do:
Eur / hod.

Rady pre efektívnu prácu z domova

Rady pre efektívnu prácu z domova

15.04.2020

Aj ty musíš práce pracovať z domu a snažíš sa ostať rovnako produktívny ako prvý deň? Práca z domu sa zdá byť pohodlná: nemusíš ráno vstávať a ísť na autobus, nepotrebuješ sa špeciálne obliekať, stačí ak zapneš počítač a pracuješ. Ako však všetci vieme, home office nie je až tak jednoduchá záležitosť. 

Prvé dni práce z domu sa môžu zdať ako raj na zemi, môžeš v kľude pracovať, dať si prestávku kedy chceš a kedy ju potrebuješ. Po čase sa však všetko môže meniť...

Istý druh home officu práve zažívajú aj študenti. Samoštúdium a písanie prác už môžu robiť iba z domu. Práca z domu akéhokoľvek druhu vyžaduje disciplínu, správne stanovenie priorít a hlavne prekonanie prokrastinácie.

Práca z domu má však aj svoje pozitíva a nemusí nutne odkazovať na to, že ľudia počas práce z domu nič neurobia. Potrebné je spoznať pravidlá a prisľúbiť si, že sa ich budeš držať:

 

Nájdi si tiché miesto

Jednou z výhod práce z domu je možnosť vybrať si akékoľvek miesto pre prácu, ktoré ti vyhovuje. Vieš, že pre prácu potrebuješ ticho, tak sa snaž nájsť ten najtichší kút svojej domácnosti. Rôzne zvuky, ako brechanie psa, tvoji spolubývajúci, rodina, všetko čo ťa dokáže rozrušiť by si sa mal snažiť eliminovať. Ak vieš, že sa to u teba doma celkom nedá, vyskúšaj slúchadlá a pusti si hudbu, ktorá ťa do práce naladí.

 

Prispôsob si svoje prostredie

Nech si vyberieš pre svoju prácu kuchyňu, obývačku, spálňu, všade okolo teba budú veci, ktoré ti budú pripomínať domov. Ak nie si zvyknutý pracovať z domu všetky „domáce“ veci ťa môžu vyrušovať. Preto je veľmi dôležité si svoje prostredie prispôsobiť- je potrebné si svoje miesto čo najviac upraviť, aby sa podobalo na pracovňu.  

Veľakrát je fajn si ho spríjemniť a dať mu nový rozmer. Nemusíš sa viazať iba na sterilné prostredie, v podstate, každé pracovné prostredie je dobré, pokiaľ vyhovuje tvojím predstavám. Niekomu môže pracovný čas spríjemniť pohľad do záhrady alebo mať pri sebe aspoň nejakú rastlinku. Okrem toho niektoré kvety, ako napríklad levanduľa alebo jasmín, pekne voňajú a vedia upokojovať.

 

Image

 

Uprac si

Ak si si už zvolil, kde budeš práve pracovať, starostlivo si okolo seba uprac. Je fajn obklopiť sa vecami z práce, pretože ti pomôžu myslieť hlavne na prácu, ktorú máš urobiť. Na druhú stranu je potrebné uchovávať svoje prostredie v takom stave, aby si mal priestor myslieť a pohodlne pracovať. Zbytočne si nenechávaj šálku od rannej kávy na stole celý deň. Pokiaľ máš upratané môžeš sa bez akéhokoľvek rušenia pustiť do svojej práce.

 

Pohodlne sa usaď

Sníval si o tom, že by si pracoval priamo z postele? Ak si to vyskúšal asi vieš, že to nie je práve najlepší nápad. Mysli hlavne na svoje zdravie a na svoju chrbticu. Ak celý deň budeš sedieť v nepohodlnej pozícii, ver, že budeš trpieť ešte niekoľko dní na to.

 

Image

 

Choď von!

Keďže väčšina ľudí pri svojej práci z domu iba sedí, vždy sa hodí aj nejaký ten pohyb. Dnes sú vychádzky obmedzenejšie a neodporúča sa stretávať a zhromažďovať. Určite však využi aspoň príležitosť osamote vyjsť von poprechádzať sa v parku alebo v lese. Ver že, aj prechádzka osamote môže byť veľa veciam prospešná, hlavne ak riešiš nejakú náročnú dôležitú úlohu.

 

Ranný rituál

Nie je zdravé ak človek od rána bez akéhokoľvek pohybu a výživy iba sedí pri počítači. Ráno je stále najdôležitejšia časť dňa! Ráno ťa má nakopnúť a bez raňajok to nie je ono. Ak pracuješ z domu a vieš, že ťa čaká ešte veľa práce stanov si ranný režim ( rovnako ako keď si chodil do práce/ školy). Vstať, prezliecť sa, najesť sa vypiť kávu a možno aj zacvičiť. Musíš však dávať pozor na to, aby si sa nadlho nezahľadel do TV alebo mobilu. Svoj rituál musí mať obmedzenia!

 

Image

 

Zriaď si zoznam úloh na deň

Na to aby si mohol počas dňa pracovať bez rozptýlenia musíš presne vedieť, čo robiť. Všetky úlohy, ktoré dostaneš si ešte v ten deň zapíš a vyves na viditeľné miesto. Keďže nie si v škole ani v kancelárii, nemáš nikoho, kto by ti úlohy pripomínal. Svojich bodov sa striktne drž a postupne ich vypracuj.

 

Neboj sa ozvať priateľom z práce

Doma je po čase každému dlho. Väčšinou prebiehajú online hovory z práce alebo online výučby zo školy, no niekomu to nemusí stačiť. Pokiaľ niečomu nechápeš, alebo ti tvoji spolužiaci chýbajú a potrebuješ s nimi prebrať nové učivo, ozvi sa im.

 

Nepreháňaj to

Ako je dôležité sa do práce ráno prihlásiť, je dôležité sa aj odhlasovať. Nie len kvôli bezpečnostným dôvodom, ale aj kvôli pokoju. Pokiaľ si svoje rozpracované zadanie necháš stále na očiach, môže ťa to neustále ťahať k práci a premýšľať nad ňou. Tým pádom nechceme povedať, že urobiť niektoré veci navyše sa nevypláca, ale keď vieš, že si toho za deň spravil dostatočne a tvoj pracovný čas skončil, jednoducho sa odhlás.

 

Rob to, čo ťa robí šťastným

Po práci každému padne reštart. V každom prípade je dobré sa zaujímať aj o niečo iné ako o školu a prácu a venovať sa aj svojim koníčkom. Vyčistí to tvoju myseľ a povzbudí kreativitu. Je dobré si ich zabehať alebo vyskúšať jógu, pre niekoho je dokonalým oddychom maľovanie alebo hra na hudobný nástroj. V svojom voľnom čase rob to, čo ťa robí šťastným. Od toho sa následne bude odvíjať aj tvoja pracovitosť.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis