do:
Eur / hod.

Dušan Plichta z Power Coffee: Ak chceš prax, tak si ju vytvor

 
Dušan Plichta z Power Coffee: Ak chceš prax, tak si ju vytvor

04.02.2015

Tento mladík rozhodne nemá strach z podnikania, hoci podnikateľské prostredie na Slovensku momentálne nemá ustlané na ružiach. Bývalý folklorista po ročnom študijnom pobyte v Austrálii a návšteve mnohých ďalších krajín, zúročuje získané vedomosti a skúsenosti a už vyše roka sa venuje vlastnému projektu pod značkou Power Coffee - prvá bezchybná BIO káva na Slovensku. Píše svoj blogje profesionálnym trénerom zdravej výživy. Prinášame vám rozhovor s Dušanom Plichtom.    

Aké boli tvoje začiatky? Vyskúšal si popri strednej, či vysokej škole aj nejaké brigády? O čo išlo a čo ti brigády dali? Máš nejaký vtipný zážitok z tohto obdobia?

Moje začiatky sa točili najmä okolo tanečných brigád. Tancoval som vo folklórnom súbore Zemplín a počas celej vysokej školy v Lúčnici. Takto som mal už napríklad v 15 rokoch možnosť cestovať na mesiac do Mexika a zažiť za 30 dní neuveriteľných 38 vystúpení. Celkovo by som to však nenazval asi brigádou, pretože keď treba pri tanci trénovať a drieť, tak to pre mňa bolo prirodzené. Odmenu som získaval cez zážitky, cestovanie a občas aj nejaký ten finančný kšeftík, ak sa išlo tancovať na ples, alebo nejak tak. Vtipných zážitkov bolo až až, ale o to tu až tak nejde, lebo keď sa človek pozrie späť tak zistí, že je vďačný skôr za skúsenosti a to, čo sa vďaka rôznym situáciám naučil. Aj vďaka tomu je moja miera strachu asi trochu posunutá a som schopný sám podnikať.


Vyštudoval si Fakultu managementu UK. Čo ti dali roky štúdia na tejto škole? Stíhal si sa aj niečomu popri štúdiu venovať?

Ako som už spomenul, tak som sa počas vysokej školy dosť intenzívne venoval Lúčnici, no zároveň som bol aj celkom serióznym a poctivým študentom. Zaujímal ma marketing, business a hlavne inovácie a ich prechod na trh. V rámci možností na Slovensku som rád, že som sa dostal práve na Fakultu managementu, ktorá v študentoch nezabíja kreatívny potenciál a poskytuje dostatok priestoru na rozvoj a prvé pracovné skúsenosti. Dokonca poznám aj pár ľudí, ktorí začali podnikať a aj keď im prvý nápad nevyšiel, tak sú teraz úspešní a dokonca mnoho z nich dosiahlo aj vysokú mieru sebarealizácie. Čo sa týka stíhania a nestíhania, tak poviem asi toľko, že všetko je otázka vnútornej motivácie a neustáleho zlepšovania efektivity a šikovného plánovania. Stíhaš všetko čo chceš, pokiaľ to máš v hlave jasné a nezabíjaš čas blbosťami.

Vysokú školu si dokončil v podstate len pred pár rokmi, takže vieš celkom zhodnotiť aké možnosti majú momentálne študenti, čo sa týka zamestnania popri vysokej škole. Myslíš, že ak sa človek snaží, môže si nájsť slušné zamestnanie aj počas štúdia alebo to je vážne problém?

Nezamestnanosť nie je otázka ekonomiky, ale vzdelania a nastavenia mysle. Možností je neúrekom, len čim ďalej tým viac je neúrekom aj lenivých študentov, ktorí sa len sťažujú, že to u nás nefunguje a že sa v škole nestretajú s praxou. Realita je však podľa mňa taká, že ak chceš prax, tak si ju vytvor. Začni od nuly, realizuj aj malý nápad a skúšaj ako reaguje trh. Vďaka internetu, majú študenti oveľa lepšie možnosti realizácie a podnikania s minimálnymi nákladmi. A potom už nebudeme musieť riešiť slušné a neslušné zamestnania...Každé zamestnanie, ktoré je na ceste realizácie tvojej vízie je na niečo dobré, len si to treba vedieť vyhodnotiť a pracovať aj so svojou vnútornou motiváciou a víziou. Keď to mám teda zhrnúť, tak problém ani nie je asi v nedostatku práce, ale v slabej motivácii a nejasnej definícii vlastnej vízie.


Máš nejaký tip ako ísť na to, ako si hľadať prácu (brigádu) popri škole? Ako to bolo u teba?

Ako prvé by som si definoval jasne, čo je moja vízia a čo ma napĺňa. Nesústredil by som sa na peniaze, ale na osobný rast a získavanie skúseností...Pozor! Nie takých ktoré majú akože dobre vyzerať v životopise, ale skôr takých, ktoré bolia a stoja námahu. Nič nie je zadarmo, a tak aj keď si chcete splniť sen a precestovať celý Nový Zéland, tak vás to stojí prípravu, zarobenie potrebných financií a obetu. Aj preto odporúčam definovať si priority a byť k sebe úprimný v tom, čo ste ochotní obetovať pre budúce víťazstvá... Ak by som mal zmeniť svoj prístup z minulosti, tak by som veľmi skoro hľadal nejakého parťáka dobrodruha, s ktorým by som vymýšľal podnikateľské nápady a bojoval za ich úspešnú realizáciu.


Vieme o tebe, že jeden rok si strávil štúdiom v Austrálii. Ako sa ti podarilo tam dostať a čo si si priniesol z tohto pobytu?

Dostal som sa tam lietadlom a priniesol som si klobúk z kengurej kože a zážitky, na ktoré do konca života asi nezabudnem. Možno to vyznie zvláštne, ale Austrália bola takou previerkou predierania sa a začiatku od nuly v cudzej krajine. Zároveň som tam mal veľa času na čítanie, myslenie a formovanie môjho záujmu a znalostí zo sveta kávy, gastronómie a optimálnej výživy. Stále to hovorím, že Austrália je krajina Welness & Fitness.


Už viac ako rok píšeš svoj blog o káve a zdravej výžive. Prečo práve káva a zdravá výživa? Ide to vôbec spolu dokopy? Kde čerpáš všetky informácie, ktoré na blogu publikuješ?

Jasné, že to ide dokopy! Ale súhlasím s tým, že káva je v našej kultúre spájaná skôr s akousi neresťou.  Vlastne to bola aj problém, ktorý som chcel riešiť, pretože kávu milujem a viem aké benefity z nej získavam. Samozrejme pokiaľ je kvalitná a bezchybná. Informácie čerpám z hlavy, neustáleho bádania a vlastného výskumu. Často ma hnevá, že ľudia uveria nepodloženým argumentom a rôznym marketingovým čačkám a prehláseniam bez toho, aby sa hlbšie zamysleli. Pri tom, čo robím, je mojou hlavnou úlohou edukovať, a pozitívne inšpirovať ľudí k zmene. Keď si totiž uvedomelý v tom čo ješ a ako sa staráš o svoj hardware, tak potom aj software naberá na obrátkach a vylepšených verziách teba samého. Takto by sme sa mali snažiť neustále stať tou najlepšou verziou samých seba.


Čo je Power Coffee?

Power Coffee je prvá bezchybná BIO káva na Slovensku. Táto káva spĺňa všetky náročné kritéria kvality, tak, že o nej môžeme prehlásiť, že je zdrojom čistej energie. Viac detailných informácii nájdete na webe, avšak celkovo ide v mojom portfóliu súčasných a pripravovaných produktov a to, že musia byť top kvality a už aj v malom množstve prinášajú vysoký efekt. Celkovo si ich vlastne navrhujem pre vlastnú spotrebu. Zároveň treba povedať, že tieto produkty asi nie sú pre bežné masy ľudí s priemernými návykmi v životospráve a s malými ambíciami. Naše produkty sú určené ľuďom, ktorým záleží na svojom rozvoji a schopnosti realizovať svoj potenciál na 100%.


Kde vidíš Power Coffee o pár rokov? Na čom momentálne pracuješ?

Power Coffee je cool firmou, ktorá pomáha ľuďom realizovať svoj plný potenciál prostredníctvom špeciálnych produktov, ktoré spájajú gastronómiu a zdravú stimuláciu. Zároveň aj edukujeme našich fanúšikov tak, aby si boli schopní „hacknúť“ svoju životosprávu a získať tak skutočnú konkurenčnú výhodu. Či už ide o fyzickú aktivitu, alebo práve o mentálnu výkonnosť. Momentálne pracujeme na rozširovaní portfólia o MCT tuky, špičkovú tmavú čokoládu a unikátny „insect“ proteín.Momentálne funguješ len v rámci Slovenska? Máš ambície rozšíriť pôsobenie aj do zahraničia?

Už teraz posielame kávu do Ameriky, či UK. I keď sú to len začiatky, vidíme tu veľký potenciál pre export, pričom rokujeme s odberateľmi z Fínska, či Dánska. Krajín, kde si kvalitu potravín a ich priaznivý vplyv na výkon, vážia oveľa viac ako ľudia v strednej Európe.


Čomu všetkému sa momentálne venuješ a ako asi vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Zostáva ti čas na nejaké záľuby?

Venujem sa 2 hlavným líniám. Výživovému poradenstvu a tvorbe blogu, kde sa snažím zabezpečiť čo najlepší edukatívny obsah pre mojich fanúšikov. Druhou líniou je rozvoj značky POWER COFFEE , kde som zakladateľom a CEO. Rast presiahol naše očakávania, a tak mám veru čo robiť. Čo sa týka voľného času, tak na ten zase nadám dopustiť! Naozaj sa ho snažím plánovať a i keď bežne pracujem v sobotu doobeda , alebo v nedeľu večer, tak nemám problém zobrať sa hrať hokej aj na pol dňa, ak to stojí za to. Osobne milujem šport a prírodu, kde naberám novú energiu a mnohé inšpirácie. Asi nie je veľa ľudí, ktorí lyžujú a na lanovke čítajú z mobilu knihy, alebo počúvajú rôzne vzdelávacie podcasty. Celkovo som pri mojom type osobnosti prišiel na zaujímavý fakt, a to, že mi to myslí oveľa lepšie v pohybe...

Čo by si odkázal alebo odporučil mladým ľuďom, ktorí uvažujú nad založením vlastného podnikania? Oplatí sa ísť do toho?

Čo ťa nezabije, to ťa posilní ! Začnite si klásť iné otázky a skoro prídete na to, že vlastne niet na čo čakať. Osobne odporúčam knihy a blog Setha Godina, ktorého filozofia meniacej sa ekonomiky zatiaľ úplne zapadá do toho, čo zažívam. Študenti, prosím fakt nečakajte! Svet čaká na vaše nápady! Na ich realizáciu a momentálne je väčšie riziko čakať ako skúšať. Tých dní tu na zemi nemáme až toľko...


Blog Dušana Plichtu
o káve a zdravej výžive - http://dusanplichta.com/

Stránka Power Coffeewww.powercoffee.sk

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis