do:
Eur / hod.

Za našim povolaním často stoja rodičia

Za našim povolaním často stoja rodičia

24.03.2018

Bez práce nie sú koláče. Vždy poslúchaj šéfa. Najmä nevytŕčaj z davu. Hádam nechceš robiť toto....Mohli by sme pokračovať ďalšími a ďalšími tvrdeniami, ktoré nám od malička vštepujú do našich hláv rodičia. Nie úmyselne. Nevedomky. Tak ako to počúvali od svojich rodičov. Po rokoch dospelosti sa tak často stáva, že robíme robotu, ktorú sme vlastne nikdy ani nechceli robiť. Len sme sa báli vzoprieť sa naordinovaných predpisom v našich hlavách.

Priemernosť sa neodpúšťa

V dnešnom svete plnom výkonov musí človek vynikať. Je  jedno v čom, ale musí byť výnimočný. Pracovať od rána do večera, mať veľa peňazí, značkové veci, drahé dovolenky. Rodičia zabezpečia svojim deťom milión krúžkov, aby sa nenudili alebo aby sa im nemuseli venovať, pretože aj tak nemajú čas. Kariérna poradkyňa zo spoločnosti Navigácia v povolaní Eva Uhríková vysvetľuje ako neustály spoločenský tlak ovplyvňuje rodičov a deti pri výbere ich ďalšieho povolania: „Rodičia sa snažia deťom s dobrým úmyslom pomôcť zorientovať sa vo svete práce, aby boli v budúcnosti úspešné, spokojné a šťastné. Často sa však stáva, že to „šťastie a úspech“ vidia zo svojho pohľadu a na základe svojich dovtedajších skúseností. Tento pohľad však nie vždy zodpovedá potrebám a túžbam dieťaťa. A keďže deti robia rozhodnutia o ďalšom štúdiu ešte v nezrelom veku a nevedia čo by ich naozaj bavilo, je na nich vyvíjaný veľký tlak. A pod týmto tlakom robia rozhodnutia, ktoré ovplyvnia ich budúci kariérny život.“

Nadradené a podradené profesie

Rodina lekárov, právnikov či umelcov. Každá rodina si nesie so sebou svoju povesť a hrdosť. Isté povolania zvyknú byť medzi našimi príbuznými viac preferované a naopak iné zatracované. „Tým, že rodičia chcú pre dieťa to najlepšie, vidia vo svojom živote profesie, v ktorých za ľahšiu prácu viac zarobia. Boli by radi, aby ich dieťa nemuselo pracovať manuálne, nech sa nezoderie a nech sedí pekne v teplúčku v kancelárii. Preto ho smerujú na všeobecné vzdelanie a ideálne na vysokú školu s tvrdením, že moje dieťa na to má. Vôbec ale pritom nezohľadňujú záujmy a osobnosť dieťaťa. Ono možno miluje praktickosť a konkrétnosť a vidí rado hmatateľné výsledky svojej činnosti, čo ho ťahá k technickému smeru“, dopĺňa Uhríková.

Ako pomôcť dieťaťu zorientovať sa pri výbere svojho budúceho povolania

Doprajme našim deťom lepšiu budúcnosť. Pomôžme im nájsť to čo ich baví a napĺňa a akým smerom by sa mohli posúvať. Venujme sa im v tejto oblasti už od základnej školy. Je to pritom veľmi jednoduché. „To čo potrebujeme je pozorovať a vnímať, aké je naše dieťa, aké má kvality, aké činnosti mu robia radosť. Neznamená to, že presne tým sa má aj v budúcnosti živiť, potrebujeme len zistiť aké aspekty ho na týchto činnostiach bavia. Činnosti, ktoré človek robí v jednotlivých životných obdobiach sa menia, ale ich aspekty a charakteristiky, ktoré nás tešia, zostávajú v týchto činnostiach nezmenené. Napríklad niekto v detstve rád hrá futbal, lebo má rád tvorbu stratégie hry. Povolaním asi nebude futbalista, ale vytváranie stratégie a taktiky ho naďalej budú napĺňať. Niekto sa zase rád vydáva na dobrodružné výlety. V dospelosti sa nestane dobrodruhom, no bude preferovať v práci zmeny a prekvapenia namiesto rutiny. Pri deťoch tak treba vnímať nielen to čo im ide dobre, ale aj to čo ich teší. V súčasnosti mladým ľuďom totiž omnoho viac záleží na zmysluplnosti práce ako v minulosti a v budúcnosti si dajú na tom ešte viac záležať“, predpovedá kariérna poradkyňa Eva Uhríková.

Začarovaný kruh môžeme prelomiť

Keď je človek spokojný sám so sebou, dokáže lepšie prijímať druhých a ľahšie sa postaviť aj prekážkam, ktoré mu život pripraví. To isté platí aj pri práci.  Ak sú rodičia spokojní v práci a robia to čo ich skutočne napĺňa a baví, lepšie dokážu podporiť aj svoje vlastné deti. Ak ste uviazli v povolaní, ktoré nie je pre Vás to pravé orechové a viac Vás demotivuje ako Vám dáva zmysel, spravte prvý krok ku kariérnej zmene. Existuje online sebakoučovací nástroj Worknavigator, ktorý Vám pomôže zorientovať sa vo Vašich hodnotách a prioritách. A odhalí Vám ako veľmi potrebujete kariérnu zmenu vo Vašom živote. Stačí kliknúť na www.worknavigator.sk   

 

Napísala Zuzana Majerčíková.  

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis