do:
Eur / hod.

Práca na skrátený úväzok

 Čo je to skrátený úväzok

Skrátený úväzok je obyčajne práca na trvalý pracovný pomer na rozdiel napríklad od dohody o brigádnickej práci študenta, ktorá je mimopracovným pomerom. Skrátený úväzok má viaceré zamestnanecké a sociálne výhody, ktoré pri práci na dohodu nie sú. Samozrejme aj práca na skrátený úväzok má nejaké negatívne aspekty, ktoré môžu ľuďom prekážať. Je len na zvážení každého človeka, ktoré z výhod a nevýhod sú pre neho dôležité a podľa nich sa rozhodne prijať prácu na skrátený úväzok alebo prácu na dohodu. Je treba dodať že aj brigády sa pripodobňujú stále viac trvalému pracovnému pomeru, a to rôznymi úpravami a novelami zákonníka práce. Jednou z nich bolo napríklad aj zavedenie odvodov z dohôd.

 

Podľa zákonníka práce  môže zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť iný, kratší pracovný čas ako je bežný týždenný pracovný čas. Tým pádom zamestnanec odpracuje denne menej, no zároveň je stále zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Zákonníkom je taktiež upravené, že takýto zamestnanec nemá byť zvýhodnený ani znevýhodnený oproti zamestnancovi, ktorý má rovnaký pracovný pomer ako iný zamestnanec u toho istého zamestnávateľa.

Čo sa týka Slovenska práca na skrátený úväzok nie je tak bežná ako je tomu v iných krajinách EÚ. Zamestnaných na skrátený úväzok je len okolo 4% všetkých zamestnaných ľudí. Je to neporovnateľné napr. s Holandskom kde je takto zamestnaných okolo 50% zo všetkých pracujúcich. Práca na skrátený úväzok je typická najmä pre ženy, ktorým tak popri práci zostáva viac času na starostlivosť o deti a domácnosť. Okrem žien ju často využívajú aj študenti, ktorí ešte nemajú možnosť pracovať na plný úväzok kvôli študijným povinnostiam. Flexibilná práca pre nich znamená možnosť venovať sa okrem štúdia a práci tiež iným aktivitám a záľubám.


Dôvod prečo možnosť skráteného úväzku využíva tak málo Slovákov a Sloveniek je v podstate jednoznačný. Sú ním nízke mzdy a často až nemožnosť uživiť seba a svoju rodinu pri práci na skrátený úväzok. Nie je náhoda, že práve v ekonomicky vyspelejších krajinách s vysokou priemernou mzdou je niekoľkonásobne viac ľudí zamestnaných na skrátený úväzok.

Možnosť zamestnania na skrátený pracovný úväzok zamestnávateľ obyčajne uverejní už v pracovnej ponuke, príp. upovedomí uchádzača na pracovnom pohovore, že je aj takáto možnosť. Aj sám zamestnanec môže túto možnosť navrhnúť, potom je už len na zvážení zamestnávateľa či príjme aj túto možnosť, resp. ako bude pracovný úväzok skrátený. Najbežnejší spomedzi skrátených úväzkov je polovičný pracovný úväzok alebo 3/4 pracovný úväzok.


Mzda zamestnanca pracujúceho na skrátený úväzok

 Zamestnanecovi na skrátený úväzok sa vypláca mzda, ktorá je pomernou časťou riadnej mesačnej mzdy (pri plnom pracovnom úväzku) .Okrem toho mzda nie je nijak inak upravovaná, t.j. navyšovaná alebo znižovaná. Konkrétny príklad vyplácania mzdy zamestnancom pracujúcim na skrátený úväzok je uvedený nižšie. Rovnako pomerovo platí aj stanovenie minimálnej mzdy pri skrátenom pracovnom úväzku. Keďže minimálna mzda v roku 2014 je 352 EUR, pri polovičnom pracovnom úväzku je minimálna mzda 176 EUR.

Výhody práce na skrátený úväzok

 • kratšia pracovná doba

 • sociálne výhody

 • zamestnanecké výhody (nárok na dovolenku, stravovanie, náhradu mzdy pri prekážkach v práci)

 • možnosť mať 2 rôzne práce súčasne 

Nevýhody skráteného pracovného úväzku

 • nižší zárobok

 • slabšia referencia do životopisu (menej odpracovaného času)

Príklad práce na skrátený úväzok

Spoločnosť zamestnáva troch zamestnancov, ktorí všetci pracujú na trvalý pracovný pomer. Zamestnanec č.1 pracuje na plný pracovný úväzok (8 hodinový), zamestnanec č. 2 pracuje na 3/4 pracovný úväzok (6 hodinový) a zamestnanec č.3 na polovičný pracovný úväzok (4 hodinový). Zamestnanec č.1 odpracuje plný pracovný čas a dostane výplatu 800 EUR/mes., Zamestnanec č.2 odpracuje 3/4 pracovného času a bude mu preto vyplatená suma 600 EUR/mes. a zamestnancovi č.3, ktorý pracuje na polovičný pracovný úväzok bude vyplatená presná polovica, čo je 400 EUR/mes. Rovnako sa mzda pri skrátenom pracovnom úväzku kráti aj v prípade minimálnej mzdy.

 

 • Registrácia
  • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
  • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis