do:
Eur / hod.

Peter Cmorik: Chcel som byť súčasťou kapely ako muzikant, nie líder

 
Peter Cmorik: Chcel som byť súčasťou kapely ako muzikant, nie líder

19.07.2016

Nevzali ťa na VŠMU? Ani Peťa a predsa je jeho hudba všetkým známa.

Vďaka SuperStar sme spoznali mnoho veľkých talentov. Výherca druhej série, Peter Cmorik, z tieňa speváckej súťaže už dávno vystúpil. Je mnohonásobným výhercom Slávika,  jeho piesne a charakteristický hlas poznajú skoro všetci. Okrem toho si ho volajú do slovenských a českých muzikálov. Aké práce a brigády si odskákal v čase, keď si o ňom ešte nevedel?
 
Zarábať na seba spievaním a hudbou bolo vašim snom už od malička. No aké boli vaše prvé pracovné skúsenosti? Spomeniete si na svoju prvú brigádu? Ako ste utratili prvú výplatu?

Moja prvá brigáda bola keď som skončil strednú školu a robil som čašníka u nás v Krtíši cez leto, nevedel som nič o tej práci a spomínam si, že to bolo dosť náročné, vysoké tempo, nevedel som si zapamätať objednávky prvý týždeň, chýbala mi zručnosť a prehľad, ale potom sa to už zlepšovalo. Za tie peniaze som si kúpil značkové tenisky a mal som ich veľmi rád, možno aj preto, že som si na ne zarobil sám. Potom som ešte príležitostne brigádoval v papierňach či kopal profesorovi na záhrade bazén. Našťastie hranie s kapelami mi zaistilo vždy nejaký príjem, aby som nemusel brigádovať.

 

Napriek hudobným snom ste šli študovať na Univerzitu Mateja Bela učiteľstvo. Bol to pre vás prijateľný plán B? Bavilo vás učiť? Nechceli ste skúsiť, napríklad, VŠMU a odcestovať do hlavného mesta? 

Chcel som študovať kompozíciu, ale moje znalosti v komponovaní vážnej hudby asi neboli dostatočné, preto ma na VŠMU neprijali. :) V správe o neprijatí mi núkali alternatívu ísť študovať učiteľský smer a ja som chcel študovať hudbu. UMB mi to umožnila, tak som ponuku prijal. Som z učiteľskej rodiny, takže som sa stal kolegom mojej maminy, bolo mi to dosť prirodzené, i keď neviem či som bol úplne dobrým pedagógom. Skôr to vyzeralo na kamarátsky vzťah so žiakmi.

 

V roku 2006 prišla Superstar, ktorá vás vytrhla z role učiteľa a priniesla nové možnosti. Ako na to reagovalo vaše okolie? Podporovali vás alebo mali obavy a radšej by vás mali doma? 

Nikto sa o mňa až tak nebál, veď som sa akurát vrátil z pol roka trvajúceho hrania v Japonsku. :) V tej dobe som sa už poznal s Jurajom Kupcom a pesnička Dážď už bola na svete. Začali sme spolupracovať a to, že idem do Superstar som si vymyslel, aby tá moja prezentácia bola jednoduchšia. Chcel som sa len dostať do povedomia, nečakali sme, že sa to až tak dobre podarí. :)))

 

Okrem spievania a skladania sa venujete herectvu. V ostravskom spracovaní muzikálu Jesus Christ Superstar vás obsadili do hlavnej úlohy a podľa všetkého sa vám darí výborne. Bolo herectvo vašim tajným snom? Alebo to prišlo samo a prirodzene? Pôjdete na konkurz do muzikálu aj nabudúce? 

Pamätám si ako som bol v divadle Nová scéna na muzikáli Evanjelium o Márii, kde hral Palo Habera Ježiša… Bolo to nejak v 90-tych rokoch, veľmi sa mi to páčilo a keď som dostal ponuku do prvého muzikálu Traja Mušketieri v roku 2007, neodolal som. Odvtedy ma príležitostne pozývajú hrať do muzikálov, kde sa žiada rockový vysoký hlas. Zatiaľ sa mi podarilo hrať v Krysařovi, v Rómeo a Júlia a teraz v Jesus Christ Superstar. Mám rád atmosféru divadla, úlohy, ktoré dostávam, mi vždy sedia, veď preto ma do nich volajú. :) Ale hrať svoju hudbu sám za seba s kapelou je predsa pre mňa to najlepšie, tam sa cítim doma.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=HgFinR1gH3w
 

Je váš súčasný život taký, aký ste si ho predstavovali? Naplnila hudobná kariéra vaše očakávania? Nemali ste niekedy chuť vrátiť sa k práci učiteľa?

Ja ani neviem, či som si predstavoval nejako tento hudobnícky život. Je zvláštne, že som vždy chcel byť súčasťou nejakej kapely ako muzikant, nie ako líder. To je oveľa jednoduchšie. Ako líder nesiete všetku zodpovednosť na svojich pleciach vlastne za všetkých. Ale milujem chvíle na javisku s mojimi chalanmi, cestovanie a všetko okolo toho, je to veľká zábava. :)

 

Je rozhodnutie, ktoré ľutujete? Niečo, čo by ste v súčasnosti urobili inak?

Je veľa vecí, ktoré by človek spravil inak odstupom času, ale život plynie a človek sa rozhoduje v tej chvíli s pocitom a vedomosťami a skúsenosťami s akými práve disponuje… Neviem, či existujú správne rozhodnutia, všetko nás niekam posúva, aj chyby. :)

Nakoniec, chceli by ste niečo odkázať našim brigádnikom?
Dostal som priestor, tak ho využijem, i keď nerád rozdávam nejaké múdra. Prvé čo mi napadlo, že treba pracovať poctivo. Potom má človek pevnú pôdu pod nohami, keď príde nejaká zapeklitá situácia. O poctivú prácu sa stále dá oprieť… Tak krásne leto a všetkým vám želám veľa dobrých skúseností na brigádach.
 
Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa ďalších úspešných piesní.
  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis