Čím vyššia kvalifikácia tým väčšia šanca na úspech
Rozhodne je potrebné zvážiť na akú pracovnú pozíciu sa hlásiš a aké veci je potrebné pre ňu vedieť. Tituly však nie sú všetko. Keby je to skutočne iba o vzdelaní, stačilo by im pozrieť si životopis, nie? Prijímanie nováčikov je o dosť komplikovanejšia záležitosť. Okrem vzdelania, schopností sa za plus ráta aj príjemná spoločnosť, schopnosť komunikácie a dobré správanie. Personalista alebo priamo zamestnávateľ musí najprv zistiť, či sa pre prácu hodíš aj niečím iným než len správnou školou. Na pracovnom pohovore budeš musieť vedieť hovoriť hlavne o sebe, čoho si schopný a viacero vedľajších informácií o sebe, ktorými môžeš zaujať.
Na pohovor sa nedá prichystať
Okrem oblečenia si veľa ľudí myslí, že na pohovor sa nikdy nedá riadne pripraviť. Je pravda, že ktokoľvek kto ťa pozve na pohovor nebude mať presne spísané otázky, okrem: „Čo by ste mi vedeli o sebe povedať?“. To však neznamená, že sa nemusíš alebo nemôžeš pripraviť. Na 80% vecí, ktoré sa ťa pravdepodobne personalista opýta bude niečo, na čo sa pripraviť dokážeš a nemôže ťa až tak zaskočiť- čo sú veci o tebe, o tvojich koníčkoch, schopnostiach a niekedy aj zážitkoch a hlavne o tvojej ceste za úspechom. Nezabúdaj na to, že poslanie životopisu a motivačného listu je iba prvý krok k tvojej vysnenej práci, pohovor je krok druhý, ktorým to môžeš dosiahnuť.
Znalosti o firme sú to najdôležitejšie
Aj v našich článkoch o príprave na pohovor sa medzi prvými krokmi môžeš dočítať, že je dôležité vyhľadať si potrebné informácie o firme. NIE JE to však tá najdôležitejšia časť prípravy na pohovor. Každý, kto sa chystá pre niekoho pracovať by mal poznať svoju firmu alebo zamestnávateľa, ale na pohovore je dôležité skôr to, ako tam budeš pracovať ty, čo sú tvoje predpoklady a aké máš ambície.
Musíš sa pripraviť na zákerné otázky
Je pravdepodobné, že ¾ stresu, ktoré pohovor spôsobuje sú zákerné otázky, na ktoré sa najviac upozorňuje. V prvom rade je dobré si uvedomiť, že osoba, ktorá s tebou bude komunikovať ti nechce podrážať nohy, ani ťa vyhodiť z miery. Ak sa ti zdajú niektoré otázky náročné, nemusíš to brať ako útok. Pracovný pohovor je potrebný preto, aby ťa firma lepšie spoznala a zhodnotila nakoľko sú veci písané v životopise pravda.
Ak sa ťa opýta na slabé stránky, povedz, že nemáš žiadne
Okay, všetci máme nejaké slabé stránky a v tomto prípade je dobré nejaké priznať. Na druhej strane je veľmi dôležité, čo povieš, pretože niektoré sa skutočne v tejto situácii nemusia hodiť. Väčšina ľudí radí – priznať svoju slabú stránku, ale počas vysvetľovania ju premeniť na pozitívum. Napríklad, že ťa táto novoobjavená zlá vlastnosť naučila niečomu novému, alebo ťa prinútila so sebou pracovať.
Neprijímaj žiadny nápoj
Prečo nie? V prvom rade, mať pohár v ruke počas pohovoru ti môže pomôcť od nervozity, alebo od prehrabávania hlasov a rozhadzovania rukami. V druhom rade, tým, že prijmeš ponúknutý nápoj (káva, čaj, minerálka ... nič komplikované, čoho príprava zaberie dlhší čas, než samotný pohovor), tak sa to zo slušnosti patrí. Takže neodmietaj a počas pohovoru sa v pokoji osviež.
Odpovedaj v krátkosti
Nie si moc výrečný typ? Táto vlastnosť by ti mohla celkom skomplikovať pohovor. Pamätaj, zamestnávateľ sa o tebe potrebuje z kariérnej stránky dozvedieť čo najviac a preto je dôležitá komunikácia s ním. Na pracovnom pohovore nebudeš pripútaný k detektoru lži, aby si odpovedal iba áno-nie. Je treba rozvetviť svoju odpoveď, možno odľahčiť tému – v skratke, skutočne sa zapáčiť a zapôsobiť.