do:
Eur / hod.

Vhodné brigády pre stredoškolákov

Vhodné brigády pre stredoškolákov

23.06.2014

Získavať pracovné návyky by mal každý mladý človek, a to najlepšie už počas strednej školy. Keďže ale študent strednej školy nemal možnosť získať pracovné skúsenosti, návyky a ani potrebné zručnosti, nemôže hneď vykonávať akúkoľvek brigádu. Sú však aj rôzne typy brigád vhodné pre študenta strednej školy

Brigády pre stredoškoláka

Zamestnávateľ samozrejme vie, že stredoškolák ešte nemá skúsenosti a odborné zručnosti na tak vysokej úrovni, a preto prijíma študentov len na také pozície, ktoré skúsenosti a prax v takej miere nevyžadujú. Sú však aj brigády pre stredoškolákov, ktoré už prax a zručnosti vyžadujú. Ide o brigády, ktoré sú vhodné pre študentov stredných odborných škôl so zameraním, ktoré sa týka nejakej pracovnej pozície. Tí získavajú dostatočnú prax v ich odbore už počas štúdia a samotné štúdium je oveľa viac prakticky zamerané, ako napríklad štúdium na gymnáziu. Ide najmä o tieto brigádnické pozície:

Pri pozícií čašníka sú už vyžadované aj nejaké zručnosti získané napríklad povinnou školskou praxou, kde sa študenti oboznámia s etiketou (pravidlami) stolovania, obsluhy a tiež etikou nevyhnutnou pri práci v stravovacích zariadeniach. Rovnako praktické skúsenosti treba mať aj s prácou pomocného kuchára. Taktiež sú obyčajne získavané na povinnej praxi, príp. aj na praktických predmetoch vedených na strednej škole.

Práca animátora vyžaduje zručnosti, ktoré sa má možnosť naučiť každý stredoškolák (teda aj gymnazista), ide v prvom rade o komunikáciu, jazykové zručnosti – ovládanie cudzieho jazyka na pokročilej úrovni, je pri brigáde animátora samozrejmosťou.

Práca na pokladni od 18 rokov?

Stredoškolákov často zaujíma, či je možné pracovať s pokladňou v obchode skôr ako dovŕšia plnoletosť , t.j. vek 18 rokov. Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Dôležitú úlohu pri práci s pokladňou zohráva najmä dohoda o hmotnej zodpovednosti zamestnanca. Najčastejšie sa uzatvára práve so zamestnancami, ktorí majú prístup k pokladni alebo priamo s pokladňou pracujú. Týka sa ako zamestnancov v pracovnom pomere, tak aj pracujúcich na dohodu (mimo pracovného pomeru). Dôležitý je však najmä fakt, že zamestnávateľ môže uzavrieť túto dohodu len so zamestnancom, ktorý už dovŕšil vek 18 rokov.

Dohoda o hmotnej zodpovednosti zamestnanca je  dohoda, ktorá je základom na určenie zodpovedného pracovníka v prípade straty zverených hodnôt (najčastejšie peňazí). Treba si však dať pozor na to, že všeobecná zodpovednosť za škodu sa vzťahuje aj na študentov, ktorí ešte 18 rokov nedovŕšili.

Čo to znamená pre zamestnávateľa a zamestnanca? Asi toľko, že zákon nezakazuje zamestnávať študentov do 18 rokov pracujúcich na dohodu o brigádnickej práci študenta na prácu s pokladňou. Je však na zvážení zamestnávateľa, či zamestná neplnoletého brigádnika aj bez dohody o hmotnej zodpovednosti. Bežná prax však ukazuje, že veľká časť zamestnávateľov zamestnáva na pokladňu aj neplnoletých brigádnikov.

Stredoškoláci a (ne)povinná prax

Študenti stredných odborných škôl majú v rámci učebného plánu zahrnutú často aj povinnú prax. Povinná prax je výbornou možnosťou ako svoje poznatky využiť v konkrétnej spoločnosti. Študent tak získava ešte popri štúdiu pracovné návyky, zoznamuje sa s trhom práce a zároveň získava nové zručnosti a najmä prax, ktorú dnes tak veľmi vyžadujú zamestnávatelia už aj od študentov, ktorí sa uchádzajú o prácu a brigádu. Ak má stredoškolák možnosť prax absolvovať, nemal by ani chvíľu váhať, a to aj napriek tomu, že prax možno nebude nijak ohodnotená. Veľa mladých odradí práve tento fakt, a tak hľadajú radšej nejakú platenú brigádu. Niektoré stredné školy v odbore hotelierstvo ponúkajú svojim študentom napríklad aj absolvovanie barmanského kurzu. Brigáda barman je vhodná výhradne pre študentov s absolvovaním tohto kurzu.

V čase štúdia si ešte možno neuvedomí ako mu takáto prax počas školy môže pomôcť v budúcnosti nájsť si dobré zamestnanie, a to aj hneď po ukončení strednej školy. 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis