do:
Eur / hod.

Dobrovoľníctvo: Rozhovor s odborníkmi

 
Dobrovoľníctvo: Rozhovor s odborníkmi

29.03.2016

Prinášame ti jedinečný rozhovor s osobami, ktoré sa rozhodli svoj život zasvätiť dobrovoľníctvu. Ponúka ti možnosť pozrieť sa na tento druh práce z rôznych uhlov pohľadu. Pýtali sme sa ľudí, ktorí pracujú v dobrovoľníctve- kedy a vďaka čomu sa dostali k dobrovoľníctvu, čo je ich najväčší motivátor a čo by odporúčali študentom, ktorí by sa chceli zapojiť do dobrovoľníckej práce.

Mária Horská
Koordinátorka dobrovoľníkov
Greenpeace

Prvýkrát to bolo ešte na gymnáziu, mala som 16 rokov a vyplnila dotazník dobrovoľníka na slovenskej stránke Greenpeace. Myslím, že som nad tým rozmýšľala už dosť dlho, no čo bol ten posledný podnet, na to si už naozaj nespomeniem :) . Počas vysokej školy som tiež dobrovoľníčila v medzinárodnej študentskej organizácii AEGEE a neskôr som absolvovala aj Európsku dobrovoľnícku službu (12 mesiacov).

Momentálne dobrovoľníčim len málokedy, keďže sa tomu naplno venujem v práci, potrebujem vo voľnom čase robiť niečo z úplne iného súdka, lebo by som hneď vyhorela. Napriek tomu chodím občas venčiť psíkov do útulku na Poliankach – to je aktivita, ktorá mi veľmi vyhovuje, lebo nie je časovo náročná, som na vzduchu, nemusím ju vykonávať pravidelne a nie je to práca s ľuďmi, teda presný opak toho, čomu sa venujem v práci. Takže je to skvelý psychický relax :)

Rozhodne sú to skúsenosti a kontakty, ktoré sa neskôr dajú využiť aj v práci, ale aj v osobnom živote. Samozrejme, závisí to od druhu vykonávanej dobrovoľníckej práce. Ja som si vďaka dobrovoľníctvu našla skvelú prácu, cestovala som do zahraničia (pred 10-15 rokmi to ešte nebolo také jednoduché a bežné ako teraz :) ), naučila som sa poriadne po anglicky a nemecky, spoznala som ľudí z rôznych kútov sveta, s ktorými som doteraz v kontakte. V neposlednom rade je to aj pocit, že robíte niečo, z čoho máte radosť a pocit, že to má zmysel.

 

Pavla Rabatinová
Prezidentka
AIESEC Comenius University

Ako dobrovoľníčka som začala pracovať hneď po nástupe na vysokú školu. Počas zápisu na univerzitu ma zaujala prezentácia AIESEC a rozhodla som sa prihlásiť. Úspešne som absolvovala výberový proces a v organizácii som už 3 a pol roka.
Ako dobrovoľník som získala veľa praktických skúseností tým, že som zmysluplne využila čas a mohla sa sebarealizovať na projektoch, ktoré menia Slovensko k lepšiemu. Najcennejšie sú pre mňa momenty, keď vidím, že moja snaha mala pozitívny dopad na moje okolie. Taktiež som spoznala veľa skvelých ľudí s podobnými hodnotami ako mám ja a to nie len zo Slovenska a vytvorila s nimi hodnotné priateľstvá.
Odkaz študentom: taktiež som začala s dobrovoľníctvom ako študentka. Dobrovoľníctvo je skvelá príležitosť na získanie praktických skúseností, prostredníctvom ktorej sa môžeme aktívne zúčastňovať na zlepšovaní podmienok na Slovensku. Ak nie teraz, tak kedy? :)

 

Erika Szaboóvá
Junior Ambasádor pre školské programy
UNICEF

Hľadala som možnosť, ako zmysluplne využiť voľný čas. A že to nakoniec bolo spojené s deťmi, bol príjemný bonus :).
Neustály kontakt s ľuďmi z rôznych prostredí, s rôznymi názormi na svet okolo nás. Zároveň aj pozitívna spätná väzba od tých, s ktorými spolupracujem - od učiteľov, učiteliek, detí.
Dobrovoľník sa naučí organizovať si čas, selektovať informácie a aktívne ich vyhľadávať. Získa veľké množstvo skúseností, ktoré bude môcť využiť vo svojom ďalšom profesijnom živote a množstvo kontaktov, vďaka ktorým bude rásť odborne, ale aj ľudsky.


Ing. Ondrej Mäsiar, PhD.
spoluzakladateľ a predseda predsedníctva
Mladiinfo Slovensko

Mal som motiváciu vidieť novú krajinu, zlepšiť sa v angličtine a robiť niečo užitočné. Rozhodol som sa pre program EÚ Európska dobrovoľnícka služba v Macedónsku. Bolo to veľmi dobré rozhodnutie, veľmi veľa som sa naučil.
Prečo začať ako dobrovoľník: spoznáš sám seba, niekomu pomôžeš a v konečnom dôsledku pomáhaš sám sebe. Vyskúšaj a uvidíš.

 

 

Doteraz sme sa venovali tejto téme z pohľadu pracovníkov, ktorí ti môžu poslúžiť ako inšpirácia, kam to dokážeš vďaka dobrovoľníckej práci „dotiahnuť“. Ak však stále váhaš, či je dobrá voľba začať s dobrovoľníctvom, prečítaj si motivačný príbeh našej respondentky. Júlia má čerstvé a pútavé skúsenosti s dobrovoľníctvom.

 

Júlia Blanárová
dobrovoľníčka, projektová manažérka
Mladiinfo Slovensko


Keď som začala chodiť na vysokú školu, zaujímala som sa o rôzne mimoškolské aktivity. Vyskúšala som viaceré. Postupom času som sa vďaka spolužiakovi dozvedela o organizácii Mladiinfo, ktorej úlohou je informovanie potenciálnych dobrovoľníkov, ich vysielanie do zahraničia a ich prijímanie zo zahraničia. Táto organizácia a jej činnosť ma veľmi zaujali a mala som to šťastie, že práve hľadali dobrovoľníkov do nového projektu, aplikovala som a bola som vybratá.

Veľmi rada sa učím nové zaujímavé veci a rozvíjam sa v nových oblastiach. Zároveň sa rada obkolesujem inšpiratívnymi ľuďmi , so zaujímavými príbehmi. Čo ma najviac motivuje sú ľudia, s ktorými sa stretávam pri vykonávaní dobrovoľníctva.

Dobrovoľníctvo je skvelá príležitosť ako cestovať a naučiť sa nové jazyky, pričom je možné spoznať rôzne kultúry. Veľkým prínosom sú nenahraditeľné skúsenosti , pri ktorých človek spozná samého seba. Zároveň je tu skutočnosť, že človek ktorý vykonal EDS (európsku dobrovoľnícku službu) má väčšiu pravdepodobnosť získať prácu vďaka praktickým skúsenostiam, ktoré nadobudol. Najväčším prínosom pre mňa sú získané skúsenosti, zručnosti a poznanie zaujímavých ľudí.

 

Ak ešte stále premýšľaš nad tým, aké sú prínosy dobrovoľníctva v tvojej kariére, prečítaj si náš článok "Veľké plus v životopise á la dobrovoľnícka práca".

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis