do:
Eur / hod.

Ako po škole nezostať na úrade práce? Časť 2.

Ako po škole nezostať na úrade práce? Časť 2.

16.10.2013

Pokračovanie prvej časti článku ako neskončiť na úrade práce po skončení štúdia. V prvej časti sme spomenuli niekoľko tipov, ako napríklad rozvoj osobnosti, samoštúdium a spomenuli sme aj brigády na získanie zručností a skúseností. V druhej časti sa budeme venovať hlavne získaniu praxe v odbore a rozvíjaniu kontaktov, či asertívnemu správaniu.

Prax a jazykové znalosti

S nevyhnutnou praxou sa stretnete pri veľkom počte pracovných ponúk. Každý zamestnávateľ si chce byť istý, že viete o danej práci čo najviac, že s ňou máte patričné skúsenosti. Práve tým, že si overí vašu prax, ho v tom usvedčíte.

 

Získať prax na danú pracovnú ponuku už počas štúdia je ťažké, ale nie nemožné.  Mnohým mladým ľuďom sa podarí zamestnať už počas štúdia na strednej škole a pri štúdiu na vysokej škole už majú niekoľkoročnú prax v odbore. Treba mať na to hlavne isté sebavedomie a odvahu vyskúšať to. Za vašu snahu a odvahu budete určite odmenení.

 

Ako prax je dnes už pri takmer každej pracovnej pozícií vyžadovaná aj znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka. Štúdium na strednej alebo vysokej škole vám umožní sa tento jazyk naučiť bezplatne. Mnohí však využívajú aj jazykové kurzy, aby ich úroveň cudzieho jazyka ešte zvýšili a boli tak pre zamestnávateľa ešte atraktívnejší.

 

Brigády v rámci odboru

S praxou blízko súvisí aj hľadanie brigády vo vašom odbore. Ak sa pre nejaký odbor rozhodnete, znamená to, že máte k tomu nejaký vzťah, ktorý vám pomáha štúdium rozvíjať. Mali by ste v tom pokračovať aj pri hľadaní brigády. Ak študujete napríklad informačné technológie, mali by ste vyhľadávať v prvom rade medzi brigádami v IT.

 

Ak sa vám podarí nájsť brigádu v odbore, bude to mať pre vás len samé pozitíva. V svojom životopise uvádzate ako svoje vzdelanie tak aj pracovné skúsenosti. Ak pracovné skúsenosti nadväzujú na získané vzdelanie, je to veľmi dobré znamenie pre personalistu, že máte o daný odbor a prácu skutočný záujem, že vás daná práca baví.

 

Rozvíjanie kontaktov

V dnešnom svete sa stále dôležitejšími stávajú kontakty.  Mať kontakty na tých správnych miestach a človek má vyhraté. Kontakty môžete získať pri brigádach, štúdiu, pri aktivitách, ktorým sa venujete alebo na rôznych vzdelávacích podujatiach a eventoch, na ktorých sa zúčastníte. Každý kontakt môže byť pre vás v istej chvíli dôležitý.

 

Rozvíjať sieť kontaktov je vec takmer prirodzená. Pri vašej práci sa takmer určite budete stretávať s rôznymi ľuďmi, rovnako aj pri štúdiu. Kontakty vám pribúdajú takmer rovnako ako vaše skúsenosti. Treba ich však vedieť nielen získať, ale aj udržiavať.

 

Asertivita

Veľmi dôležitá vlastnosť každého brigádnika, ktorú sme podrobne rozobrali už v článku o asertívnom správaní.  Človek, ktorý sa dokáže správať asertívne je pre spoločnosť veľmi prospešný, dokáže sa zdravo presadiť, nie je konfliktný a veľmi dobre spolupracuje so svojimi kolegami. Nie každý človek sa rodí asertívnym, ale tréningom môže asertívne správanie získať každý.

Výsledok

Výsledkom je osobnosť so zručnosťami, skúsenosťami a praxou v študovanom odbore, s výbornými kontaktmi, ktoré ho môžu priviesť k pracovnej pozícii po absolvovaní štúdia, príp. už počas neho. Takto skúsený mladý človek je typom osobnosti, ktorú vyhľadáva každý zamestnávateľ pre svoju spoločnosť.  Bude jej zaručene prínosom s jeho novými myšlienkami, odbornými skúsenosťami.  So svojim asertívnym správaním taktiež rýchlo zapadne do kolektívu.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis