do:
Eur / hod.

5 vecí, ktorými zaujať na pohovore, ak nemáte prax

5 vecí, ktorými zaujať na pohovore, ak nemáte prax

26.11.2014

Aké sú vaše predchádzajúce pracovné skúsenosti? Aká je vaša prax v tomto odbore? Tieto a podobné otázky strašia na pohovore všetkých uchádzačov, ktorí práve ukončili školu a nikdy neboli zamestnaní.

Či už to bolo kvôli nedostatku času, lenivosti, alebo v tom bolo čokoľvek iné, štartujete na pohovore všetci na rovnakej štartovacej čiare. Ak to tak nie je, bude problém niekde inde a treba sa poobzerať radšej po serióznej pracovnej ponuke.

V skratke to znamená, že síce prax nemáte, vaša situácia  nie je neriešiteľná, ak viete dobre prezentovať to, čo je naozaj vo vás (príp. aj to čo nie je, ale budete sa snažiť, aby bolo, keď vás zamestnávateľ príjme – získaním zamestnania nič nekončí, ale práve naopak).


Na pracovnom pohovore sa vedia niektorí uchádzači namotivovať k takým výkonom, že skvelou prezentáciou svojej osobnosti, svojich zručností nadobudne aj zamestnávateľ pocit, že by uchádzač bol vhodným členom pracovného tímu.

Čo môže byť tým, čo by zamestnávateľa, resp. personalistu zaujalo? V prvom rade to musí byť niečo, čo väčšina (ideálne nikto)  z uchádzačov nemá, neponúka, nevie... Hmm, máte? Ak nie, čítajte ďalej.

Poradie v akom uvádzame tieto možné výhody, neznamená ich skutočnú dôležitosť. Každý zamestnávateľ k nim môže pristupovať inak a ich dôležitosť priamo súvisí aj s pracovnou pozíciou, o ktorú sa uchádzate.

Vlastné projekty

Hoci sme vyššie písali, že poradie nie je rozhodujúce, nevybrali sme túto konkurenčnú výhodu náhodou na prvé miesto. Ak by ste sa aj ďalšie výhody nečítali, tejto venujte obzvlášť veľkú pozornosť. . Prečo práve vlastné projekty?

  • sú ľahko prezentovateľné
  • využívate pri nich viacero svojich zručností a vedomostí
  • robíte ich vo vašom voľnom čase
  • môžu byť využiteľné pri budúcom zamestnaní

Veľkú väčšinu zamestnávateľov zaujme uchádzač, ktorý na sebe pracuje a robí niečo navyše, hoci aj nie je zamestnaný. Niektorí  zamestnávatelia projektom dokonca prikladajú takú vážnosť, akoby by išlo o výsledky vašej práce v zamestnaní. Samozrejme v tom prípade, ak vidno, že výsledné projekty sú na úrovni a súvisia s pracovnou pozíciou, o ktorú sa uchádzate.

Preto ak sa niečomu venujete, píšete, vymýšľate, nebojte sa dať o tom vedieť svetu. Založte si blog, vytvorte si web stránku a prezentujte vaše nápady a zručnosti. Niekedy bolo dobrou výhovorku, že „neviem programovať a na web stránku nemám peniaze“. Dnes to ide všetko aj bez toho.  Existuje obrovské množstvo prepracovaných nástrojov, vďaka ktorým môžete jednoducho a bezplatne vytvoriť web stránku. Ak máte svoj blog , zamestnávateľovi tak jednoducho a rýchlo viete ukázať výsledky vášho snaženia.

Účasť na konferenciách, prednáškach, workshopoch

Návšteva takýchto podujatí medzi mladými ľuďmi stále nie je veľmi populárna (a situácia sa zlepšuje len pomaly). Prečo to nevyužiť?.  Ak budete takéto odborné podujatia navštevovať pravidelne, na pohovore by ste na to mali upozorniť aj zamestnávateľa, napríklad aj takým spôsobom, že mu v rozhovore rozpoviete, čo ste sa dozvedeli na poslednej konferencii, ktorú ste navštívili (samozrejme k veci J). Mať aktuálne vedomosti v odbore, v ktorom by ste chceli raz pracovať je vašim veľkým plus. Nezabúdajte, že na budúce povolanie, by ste sa mali začať pripravovať oveľa skôr ako si začnete hľadať zamestnanie. Žiaľ na toto mnohí zabúdajú. Je to vaša ďalšia výhoda, ak na to neprestanete myslieť už počas štúdia. A budete k nemu pristupovať tak ako by išlo o vašu prípravu zamestnanie a nie ako povinnosť .

„Na budúce povolanie, by ste sa mali začať pripravovať oveľa skôr ako si začnete hľadať zamestnanie“

Talent na jazyky

Talent na jazyky nemá úplne každý. Mať len samotný talent však nestačí.  Ak o tejto vašej prednosti viete, mali by ste ju naplno využiť a patrične na to upozorniť aj na pracovnom pohovore. Ideálne je ak ste navštevovali aj nejaké kurzy a máte certifikát o absolvovaní. Dnes je minimálne jeden cudzí jazyk už takmer samozrejmosťou, dva jazyky na výbornej úrovni však už veľa ľudí neovláda. Preto ak ste takto talentovaný, využite to. K naučeniu cudzích jazykov nemusí byť talent nevyhnutný, naučiť sa cudzí jazyk na výbornej úrovni sa dá aj tvrdou prácou a vytrvalosťou.

Zaujímavé hobby

Venujete sa niečomu zaujímavému? Výborne. Súvisí to nejako s pracovnou pozíciou, o ktorú sa uchádzate? Skvelé! Nezabudnite na to nenápadne upozorniť zamestnávateľa. Ak sa uchádzate napríklad o pozíciu kreatívca, výborné záľuby by boli napríklad maľovanie a písanie. Napísali ste nejaké príbehy, básne, či dokonca celú knižku (hoci neuverejnenú)? Úplne ideálne by bolo ak by ste vaše hobby spojili aj s prvým bodom a mali pre prezentáciu vytvorený aj nejaký blog, kde by ste prispievali vašou vlastnou tvorbou. Dajte si do životopisu odkaz na váš blog. Zamestnávateľ si tento odkaz na 99% pozrie, keďže odkaz na vlastný blog uvádza do životopisu možno 1 z 1000 uchádzačov? (asi aj to je ešte prehnaný odhad).

Osobnosť a vlastnosti

Ak ste sa dočítali až sem a vyššie ste nenašli nič, čo by sa vás týkalo je tu ešte predsa ďalšia možnosť, ktorou môžete zaujať. To aká ste povaha, ako komunikujete, vaša snaha, môže zamestnávateľa presvedčiť. Mali by ste však pouvažovať nad tým, či nie je niečo, čo by vás bavilo, čomu by ste sa začali venovať.

Vždy je čas začať niečo nové, preto by ste sa namiesto zúfania mali radšej naštartovať a začať na sebe pracovať. Najlepšie hneď teraz.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis