutnosťou. Množstvo mladých ľudí hľadá práve tých zamestnávateľov, ktorý sú otvorený novodobým a moderným pracovným modelom.

 

Home office okrem možnosti pracovať odkiaľkoľvek dáva ja možnosť lepšie a efektívnejšie si zladiť svoj pracovný život s tým súkromným. To, že zamestnanci nemusia strácať čas cestovaním do kancelárie im šetrí čas a poskytuje možnosť lepšie a efektívnejšie si naplánovať deň, zladiť všetky pracovné povinnosť s rodinným život, záľubami a zaslúženým odpočinkom.

 

Home office

2. Umelá Inteligencia

Nástupom umelej inteligencie sa výrazne zmenil spôsob plnenia pracovných úloh a aj spôsob akým vykonávame našu prácu. Množstvo jednoduchých a rutinných úloh za nás už bez akýchkoľvek problémov dokonalo zvládne umelá inteligencia. Práve to zamestnancom otvára cestu k viac kreatívnym a strategickým aspektom pracovných povinností čo zvyšuje ich hodnotu a prínos pre organizáciu.

 

Vďaka umelej inteligencií sa síce práca zamestnancov stáva náročnejšou no zároveň aj zaujímavejšou, prínosnejšou a obohacijúcejšou.


Aj napriek nástupu umelej inteligencie do sféry pracovného života je veľmi dôležité udržať ľudský rozmer. Ľudia majú oproti umelej inteligencii nezameniteľné vlastností ako je empatia, kreativita a schopnosť riešiť etické otázky, ktoré sú stále kľúčové pre úspech a etickosť každej organizácie.

 

Umelá inteligencia

3. Zelené kancelárie

Od rozšírenia povedomia o enviromentálnych otázkach sa začali formovať a vytvárať nové normy v kontexte pracovného prostredia. Tieto normy zohľadňujú aktuálne environmentálne otázky ako je napríklad udržateľnosť a zodpovednosť voči životnému prostrediu.


Tieto trendy nie sú priaznivé len ekologicky ale taktiež prispievajú aj k zvíšeniu kvality práce a dokážu prilákať nových zamestnancov, ktorý považujú etické a ekologické hodnoty za dôležité.


Firmy môžu od slov k skutkom prejsť najmä tým, že začnú investovať do udržateľných a ekologických technológií vďaka čomu sa zníži environmentálna stopa firmy. Začať môžeme aj v malom, napríklad energeticky úsporným osvetlením až sa dopracujeme k solárnym panelom. Možností je mnoho a nešetríme nimi len životné prostredie ale aj naše peňaženky.

4. Ľudské interakcie

V dobe extrémnej automatizácie, kedy stroje nahrádzajú ľudí v rutinnych činnostiach sa čoraz viac oceňujú soft skills a schopnosť ľudskej interakcie. Tieto ľudské kvality sú nenahraditeľné v pracovnej sfére našich životov.


Soft skills nie sú len o správnom používaní jazyka, sú primárne o schopnosti počúvať, interpretovať neverbálne prejavy a adekvátne reagovať na rôzne situácie.


Zamestnávatelia si už postupne začínajú uvedomovať hodnotu týchto komunikačných zručností a začínajú investovať stále viac prostriedkov do rozvoja soft skills u svojich zamestnancov. Súčasťou firemných kultúr sa stavajú rôzne kurzy, školenia a workshopy na rozvoj kritického myslenia, komunikačných zručností ale taktiež aj kreativity a tímovej spolupráce.


Zamestnanci s dobre rozvinutými soft skills maju na trhu práce obrovskú výhodu pretože dokážu reagovať na rýchlo sa meniace podmienky a dynamické pracovné prostredie im nerobí žiaden problém.

 

 Soft skills

 

Na záver môžeme povedať, že pracovné prostredie budúcnosti bude do veľkej miery závislé od rôznych technológií a množstvo pracovných pozícií sa z fyzického prostredia úplne presunie do online sveta.

 

V nasledujúcich rokoch nás v rámci pracovného života čaká ešte mnoho zmien na ktoré si budeme musieť zvyknúť. S inováciami, pribúdajúcou flexibilitou a dôrazom na ľudské interakcie budú technológie a ľudský potenciál v perfektnej symbióze čo nám otvorí nespočetne veľa možností.  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis