do:
Eur / hod.

Dane a odvody brigádnika v roku 2014

Dane a odvody brigádnika v roku 2014

13.01.2014

Odvody z brigád zavedené v minulom roku zostávajú v platnosti aj v roku 2014, no treba si všimnúť zmeny, ktoré od 1.1.2014 budú v platnosti pri dohodách o brigádnickej práci študentov. Študent si môže uplatniť výnimku z platenia odvodov len pri jednej brigáde, pri ktorej bude povinný platiť odvody od stanovenej hranice.

Maximálna suma mesačného príjmu z dohôd o brigádnickej práci študentov sa bude každoročne meniť. Hranica sa vypočíta ako  19,72% z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Ak študent zarobí viac ako je táto stanovená hranica, vzniká študentovi povinné dôchodkové poistenie.

Odvody z brigád v 2014

Od 1.1. 2014 sa mení výška odvodového zaťaženia brigád. Študenti  pracujúci na dohodu o brigádnickej práci študentov vo veku od 18 do 26 rokov, ktorí nezarobia viac ako 159 € mesačne , budú oslobodení od platenia odvodov. Táto suma je v porovnaní s rokom 2013 vyššia o 4€. Ak brigádujúci študent zarobí viac ako spomínaných 159€, musí zo sumy, nad túto hranicu odvádzať  sociálne odvody vo výške 29,8% z čiastky nad 159€. Napríklad ak takýto študent zarobí na brigáde 200€, odvody sa počítajú zo sumy 41€ (200€-159€).

Zmena v odvodoch z brigád v roku 2014 platí aj pre študentov do 18 rokov. Tu sa hranica z príjmu zvýšila na sumu 68€, čo je o 2€ viac ako v minulom roku. Ak v oboch prípadoch študent nepresiahne stanovenú hranicu, zamestnávateľ zaňho platí 1,05% zo zarobenej sumy na úrazové a garančné poistenie.

Aktualizácia (1.1.2015): Od 1. januára 2015 nastáva opäť zmena v platení odvodov z brigád. Bola stanovená nová hranica mesačného príjmu vo výške 200, od ktorej je študent strednej alebo vysokej školy do 26 rokov povinný platiť odvody zo mzdy. Znamená to, že pri platení odvodoch sa už nebude líšiť študent strednej školy od študenta vysokej školy. Znamená to prilepšenie, čo sa týka čistého príjmu pre obe skupiny - stredoškolákov aj vysokoškolákov.

 

Ak chcete zistiť koľko budete zarábať a nechcete si pracne vypočítavať výšku vašej výplaty zníženú o odvody, využite kalkulačku výplaty a odvodov na portáli Brigada.sk.

 

Daňové zaťaženie v roku 2014

Brigádnik má okrem výnimky z platenia odvodov aj právo na uplatnenie odpočítateľnej daňovej položky. Hranica odpočítateľnej daňovej položky zamestnanca v roku 2014 je 316,94€.

Študent, ktorý má dve či viac brigád súčasne si môže uplatniť výnimku z platenia odvodov ako aj odpočítateľnú daňovú položku len pri jednej z brigád. Je na brigádnikovi pri ktorej brigáde si výnimky uplatní. Zamestnávateľ by mal zamestnanca informovať o tejto možnosti sám, ak tak nespraví, neváhajte ho na tieto výnimky upozorniť. Keďže je však uplatnenie výnimky z odvodov výhodné pre oboch, zamestnávateľ sa takmer určite bude informovať, či si výnimku z platenia odvodov uplatnujete u iného zamestnávateľa. 

Neváhajte výnimku z platenia odvodov využiť, je to vaše právo! Taktiež nezabudnite na povinnosť podať daňové priznanie. Netýka sa to však všetkých, prečítajte si konkrétne podmienky v našej poradni.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis