do:
Eur / hod.

Aké sú povinnosti absolventa

Mladý človek, ktorý práve ukončil štúdium, sa pokladá za absolventa. Stráca štatút študenta a s tým aj niektoré jeho práva a úľavy. Naopak vznikajú mu podľa zákona nové povinnosti. Iné podmienky platia pre absolventov strednej a iné pre absolventov vysokej školy.

Absolventi strednej školy

Prvým rozdielom pri absolventovi strednej školy, že po ukončení, t.j. úspešnom vykonaní maturitných skúšok má ešte nárok na prázdniny. Keďže školský rok oficiálne končí až 31.augusta., do tohto dátumu absolventovi ešte štát hradí poistné na zdravotné poistenie.

Ak hneď po maturite nastúpi do zamestnania, zamestnávateľ je povinný prihlásiť tohto zamestnanca do zdravotnej a Sociálnej poisťovne (neberie sa do úvahy dátum 31.august.).

Absolventovi strednej školy, ktorý nenastúpil do zamestnania a ani nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, vzniká povinnosť prihlásiť sa na úrade práce, a to do 7. septembra (v mesiacoch júl a august ešte majú rodičia absolventa právo na detské prídavky).

Ak sa po tomto čase absolvent nezamestná,  nemá žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni, ale má právo sa dobrovoľne poistiť nemocensky, dôchodkovo a v nezamestnanosti.

Absolventi vysokej školy

Základným rozdielom je fakt, že absolvent vysokej školy stráca štatút študenta dňom skončenia štúdia – deň kedy splnil poslednú podmienku pre riadne ukončenie štúdia, t.j. spravidla dňom úspešného zvládnutia štátnej skúšky (pozor, nie dňom promócie!). V prípade, že sa absolvent vysokej školy nezamestná hneď na druhý deň a do siedmich dní sa eviduje na úrade práce, štát za neho platí poistné za zdravotné poistenie (štát neplatí poistenie ak už ukončil jednu vysokú školu ani v prípade, že sa prihlási na ďalšiu vysokú školu). Ak zostáva absolvent nezamestnaný, nevzniká mu žiadna povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Má právo na dobrovoľné dôchodkové, nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Pre oboch absolventov (strednej aj vysokej školy) platí, že ak sa neprihlásia na úrade práce, sú povinní odo dňa ukončenia štúdia, platiť  zdravotné poistenie ako samoplatcovia.

Do ôsmich dní od ukončenia štúdia musí túto situáciu absolvent oznámiť  zdravotnej poisťovni, a to prostredníctvom tlačiva Oznámenie poistenca / platiteľa o zmenách. Dané tlačivo je potrebné zaniesť na pobočku zdravotnej poisťovne alebo ho zaslať poštou.

V prípade, že sa absolvent eviduje na úrade práce, štát za neho platí zdravotné poistenie (rodičia už nedostávajú prídavky). Absolventovi vzniká po evidencii na úrade práce povinnosť reagovať na ponuky zamestnávateľov a aktívne hľadať zamestnanie, čo dokladujú pri návšteve úradu práce (v pravidelných intervaloch). Okrem povinností, však vznikajú evidovaným absolventom aj práva, a to napríklad právo na príspevok na absolventskú prax, príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, vzdelávanie, či poradenské služby. Podrobné informácie  ti poskytnú zamestnanci úradu práce.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis