do:
Eur / hod.

Bacha na falošné inzeráty!

Bacha na falošné inzeráty!

15.01.2021

Čo ak som sa nechal nachystať na falošný inzerát? Ako sa vyhnúť, tomu, aby s tebou falošný zamestnávateľ vypiekol a pripravil ťa o peniaze? Nie si jediný komu sa to stalo alebo môže stať, preto ti povieme, ako sa týmto podvodom vyvarovať a prípadne ako ich riešiť.

Nedeje sa to iba u nás, ale falošné ponuky na prácu môžeš nájsť aj na iných weboch, prípadne sa k tebe dostanú v podobe statusov na sociálnych sieťach alebo ti prídu priamo do e-mailu. 

Opäť reagujeme na poslednú skúsenosť, ktorá sa na našom portáli stala a mnoho našich brigádnikov malo skúsenosť, alebo si iba všimli, že jeden z inzerátov je podozrivý. Nástrahy podvodníkov na internete môžeš dnes nájsť úplne všade - ak si čítal náš článok o nebezpečenstvách práce z domu, zoznámil si sa aj s tým, ako podvodníci vymýšľajú rôzne fígle, ako vylákať nejaké tie eurká z tvojej peňaženky. 

 

Prípadov takýchto pôvodov je hneď niekoľko - zatiaľ, čo niektorí si vypýtajú 10 €, niektorí to vedia rafinovanejšie zahrať aj na 200€ (prípadne aj viac) a je im naozaj jedno či sa jedná o študenta alebo seniorov. 

Rovnako ako teba, aj nás hnevá, že sa takéto veci dejú a snažíme sa ich v našej ponuke úplne eliminovať.

 

Znova budeme opakovať základné kroky, ako sa takýmto scamom vyvarovať: 

 

Pozorne si prečítaj inzerát

Je tento inzerát seriózny? Je napísaný správne? Všímaj si akým spôsobom je napísaný. Rovnako ako aj podvodné e-maily, aj inzeráty budú sľubovať záujemcovi veľlké množstvo peňazí za úplne jednoduchú prácu. Automaticky vygenerované e-maily, ktoré sa vám môžu zasať ihne´d ako inzerentovi napíšeš budú písané všeobecne (pretože sa neodošle iba tebe) - tím sa myslí, že napríklad oslovenie je neutrálne.

 

Image

 

Over si kontakt 

Ako druhý krok musí byť overenie kontaktov - keď napíšeš e-mail alebo zavoláš na vyznačené telefónne číslo na zamestnávateľa (Zdvíha - nezdvíha?). Ak nezdvíha, môže ešte zavolať spať - môžeš to skúsiť aj viackrát, ale ak sa ti ho nepodarí kontaktovať, môže to znamenať, že telefónne číslo je falošné.

Prípadne sa mnohokrát stáva, že v inzeráte kontakt ani nie je napísaný a vtedy je vec jasná. Mnoho nachytaným ľuďom sa stal prípad, že sa ozvali zamestnávateľovi, pripravil ich o peniaze a napokon si uvedomili, že nemajú na neho ani kontakt, aby sa sťažovali.

 

Prečítaj si e-mail / odozvu od inzerenta

Čo vlastne inzerent od teba chce? Seriózny zamestnávateľ ťa najprv pozve na pohovor alebo ťa vyzve aby si mu zaslal svoj životopis (niektorí nemusia, ale pošlú ti aspoň niekoľko vstupných kurzov alebo úloh). Falošených inzerentov také veci nezaujímajú a dostanú sa priamo k tomu o čo v ich mysli ide - K PENIAZOM! 

Žiadny inzerát alebo správa, ktorá od teba žiada peniaze skôr, ako si niečo urobil alebo niečo podpísal je hlúposť! Brigáda má byť nápomocná tebe a z nej by si mal v prvom rade obdržať peniaze ty, a nie naopak! Toto je veľmi dôležité si uvedomiť. 

Čo sa týka práce v zahraničí, to je o niečom inom. V tomto prípade je však veľmi dôležité preveriť si firmy, ktoré sprostredkúvajú tvoj pobyt alebo brigádu v zahraničí. Ak sa staneš ich obeťou je možné, že prídeš aj o viac peňazí než 15 €. Zmluvu si over, či sa na nej nachádza podpis, či sú v nej korektne zapísané mená zamestnávateľov alebo aj tvoje a hlavne, či firma existuje! Požiadaj o pomoc rodičov alebo kamarátov, aby ti pomohli s overením. 

 

Najčastejšie falošné brigády

Ako sme spomínali vyššie, z niektorých inzerátov sa dá už priamo vyčítať, že niečo nie je okay. V prvom rade je to preto, lebo za úplne jednoduchú prácu ponúkajú taký vysoký obnos peňazí, než aký by si práca možno zaslúžila. Najčastejšie ide o brigády typu: skladanie pier, vencov, obálok (aj iných predmetov), vypĺňanie ankiet, investovanie do nejakého obchodu ... (nehovoríme, že niektoré z ponúk nemusia byť aj pravdivé, je však dôležité si každú brigádu dobre prečítať a zistiť či je zamestnávateľ seriózny)

 

Image

 

Čo urobiť, ak som sa stal obeťou? 

Otázka, ktorá trápi všetkých tých, ktorí prišli o svoje peniaze. V prvom rade, musíš si zhromaždiť dôkazy: to je napríklad prijatý e-mail, zmluva a podobne, niečo čo môžeš predložiť na polícii. Potrebuješ tiež poznať meno toho, koho chceš žalovať. 

Ak však máme povedať pravdu, mnoho týchto podvodníkov neuverejŇuje svoje pravé meno a bydlisko a preto sa pátranie môže skončiť neúspešne. 

A čo ak boli zneužité tvoje osobné údaje? Prečítaj si v našom druhom článku, môže to prebiehať podobne!

 

 

Aby sme to zhrnuli: Dávaj si pozor nato komu budeš odpisovať a poskytovať svoje osobné údaje, prípadne posielať svoje peniaze. Pretože je inzerát vyvesený na internete neznamená, že je  100% dôveryhodný - preto sa radšej informuj, maj otázky, over si aj kontakt na zamestnávateľa a určite nikomu predom neposielaj peniaze. 

 


Napokon veľmi ďakujeme za vaše postrehy a pomoc pri vyhľadávaní podvodníkov :) . 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis