do:
Eur / hod.

Príprava na pohovor v angličtine

Príprava na pohovor v angličtine

14.07.2014

Ak sa uchádzač hlási na brigádu, v ktorej bude používať angličtinu, je isté,  že z tohto cudzieho jazyka bude na pracovnom pohovore preskúšaný. To ako prísne bude hodnotiť personalista úroveň angličtiny závisí aj od toho, aké boli požiadavky na jazykové zručnosti uvedené v ponuke na brigádu.

Aj na slovenskom trhu sa objavuje stále viac zahraničných firiem, resp. aj slovenské firmy pôsobia globálne, chcú sa presadiť na svetovom trhu. Pre komunikáciu s okolitým svetom sa pritom najčastejšie používa svetový jazyk – angličtina. Aj preto je pre uchádzačov o prácu stále dôležitejšie ovládať anglický jazyk na čo najlepšej úrovni. Často je to úplne kľúčovou podmienkou pri prijímaní do zamestnania.

Zvážte vašu úroveň anglického jazyka

Aby neprišlo k nejakým nedorozumeniam je veľmi dôležité správne určiť svoju úroveň jayzkových znalostí. Často sa totiž na pohovoroch stáva, že uchádzač uvádzal v životopise úroveň veľmi pokročilý, príp. pokročilý (Upper-intermediate, intermediate)  a až personalista na pracovnom pohovore zistil, že jeho jazykové znalosti sú na úrovni mierne pokročilý(Pre-intermediate), príp. uchádzač ovláda len základy angličtiny (Beginner). Zistiť úroveň jazyka sa dá aj prostredníctvom rôznych testov publikovaných na internete, najistejšie ale túto úroveň zistí len odborník.  Bežne sa úrovne cudzieho jazyka označujú nasledovne:

 • Beginner / Starter - začiatočník
 • Elementary (A1) - pokročilý začiatočník
 • Pre - Intermediate (A2) - mierne pokročilý
 • Intermediate (B1) - stredne pokročilý
 • Upper - Intermediate (B2)  vyšší pokročilý
 • Advanced (C1) - pokročilý
 • Proficient (C2) - jazykovo spôsobilý
 • Expert - expert, tlmočník

 

Aj kvôli zisteniu úrovne jazyka, často personalista dohodne s uchádzačom ešte telefonický pohovor, v ktorom pomerne rýchlo otestuje jazykové znalosti, až následne je uchádzač na pracovný pohovor pozvaný, resp. nepozvaný.

Oplatí sa vedieť cudzí jazyk?

Jazykové znalosti sú dnes pri hľadaní brigády úplne kľúčové. Už takmer pri každej brigáde zamestnávatelia vyžadujú minimálne základnú znalosť jedného cudzieho jazyka (pričom ako základ sa považuje angličtina). Sú však aj brigády, ktoré vyžadujú pokročilú, či dokonca expertnú znalosť, a to aj dvoch cudzích jazykov. Otázka na odpoveď, či sa oplatí vedieť cudzí jazyk,  je jednoznačne áno. A to aj v prípade, že cudzí jazyk nie je vyžadovaný.

To či je vyžadovaná aj správna gramatika, alebo stačí vedieť dorozumieť sa v angličtine už závisí od konkrétnej pozície a od požiadaviek zamestnávateľa. V prevažnej miere sa však vyžaduje hlavne znalosť komunikácie v anglickom jazyku.

Testovanie angličtiny na pohovore

Personalista bude v prvom rade testovať komunikačnú stránku úrovne jazyka. Bude klásť rôzne bežné otázky zo života  a tiež otázky, ktoré sa budú týkať priamo pracovnej pozície a oblasti pôsobenia spoločnosti. Dôležité sú pohotové reakcie na otázky, treba však dbať aj na správnu formuláciu a gramatickú správnosť viet.

Mnoho uchádzačov je prekvapených ak dostanú na pohovore písomný test z anglického jazyka. Na ten sú veľmi často nepripravení. Nemá byť pre uchádzača prekvapením, že pracovný pohovor bude napríklad celý vedený v angličtine, a že bude písať aj test.

Ešte predtým ako sa teda na takýto pohovor dostavíte, je dobré sa vopred informovať ako bude pracovný pohovor prebiehať. Kontaktuje personalistu a spýtajte sa ho, či bude pohovor vedený celý v cudzom jazyku a či budete písať aj test. Personalista vám určite na tieto otázky odpovie (ak vám tieto informácie doteraz neposkytol), nejde totiž o žiadne tajomstvo. Na pohovore sa potom môžete spýtať aj na to ako často a v akých situáciách budete priamo v práci angličtinu využívať.

Ako sa pripraviť na pohovor v angličtine?

Tým že dopredu viete (resp. zistili ste si), že absolvujete  celý pohovor vedený v angličtine (alebo akomkoľvek inom svetovom jazyku) a taktiež písomný test, máte možnosť sa na to vopred pripraviť. Príprava by mala spočívať ako v nacvičení odpovedí na základné otázky (záchytné body o ktorých hovoriť), tak aj v preštudovaní pojmov, ktoré sa týkajú oblasti v ktorej spoločnosť pôsobí (IT, marketing, obchod, strojárstvo a pod.).

Pozrite sa na váš životopis a jednotlivo prejdite každú položku vášho CV-čka a snažte sa povedať o nej niečo v anglickom jazyku. Vzor životopisu v anglickom jazyku si môžeš stiahnuť aj v našej poradni. Takmer vždy personalista kladie otázky súvisiace práve s vašim životopisom. Odpovede, ktoré na pohovore použijete sa nikdy neučte naspamäť . Prípravou na pohovor v angličtine obyčajne uchádzač nestrávi viac ako hodinu času, aby si preopakoval všetko podstatné. • Registrácia
  • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
  • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

02.11.2020

Máme pre teba novinku: Online životopis

Brigada.sk prináša ďalšiu zo svojich praktických služieb pre brigádnikov. Práve teraz je to nová služba na tvorbu online životopisov. Čo všetko v sebe skrýva a ako ti bude nápomocná?

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis