do:
Eur / hod.

Niekoľko mýtov o pohovoroch, ktorým musíš prestať veriť

Niekoľko mýtov o pohovoroch, ktorým musíš prestať veriť

10.05.2020

Pracovné pohovory vedia byť veľmi stresujúca situácia a keďže sú v našich životoch veľakrát veľmi dôležité, snažíme sa nájsť cesty, ako ich čo najlepšie zvládnuť. Nájsť sa dá mnoho článkov, ako na to a niektoré veci sa môžu stále opakovať dookola. Opakujú sa tak často, že sa z nich stali mýty, ktorým dodnes veríme.

Čím vyššia kvalifikácia tým väčšia šanca na úspech

Rozhodne je potrebné zvážiť na akú pracovnú pozíciu sa hlásiš a aké veci je potrebné pre ňu vedieť. Tituly však nie sú všetko. Keby je to skutočne iba o vzdelaní, stačilo by im pozrieť si životopis, nie? Prijímanie nováčikov je o dosť komplikovanejšia záležitosť. Okrem vzdelania, schopností sa za plus ráta aj príjemná spoločnosť, schopnosť komunikácie a dobré správanie. Personalista alebo priamo zamestnávateľ musí najprv zistiť, či sa pre prácu hodíš aj niečím iným než len správnou školou. Na pracovnom pohovore budeš musieť vedieť hovoriť hlavne o sebe, čoho si schopný a viacero vedľajších informácií o sebe, ktorými môžeš zaujať.

 

Na pohovor sa nedá prichystať

Okrem oblečenia si veľa ľudí myslí, že na pohovor sa nikdy nedá riadne pripraviť. Je pravda, že ktokoľvek kto ťa pozve na pohovor nebude mať presne spísané otázky, okrem: „Čo by ste mi vedeli o sebe povedať?“. To však neznamená, že sa nemusíš alebo nemôžeš pripraviť. Na 80% vecí, ktoré sa ťa pravdepodobne personalista opýta bude niečo, na čo sa pripraviť dokážeš a nemôže ťa až tak zaskočiť- čo sú veci o tebe, o tvojich koníčkoch, schopnostiach a niekedy aj zážitkoch a hlavne o tvojej ceste za úspechom. Nezabúdaj na to, že poslanie životopisu a motivačného listu je iba prvý krok k tvojej vysnenej práci, pohovor je krok druhý, ktorým to môžeš dosiahnuť.

 

Image

 

Znalosti o firme sú to najdôležitejšie

Aj v našich článkoch o príprave na pohovor sa medzi prvými krokmi môžeš dočítať, že je dôležité vyhľadať si potrebné informácie o firme. NIE JE to však tá najdôležitejšia časť prípravy na pohovor. Každý, kto sa chystá pre niekoho pracovať by mal poznať svoju firmu alebo zamestnávateľa, ale na pohovore je dôležité skôr to, ako tam budeš pracovať ty, čo sú tvoje predpoklady a aké máš ambície.

 

Musíš sa pripraviť na zákerné otázky

Je pravdepodobné, že ¾ stresu, ktoré pohovor spôsobuje sú zákerné otázky, na ktoré sa najviac upozorňuje. V prvom rade je dobré si uvedomiť, že osoba, ktorá s tebou bude komunikovať ti nechce podrážať nohy, ani ťa vyhodiť z miery. Ak sa ti zdajú niektoré otázky náročné, nemusíš to brať ako útok. Pracovný pohovor je potrebný preto, aby ťa firma lepšie spoznala a zhodnotila nakoľko sú veci písané v životopise pravda.

 

Ak sa ťa opýta na slabé stránky, povedz, že nemáš žiadne

Okay, všetci máme nejaké slabé stránky a v tomto prípade je dobré nejaké priznať. Na druhej strane je veľmi dôležité, čo povieš, pretože niektoré sa skutočne v tejto situácii nemusia hodiť. Väčšina ľudí radí – priznať svoju slabú stránku, ale počas vysvetľovania ju premeniť na pozitívum. Napríklad, že ťa táto novoobjavená zlá vlastnosť naučila niečomu novému, alebo ťa prinútila so sebou pracovať.

 

 Image

Neprijímaj žiadny nápoj

Prečo nie? V prvom rade, mať pohár v ruke počas pohovoru ti môže pomôcť od nervozity, alebo od prehrabávania hlasov a rozhadzovania rukami. V druhom rade, tým, že prijmeš ponúknutý nápoj (káva, čaj, minerálka ... nič komplikované, čoho príprava zaberie dlhší čas, než samotný pohovor), tak sa to zo slušnosti patrí. Takže neodmietaj a počas pohovoru sa v pokoji osviež.

 

Odpovedaj v krátkosti

Nie si moc výrečný typ? Táto vlastnosť by ti mohla celkom skomplikovať pohovor. Pamätaj, zamestnávateľ sa o tebe potrebuje z kariérnej stránky dozvedieť čo najviac a preto je dôležitá komunikácia s ním. Na pracovnom pohovore nebudeš pripútaný k detektoru lži, aby si odpovedal iba áno-nie. Je treba rozvetviť svoju odpoveď, možno odľahčiť tému – v skratke, skutočne sa zapáčiť a zapôsobiť.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis