do:
Eur / hod.
Ivan Korčok

Môže uchádzač v životopise klamať?

Môže uchádzač v životopise klamať?

08.04.2015

Životopisy uchádzačov často obsahujú neúplné, zmätočné a často úplne klamlivé údaje. O čom klamú uchádzači najčastejšie a aký je dôvod? Oplatí sa v životopise klamať? Ako mať dobrý životopis bez klamestiev? Na tieto a niekoľko ďalších otázok dostanete odpoveď v tomto článku.

Ako vyzerá klamstvo v životopise?

Klamstvo v životopise má viaceré podoby. Niektoré sú zjavné, iné skryté a odhalí ich personalista na pracovnom pohovore, no a sú aj také klamstvá, ktoré sa prejavia až priamo v zamestnaní. O čom sa zvykne klamať v životopise najčastejšie?

  • Prax – prax je často jednou zo základných požiadaviek pri mnohých pracovných pozíciách. Aj z tohto dôvodu ju niektorí uchádzači do životopisu uvedú napriek tomu, že nikdy nebrigádovali a ani neboli v pracovnom pomere.

  • Náplň práce – nič sa predsa nemôže stať ak trochu vylepším náplň práce. Pravdepodobne toto si hovoria niektorí uchádzači, ktorí do náplne práce uvedú aj činnosti, ktoré nikdy v živote nerobili.

  • Zručnosti – ide o sekciu v životopise , v ktorom uchádzači klamú o sebe najviac, veľmi často však neúmyselne. Správna forma životopise vyžaduje okrem uvedenia zručnosti aj jej úroveň a tu v mnohých prípadoch nastáva veľký problém. Uchádzač totiž nevie úplne objektívne ohodnotiť svoje zručnosti. Najčastejšie sa potom tento problém odhalí už na pracovnom pohovore, kedy sú testované zručnosti uchádzača. Najviac preceňované sú jazykové zručnosti a počítačové zručnosti. Pre niekoho totiž môže byť expertná znalosť MS Word aj vedieť napísať text, spraviť základné formátovanie (tučné písmo, kurzíva, podčiarknutie...), príp. ešte očíslovať strany. V tomto prípade nejde dokonca ani o pokročilú, ale základnú úroveň znalosti programu.

    Na pohovore uchádzač dostane úlohu, kde má zarovnať text do dvoch, či troch stĺpcov, číslovať strany až od tretej, pričom na tretej strane bude číslo 1, zmeniť veľkosť okrajov, vytvoriť vlastný štýl a použiť ho pre nadpisy, vygenerovať obsah, či spraviť citáciu.  Často sa však pri takejto úlohe ukáže, že uchádzač mnohé z týchto funkcií ani nepozná o ich realizácii sa teda ani nedá hovoriť. Pri jazykových zručnostiach je to podobné a až na pracovnom pohovore sa zistí ako to v skutočnosti s ovládaním cudzieho jazyka je.O uvádzaní jazykových zručností do životopisu sme písali nedávno.

  • Záľuby – záľuby nie sú povinnou súčasťou životopisu, napriek tomu ich väčšina uchádzačov uvedie, čo by bolo úplne v poriadku ak by nešlo o vymyslené záľuby len pre to, aby životopis vyzeral lepšie. Personalistu obyčajne záľuby zaujmú, ak však vidí, že uchádzač nevie o nich nič povedať a zostane otázkou o záľubách zaskočený, je hneď zrejmé, že o svojich záľubách pravdepodobne klamal. Ak nemáte nejaké menej tradičné záľuby, alebo také, ktoré nejako súvisia s pracovnou pozíciou, radšej túto sekciu v životopise úplne vynechajte.

  • Vlastnosti – platí to isté ako pri záľubách. V žiadnom prípade neodpisujte všetky vlastnosti, ktoré ste našli na internete v nejakom vzore životopisu. Výborné je ak svoje vlastnosti necháte ohodnotiť niekým, kto vás dobre pozná a zároveň ho poprosiť aj o zdôvodnenie. Takéto vlastnosti ako aj tie, o ktorých ste si úplne istý a máte nejaké konkrétny príklady, na ktorých ich viete opísať, do životopisu uveďte.

Najmenej uchádzači klamú v kontaktných údajoch. Je to prirodzené, tie je totiž najjednoduchšie si overiť. Problémy však bývajú aj s týmito údajmi, a to v prípade ak ich uchádzač vôbec neuvedie, alebo omylom uvedie inú adresu, či telefónne číslo.

Má personalistu šancu odhaliť klamstvo?

Personalista by mal v každom prípade klamstvo odhaliť. Personálne agentúry majú okrem iného aj overovať údaje, ktoré uchádzač poskytol v životopise . Najmä ak ide o kľúčové fakty, akým je napríklad vysokoškolské vzdelanie (ak je jednou z požiadaviek), certifikáty, absolvované kurzy, jazykové, počítačové a iné zručnosti ako aj referencie, ktoré uchádzač v životopise uvedie. Personalista, ktorý údaje neoverí, príp. overí ich len úplne okrajovo, môže odporučiť zamestnávateľovi nesprávneho kandidáta, a tak až samotný zamestnávateľ odhalí, že uchádzač nie je schopný splniť požiadavky a nevykonáva svoju prácu poctivo.

Aj kvôli overeniu zručností a vlastností uchádzača sú súčasťou pracovného pohovoru rôzne testy. Môže ísť napríklad o:

  • riešenie prípadových štúdií

  • test jazykových zručností

  • inteligenčný test

  • psychometrické testy

  • assessment (hodnotiace) centrum

  • iné špecifické testy

O to akými testami musia uchádzači prejsť, veľmi rozhoduje náplň práce a zodpovednosť, ktorú bude nový zamestnanec mať.

Ako neklamať a mať dobrý životopis.

Dobrý životopis môžete mať aj bez klamania. Namiesto toho, aby ste údaje prikrášľovali, alebo si ich úplne vymýšľali, by ste mali viac uvažovať nad svojou prípravou, vzdelávaním a doplnením nejakých zručností. Výhodou dnešnej doby je, že vzdelávať sa môžete už aj bezplatne, možno takémuto vzdelaniu neprikladá personalista takú váhu ako kurzom nejakej oficiálnej inštitúcie, avšak samoštúdiom sa môžete naučiť úplne totožné vedomosti a zručnosti ako vo vzdelávacej inštitúcií. Bude vás to však stáť možno viac trpezlivosti, vytrvalosti a snahy. Už však o získaných zručnostiach nebudete klamať (hoci aj nevedome), ale budete tieto svoje zručnosti vedieť dokázať. 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis