do:
Eur / hod.

Rekvalifikácia a rekvalifikačné kurzy

Rekvalifikácia a rekvalifikačné kurzy

07.04.2014

Každý človek, ktorému sa dlhšie obdobie nedarí nájsť práca či brigáda, by sa mal v istom momente zamyslieť nad svojou kvalifikáciou. Odborná kvalifikácia, ktorú štúdiom získal už nemusí postačovať, a tak aj napriek všemožnému úsiliu dostáva len negatívne reakcie na jeho žiadosti o zamestnanie. Má to však svoje dôvody a nie vždy to je len nedostatok voľných pracovných miest na trhu práce.

Je to spôsobené aj tým, že veľké množstvo stredných odborných škôl, ale aj vysokých škôl nedokáže pripraviť študentov súčasným požiadavkám trhu práce, a tak z nich vychádzajú síce motivovaní, mladí ľudia, ktorí sú vzdelaní v odbore, kde sa ponúka veľa pracovných miest, avšak zamestnávatelia týchto študentov neprijímajú s odvolaním sa na nepripravenosť absolventov na ich súčasné potreby.


Zamestnávatelia najčastejšie uvádzajú tieto dôvody neprijatia uchádzačov:

  • uchádzači sú pasívni – očakávajú, že pre získanie zamestnania im stačí nadobudnuté vzdelanie (maturita, vysokoškolský titul)
  • nedostatočné zručnosti s prácou na PC – v dnešnej dobe vyžadujú aspoň základné znalosti už takmer všetci zamestnávatelia
  • nedostatočné jazykové zručnosti – ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka by malo byť samozrejmosťou


Školám chýba prepojenie so zamestnávateľmi, tie vzdelávajú a pripravujú študentov bez ohľadu na požiadavky zamestnávateľov.


Druhým ešte bežnejším problémom je, že po dlhšej dobe, kedy človek nepracuje sa zmenili trendy v danom odbore, a tak je potrebné získať teoretické, ale aj praktické vedomosti na takej úrovni, aby postačovala súčasným požiadavkám. Len v tom prípade môže zamestnávateľ uchádzača prijať. Na preklenutie tohto problému slúžia práve rekvalifikačné kurzy, ktorých prvotnou funkciou je hlavne doplnenie informácií, nemožno ich považovať za náhradu vzdelania, ale len akúsi nadstavbu.

Prečo sa rekvalifikovať

V dnešnom svete sa už od uchádzačov, ale aj zamestnancov vyžaduje učenie sa po celý život, pracovanie na sebe, získavanie nových zručností a informácií. Práve rekvalifikačné kurzy z rôznych oblastí môžu v tomto výrazne dopomôcť.


Veľa z účastníkov kurzov si rekvalifikačné kurzy pochvaľuje, a to aj z toho dôvodu, že sú obyčajne prakticky zamerané a informácie a zručnosti, ktoré na nich získajú môžu následne využiť v praxi u zamestnávateľa.


Ďalším častým dôvodom prečo uchádzač o zamestnanie začne navštevovať rekvalifikačné kurzy je neuplatniteľnosť v odbore, ktorý vyštudoval. Na Slovensku je stále množstvo škôl, ktoré produkujú každoročne množstvo absolventov v odboroch, kde sa nezamestnanosť pohybuje v extrémne vysokých číslach. Človek tak prakticky nemá šancu nájsť si v odbore, ktorý vyštudoval prácu ani brigádu na Slovensku.


Zručnosti, ktoré sú potrebné pre brigádu
v inom odbore, tak môže nadobudnúť na rekvalifikačnom kurze. Výber odboru je len na zvážení uchádzača.
 

Rekvalifikačné kurzy zadarmo

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže uchádzač o zamestnanie písomne požiadať o vzdelanie, ktoré by mu pomohlo lepšie sa uplatniť na trhu práce. Úrady práce v jednotlivých regiónoch podľa požiadaviek a situácie na trhu práce organizujú rôzne kurzy. Úrad uchádzačom môže poskytnúť príspevok na vzdelávanie až do výšky 100% nákladov súvisiacich so vzdelávaním.


Uchádzačovi prepláca aj výdavky na cestovanie z miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu na miesto konania kurzu, ako aj výdavky na ubytovanie a stravné.


Aj z tohto dôvodu však nemôžete zabúdať na to, že záujem o tieto kurzy je veľký, a tak vám môže trvať pomerne dlhú dobu, kým vás na kurz vyberú.


Ak vám z rekvalifikačných kurzov, ktoré má v ponuke úrad nevybrali, máte druhú možnosť, a to nájsť si vzdelávací kurz sám. Náklady na tieto kurzy môžu byť taktiež preplácané až do výšky 100%, maximálne však do výšky 600 eur
 

Najčastejšie rekvalifikačné kurzy

Dlhodobo najväčší záujem je o kurzy účtovníctva, cudzích jazykov, práce s počítačom,  opatrovateľské kurzy pre prácu opatrovateľky, zváračské kurzy, kurzy obsluhy vysokozdvižného vozíka, manikúra–pedikúra alebo kurz, ako začať samostatne podnikať.


Zamestnávateľovi pre prijatie uchádzača samotné absolvovanie vzdelávacieho kurzu stačiť nemusí, no je to ďalší dobrý krok k tomu, aby ste si prácu našli. 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis