do:
Eur / hod.

Natália Hatalová: Práca v umení je rovnako stabilná ako počasie

 
Natália Hatalová: Práca v umení je rovnako stabilná ako počasie

11.07.2016

Byť hercom či spevákom je detským snom mnohých mladých ľudí. Práca v umeleckej brandži je neistá, no o to viac vzrušujúca. Koľko práce stojí za tým, aby si si herectvom mohol naozaj zarábať? 

Pri mene Natália Hatalová sa ti pravdepodobne vynorí SuperStar. Spevácka šou už dávno skončila, no Naty na sebe pracuje ďalej. Mohol si ju vidieť hneď niekoľkých slovenských a českých muzikáloch, často pracuje s režisérom Jánom Ďurovčíkom. Pripravuje aj niekoľko spoluprác a nových piesní. Ide si za svojim snom a určite sa nechystá prestať.

 

Hudba je tvojim snom už od malička, no zarábať ti začala asi až neskôr. Mala si počas strednej či vysokej školy nejaké brigády? Spomenieš si na tú prvú? Týkala sa aspoň okrajovo umenia alebo to bolo niečo úplne iné?

Nikdy som sa brigádam nebránila. Vždy som si chcela nejakú vyskúšať, pretože si myslím, že je to celkom príjemná skúsenosť, človek si niečo privyrobí a ešte aj spozná nových ľudí. Asi najväčším problémom v prípade, že by som si aj nejakú brigádu hľadala bol čas. Na umeleckých školách sú praktické hodiny tanca, spevu a herectva v podstate od rána do večera. Príklad ráno máte dve, tri hodiny tanca, potom hodina voľna, individuálna hodina spevu, hodina voľna a od 15:00-19:30 herectvo. S tým, že rozvrh je, samozrejme, každý deň iný. Jediná možňosť pravidelnej brigády bola možno počas prázdnin. Na strednej škole som pracovala ako praktikantka, neskôr vedúca v detskom tábore Chachaland. Bol to tábor, kde sme mali vlastnú televíziu, rádio, tanečné, muzikálové a športové krúžky... Každé dieťa jednoducho našlo to, v čom sa cítilo najlepšie, a súčasne sa aj niečo naučilo. Mala som na starosti muzikálový krúžok, v rámci večerných programov som spievala a moderovala, pomáhala s prípravami. Táto práca - brigáda ma veľmi bavila a rada na to spomínam. S niektorými deckami sa stretávam aj dnes, kedže sme kolegovia v divadle a spoločne sa smejeme na tom, ako to všetko letí.

 

Počas štúdia na Jamu sme spolu so spolužiakmi zabávali ľudí na firemných akciách ako animátori. Alebo ma nafarbili na ružovo a ja som sa stala sochou. Bolo veľmi zábavne sledovať reakcie ľudí.:-) Každá jedna skúsenosť sa stala pre mňa vzácnou, pretože som si mohla vyskúšať to, čo už nikdy nezažijem.

 

Máš za sebou konzervatórium a Janáčkovu akademiu muzických umení v Brne. Išla si teda bezvýhradne po spievaní a hraní. Ako na to reagovalo tvoje okolie? Podporovali ťa alebo odhovárali od umeleckých smerov?

Ako ste už predtým spomínali, odmalička som si vysnívala kariéru v umení. Mala som absolútnu podporu a slobodu pracovať na sebe a posúvať sa. Rodina stála vždy pri mne a rešpektovala moje rozhodnutia.

 

Existoval u teba plán B? Čo by si robila, keby hudba nevyšla?

Hudbe som sa venovala skôr ako divadlu. Tá bola so mnou už odmalička. Niečo tak prirodzené ako keď sa naučíte chodiť. Možno hneď potom, ako som sa chodiť naučila, začala som si pohmkávať...z toho sa nakoniec vyvinul spev. Práca v umení je rovnako stabilná ako počasie. Umelec na voľnej nohe každú sezónu vyhľadáva príležitosti, nové možnosti...Niekedy sa v kuse pol roka nezastavíte a ptm keď sa zastavíte, máte pocit, že stagnujete. Pretože celý život robím len túto prácu, nič iné by ma nenapĺňalo viac. V prípade, že by som z akéhokoľvek dôvodu potrebovala plán B, asi by som začala učiť.

 

Okrem spievania sa venuješ muzikálom. Mohli sme ťa vidieť v Čajočkách, Atlantíde či najnovšom muzikáli Mačky. Okrem toho si účinkovala aj v Čechách. Sú práve muzikály pre teba to pravé? Chystáš sa na ďalšie konkurzy? Boli muzikály to, čo si stále chcela alebo si ťa to našlo samo?

Muzikálom som sa začala venovať až po strednej škole. Dostala som príležitosť v muzikáli Čajočky, súčasne ma prijali na Jamu - odbor muzikálové herectvo. Od tej chvíľe som si muzikál zamilovala. Za každú jednu príležitosť som veľmi vďačná. V divadle som stretla neskutočne veľa talentovaných, skvelých ľudí, ktorí ma veľa naučili.

 

Čo ťa momentálne zamestnáva?  Môžeme od teba v blízkej budúcnosti čakať novú hudbu?

Mám momentálne rozrobených pomerne dosť spoluprác...Tiež na jeseň vyjde moja nová pesnička, pracujem na klipe. Dlhšiu dobu som žiadnu pesničku nedala von, tak na tom chcem trošku popracovať, aby tých piesní bolo v najbližšom roku viac.

 

Je tvoj súčasný život taký, aký si si ho predstavovala? Naplnila hudobná kariéra očakávania alebo na tom stále pracuješ?

Sú veci, ktoré som si vysnívala a stále neprišli. Ale netrápim sa tým, jednoducho robím to, čo milujem a budem sa tomu venovať, pokiaľ to bude možné. Nie je dôležitý cieľ, ale cesta...Mám rada prekážky, zocelia a posúvajú ďalej...Vďaka tomu mám možnosť posúvať svoje sny bližšie k cieľu.

 


 

Nakoniec, chcela by si niečo odkázať našim brigádnikom?

Nech v živote prijímajú nové výzvy a nové príležitosti. Každá jedna možnosť práce alebo brigády prináša pokoru, ktorú zúročia v budúcnosti v akejkoľvek profesii. Je to vývoj osobnosti, odvaha spoznať nové veci, naučiť sa tímovej práci, ale čo je tiež nemenej podstatné, zarobiť si.

 

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a prajeme veľa úspechov.

 

zdroj fotiek:

súkromný archív Natálii Hatalovej

autor: Lenka Filipeje

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis