do:
Eur / hod.

4 rady ako sa vyhnúť chybám na pracovnom pohovore

4 rady ako sa vyhnúť chybám na pracovnom pohovore

26.05.2014

Niekedy stačí málo, aby bol pracovný pohovor na brigádu úspešný. Dodržiavať isté pravidlá, poznať to čo vie personalista oceniť, no naopak aj to, čo môže veľmi kaziť dobrý dojem z vás, je veľmi podstatné vedieť už pred pracovným pohovorom. Vašou výhodou je, že môžete absolvovať prípravu pred pracovným pohovorom, ktorá vás pripraví na situácie, ktoré môžu nastať.

Oblečenie na pracovný pohovor

Prvým problémom, ktorému môžete predísť ešte pred samotnou účasťou na pohovore je výber oblečenia. Hoci oblečenie nie je na pohovore kľúčové, dojem, ktorý ním spravíte môže výrazne ovplyvniť priebeh pracovného pohovoru. Venujte teda aj výberu oblečenia dostatok času. Z vášho šatníka vyberajte oblečenie, v ktorom sa  nielen cítite dobre a uvoľnene, ale je zároveň formálne, nie výstredné, či vyzývavé. O čistote oblečenia nie je potrebné ani hovoriť.

Len v skratke k oblečeniu:  Pre dámy je veľmi vhodné zvoliť kostým, či čierne nohavice s blúzkou. Pre mužov sú to nohavice, košeľa, sako a kravata.  Viac o oblečení sa dočítate v článku, ktorý sa zaoberá vhodným oblečením na pracovný pohovor.

Veľkým faux pais pri obliekaní, by bolo prísť na pohovor v krátkych nohaviciach, či šľapkách (žabkách). Taktiež sa vystríhajte aj pred rôznymi vtipnými, či hanlivými nápismi na tričku. Rovnaký pozor si dajte aj na krikľavé farby, tým sa rozhodne vyhnite. Nemalo by to byť práve oblečenie, ktorým chcete zaujať personalistu.

Odpovede na otázky personalistu

Personalista si na pohovore všíma nie len to aké odpovede volíte na ním položené otázky, ale aj to ako pohotovo viete reagovať, či sa nesnažíte zavádzať, alebo dokonca klamať. Práve klamstvo je to, čomu sa na pracovnom pohovore jednoznačne vyhnite. Ak by personalista už na pracovnom pohovore zistil, že klamete, nebude strácať viac času, a takmer s istotou vás pošle domov hneď ako na klamstvo príde.

Ak sa vás personalista spýta jednoznačnú otázku, mala by nasledovať aj jednoznačná odpoveď. Už vopred si môžete zistiť aké otázky sa personalista pýta na pohovore , a tak niektoré odpovede už môžete mať čiastočne pripravené. V žiadnom prípade sa ale odpovede nebiflite. Na pohovore  to môže pôsobiť veľmi neprofesionálne.

Snažte sa odpovedať vždy k veci, nevymýšľať si odpovede len preto, aby ste niečo povedali. Niekedy môže byť vhodná aj odpoveď: „Momentálne neviem odpovedať na túto otázku“ . Túto odpoveď by ste však za pracovný pohovor nemali použiť viac ako raz, maximálne dvakrát.

Poskytnutie negatívnych informácií

Nepovedzte personalistovi viac ako je potrebné a vhodné. Najmä ak ide o negatívne fakty z vášho pracovného, či dokonca osobného života,  pokiaľ to nie je potrebné, nechajte si ich pre seba a nehovorte ich personalistovi. Ak by ste mali nejakú negatívnu vlastnosť, úlohou personalistu je ju odhaliť aj bez toho, aby ste mu o nej hovorili. Je totiž možné, že ste sa tejto negatívnej vlastnosti časom už aj zbavili. Veľmi nevhodné býva spomínať a rozoberať aj odchod z predošlého zamestnania. Tu v žiadnom prípade nekritizujte vaše predošlé zamestnanie, spoločnosť ani nikoho z jej pracovníkov. Pôsobí to neprofesionálne.

Známe sú aj otázky, ktoré by sa personalisti na pohovore nemali pýtať. Nie je vašou povinnosťou na ne odpovedať, ale skôr vedieť ako reagovať aj na tieto typy otázok. Určite by ste si ich mali preštudovať ešte pred pracovným pohovorom.

Výhovorky

To čo personalisti nemajú na pohovoroch radi sú výhovorky rôzneho typu. Výhovorky na neskorý príchod na pracovný pohovor, voľbu oblečenia. Taktiež by ste sa nemali vyhovárať ani na stres z pracovného pohovoru. Sú metódy ako sa zbaviť stresu. Personalista rešpektuje  istú dávku stresu a nervozity na pohovore. Ak však volíte úplne nevhodné a nesprávne odpovede, nie je vhodné , aby ste sa vyhovárali práve na stres.

Ak chcete otestovať vašu reakciu na otázky personalistu, môžete tak urobiť aj v simulátore pracovného pohovoru, ktorý zároveň vyhodnotí vašu úspešnosť. 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis