do:
Eur / hod.

Nikto mi neodpovedá na moje žiadosti o brigády, čo s tým?

Nikto mi neodpovedá na moje žiadosti o brigády, čo s tým?

30.05.2013

Viac ako 10 odoslaných žiadostí na brigádu a žiadna, dokonca ani negatívna odpoveď? Ak ste sa s týmto problémom ešte nestretli, tak ste buď mali veľké šťastie, alebo ste sa zatiaľ nepokúšali žiadnu spoločnosť e-mailom kontaktovať.

Tento problém odrádza veľa mladých ľudí, ktorí posielajú množstvo žiadostí o brigádu do rôznych firiem a kým sa dočkajú odpovede aspoň na jednu z nich, záujem o brigádu už nie je aktuálny. Problém narastá najmä v predletnom období, kedy je nepomer záujemcov a ponúk najväčší.

 

Čo sa ale skutočne skrýva za neochotou odpovedať na žiadosti je neskutočne veľký záujem brigádnikov o jedno pracovné miesto. Od času publikácie brigády do aktualizácie jej statusu prípadne stiahnutia brigády ako neaktuálnej ubehne niekoľko hodín a za ten čas sú agentúry a zamestnávatelia zaplavení množstvom žiadostí a reakcií. Personalista, ktorý obvykle pracuje v časovom strese si so životopisov vyfiltruje tie najzaujímavejšie na základe niekoľkých kritérií, ktoré by ste si mali uvedomiť, si vyberie a toho záujemcu osloví. Dohodne s ním detaily nástupu, miesto výkonu práce, podmienky, dorieši papierovačky a ide ďalej. Ďalej na ďalšiu pracovnú pozíciu s množstvom kandidátov a zostáva mu tak nedoriešená agenda v podobe neodpovedania na žiadosti nakoľko je to obvykle pre neho už uzavretá vec a pozícia obsadená, aj keď je veľmi nezdvorilé neodpovedať ani s negatívnym stanoviskom ku žiadosti.

Dôvodom môže byť v istých prípadoch aj vek uchádzača. Na niektoré pozície je potrebné mať vek minimálne 18 rokov. Ak sa o takúto brigádu uchádza mladý človek, ktorý ešte nemá 18, zamestnávateľ na jeho žiadosť obyčajne nereaguje vôbec, keďže nespĺňa základnú podmienku. Sú aj typy brigád pre 17 ročných a mladších, preto je potrebné reagovať práve na ne.

Kritéria na základe ktorých si môže personalista bez osobného kontaktu vybrať je v prvom rade formálna stránka žiadosti. Ak chcete uspieť a zvýšiť svoje šance musíte zaujať. Napísať „mam 17 som s Levic, xcem brygadu“ s niekoľkými gramatickými chybami nestačí. Vyberú si iného uchádzača. Ten kto spoločnosť pekne osloví, napíše o sebe pár riadkov a zdôrazní prečo by si spoločnosť mala vybrať práve jeho, priloží životopis, prípadne motivačný list, vyhne sa gramatickým chybám, uvedie kedy môže nastúpiť a kedy má čas brigádovať, pridá fotku a zdôrazní svoje predchádzajúce skúsenosti má veľkú šancu uspieť.Treba si uvedomiť, že zamestnávateľ potrebuje vyriešiť problém, ktorým je nevykonaná práca a nato potrebuje šikovného človeka, o ktorom je presvedčený, že prácu zvládne, je seriózny, príde na čas a dá sa naňho spoľahnúť.

 Ak chcete vidieť konkrétne príklady správne napísaných dokumentov, pozrite si napríklad vzor žiadosti o brigádu, vzor motivačného listu alebo vzor životopisu. Môžete si ich dokonca stiahnuť a upraviť podľa seba

Skúste sa preto nad tým zamyslieť a vylepšiť svoju komunikáciu so zamestnávateľom. Ďalším trikom ako sa vyhnúť sklamaniu, že ste nedostali odpoveď je, že po zaslaní žiadosti do firmy s nejakým časovým odstupom pár hodín alebo deň zavoláte a spýtajte sa ich:
- či vašu žiadosť dostali
- či je to miesto stále ešte voľné
- kedy sa rozhodnú o kandidátovi
- či vám môžu dať vedieť a nech si poznačia na vás telefón
Z radu desiatok formálnych mailov budete vyčnievať a zamestnávateľovi sa viac pripomeniete, keď si bude vyberať. Najlepšie ale urobíte ak si telefonicky dohodnete rovno osobné stretnutie, kde sa môžete ukázať, presvedčiť o svojich schopnostiach a získať si tak dôveru zamestnávateľa.

Zo skúsenosti vieme, že pre mladých je e-mail komunikácia najjednoduchšia, najrýchlejšia a najlacnejšia. Ak si chcete získať brigádu musíte preto niečo urobiť a investovať trebárs aj kredit na zavolanie. Je to ale aj strach, ktorý bráni zavolať a neskúsenosť s takouto komunikáciou. Urobte to! Prekonajte zábrany, vyskúšajte si to pred zrkadlom, povedzte si sám pre seba, ako sa predstavíte, koho si k telefónu vypýtate, čo sa chcete spýtať a pod. Čím skôr prekonáte svoj vnútorný strach alebo zábrany a naučíte sa komunikovať tým sa zlepšia vaše šance na úspech. Už nebudete len pasívne čakať na odpoveď, ktorá nemusí prísť, ale sami sa pričiníte o to aby ste dosiahli svoj primárny cieľ a tým je nájsť si brigádu.

Ak sa budeme ďalej zaoberať tým, prečo si popri veľkom záujme o pracovné miesto spoločnosti nenájdu čas na odpoveď je dôležité spomenúť, že vo finálnom pohľade na tento problém, ktorý je  trvalý a ťažko riešiteľný z dôvodu ,že spoločnosť, ktorá bola kontaktovaná so žiadosťou o brigádu nie je povinná reagovať na túto žiadosť. To, že táto povinnosť neexistuje, by v žiadnom prípade nemalo znamenať, že by mala niektorú, prípadne veľkú väčšinu žiadostí ignorovať. V prípade, že spoločnosť po prijatí uchádzača ignoruje všetky ostatné žiadosti, preukazuje tak veľkú nezdvorilosť a nezáujem ako o záujemcov, tak aj všetkých svojich klientov, keďže je veľký predpoklad, že aj práve niekto z potenciálnych kandidátov na pracovné miesto, by mohol byť raz ich zákazníkom, prípadne už ním je. Spoločnosti by si mali uvedomiť, že potenciálne odmietnutý kandidát bez odpovede môže byť zdrojom negatívneho pohľadu na spoločnosť, ktorý môže rozšíriť v dobe sociálnych sietí a blogov veľmi rýchlo, jednoducho a s obrovským dosahom a spôsobiť tak zlé meno spoločnosti pred celou verejnosťou na dlhé obdobie.

Brigádnici by si mali uvedomiť, čo všetko obnáša proces náboru pracovnej sily, zamestnávatelia zase pristupovať k žiadostiam zodpovednejšie a čo pri nábore trápi jednu aj druhú stranu. Všetci, ktorí brigádu hľadáte a prijímate fakt, že medzi spoločnosťami sa vždy nájdu aj také, ktoré na vaše žiadosti nereagujú: Zostaňte vytrvalí. Neberte to ako neúspech, ak spoločnosť na vašu žiadosť nereaguje. Neznamená to, že na tú, či inú prácu nemáte.

 

Veľa šťastia a trpezlivosti pri hľadaní brigády !

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis